AOC AG275QXL AGON Pro 27” Oyuncu Monitörü İncelemesi

Oyuncu monitörü konusunda her ürünü ile fark yaratmayı başaran AOC firmasının AGON by AOC ailesinden League of Legends detayları ile özel olarak hazırlanmış AOC AG275QXL AGON Pro 27” oyuncu monitörü inceleme konuğumuz.

AOC son dönemde özellikle Gaming alanında özelleştirdiği segment çözümleri ile sektörün standartlarına uygun muazzam ürünleri oyuncularla buluşturuyor. AOC Pro ürün grubu ile oyunları profesyonel oyuncular gibi oynamayı hedefleyen herkes için pro oyuncu standardında ürünler üretiyor.

Yüksek yenileme hızları, düşük yanıt süreleri, QHD ve üzeri çözünürlükler hatta HDR gibi önemli gereksinimleri bir araya getiriyor.

AOC AG275QXL AGON Pro 27” oyuncu monitörü League of Legends motifleri ile hayat bulmuş ikonik bir oyuncu monitörü. Hem RGB desteği hem de monitörün kasasında yer alan Hextech çizgilerine kadar koleksiyoner bir ürün olarak göze çarpıyor. Aynı zamanda League of Legends meraklıları için tasarlanan ilk monitör olarak sektördeki yerini de alıyor.

Yapısal olarak monitörün arkasında, çerçevesinde, tabanında ve arka taşıyıcı ayağında Hextech ilhamları ve çizgileri ile karşılaşıyoruz. Bu detaylar sadece kozmetik kısımda kalmıyor. League of Legends oynarken oyun içinde yapacağınız başarılı hareketler ve sonuçlar tabanda yer alan RGB alanda efekt ile ödüllendirilmenizi sağlıyor.

Aynı zamanda monitörün harici kumandası da League of Legends hayranları için özel olarak dizayn edilmiş.

AOC AG275QXL AGON Pro 27” size League of Legends oyununun QHD çözünürlükte olabilecek en iyi şekilde gözükebilmesini sağlamak adına özel olarak hazırlanmış. IPS ekran ve HDR400 tercihleri parlak ve çarpıcı görsellerle bir oyun deneyimi sağlamayı hedefliyor.

AOC AG275QXL AGON Pro 27” teknik özelliklerine bakacak olursak, karşımızda 27 inc boyutunda çok şık bir monitör duruyor. 27 bence şu an çoğu oyun ve masaüstü deneyimi için ideal boyut. Masanızın üzerinde çok yer kaplamadan üzerine düşeni fazlasıyla yapabilen bir ebat.

68.6 cm’lik ekran boyu düz bir yapıda sunulmuş. 2560×1440 QHD panel çözünürlüğü 16:9 oranı ile standart bir deneyim sunuyor. Bunu yazarken düşündüm de, biz geçmişte kare flat ekranları nasıl kullanmışız… İnanılır gibi değil ama o zamanlar da çok iyi dönemlerdi =)

IPS panel günümüzde yeni teknolojilerin getirdikleri ile birlikte standart bir deneyim için olmazsa olmazlarımız arasında. 170 Hz yenileme hızı ve 1 ms tepki süresi size profesyonelliğin kapılarını açan standartlar.

Freesync Premium ile birlikte senkron kısmında da size oldukça iyi bir deneyim sunuyor. Flicker Free ve Anti Blue Light teknolojileri ile gözünüzün korunmasında da yardımcı olabilecek teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Oyun deneyiminizin daha uzun süreler daha zahmetsiz olmasına imkan sunuyor.

Çerçeve olarak baktığımızda 3 kenarda çerçevesi olmayan, siyah ve altın renklerinin hakim olduğu mat dokulu bir yapıda. RGB ışıkları, çıkartılabilir ayak, 5W’lık 2 adet DTS teknolojili hoparlör ile birlikte geliyor.

Hazır preset olarak Shooters, MMORPG, Action, eSports, RTS, FPS (eSports), Beat’m up, Racing ayarları ile gelen AOC AG275QXL AGON Pro 27”, konsol tarafında ise XBOX X/S: 2560×1440@120Hz / PS5: 1920×1080@120Hz desteği ile çalışabiliyor.

Monitör üzerinde 2 adet HDMI 1.4 portu, 2 adet DisplayPort 1.4, 4 adet USB 3.1 portu ve kulaklık çıkışı bulunuyor. Masa üzerinde 7.84 KG’lık bir ağırlık ile yerini alan AOC AG275QXL AGON Pro 27” dengeli bir ayak yapısına sahip. Kutu içinden bir HDMI kablosu, bir DisplayPort kablosu ve USB bağlantı kablosu çıkıyor.

Teknik özelliklerden sonra biraz da kullanıcı deneyimi kısmında bu ürün ile alakalı yorumlarımızı aktaralım.

Günümüzde 165 Hz ve üzeri monitörler hem kullanım hem de rahatlık açısından birinci tercih olmaya doğru gidiyor. 1080p çözünürlüğün standartları belirlediği dönemleri yavaş yavaş geçiyoruz. QHD ve onun üzerindeki çözünürlükler hem yüksek yenileme hızlarına hem de diğer teknolojilere kavuşmaya başladılar. Her şeyden önemlisi bu teknolojiler daha fazla satın alınabilir düzeylere geldi. 4K için henüz belki erken olsa bile 1080p’den QHD’ye geçmeniz için iyi bir zaman diyebiliriz.

IPS bir monitör ile hem rekabetçi oyunlarda hem de gündelik kullanım ve diğer oyun tarzlarınızda iyi performans alabilirsiniz. AOC AG275QXL AGON Pro 27” bu anlamda HDR gibi önemli bir katma değeri, 170 Hz tazeleme hızı ve QHD tercihi ile standartları belirleyecek bir konuma getirmiş.

Monitörün kullanım açısından verdiği keyif şahane. Renk kalitesi, masada duruşu, performansı dört dörtlük. Belki aranızda League of Legends temasını sevmeyen arkadaşlar olacaktır, görünüş açısından hoşa gitmeyebilecek tek nokta orası çünkü.

Güçlü duruşu, sunduğu teknolojiler ve sizi uzun yıllar taşıyabilecek kalitesi ile AOC AG275QXL AGON Pro 27” fazlasıyla övgüyü hak ediyor.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler