Assassin’s Creed serisinin Suikastçı – Tapınakçı Savaşında Hikaye Geleceğe Gidiyor Olabilir

Assassin’s Creed serisinin en başından beri şahit olduğumuz, binlerce yıldır devam eden suikastçi – tapınakçı savaşı yeni bir yöne doğru gidiyor olabilir. Assassin’s Creed Mirage oyunu içerisinde bulunan ve ana oyuna dahil edilmemiş içerikleri incelediğimizde, bildiğimiz olaylardan çok daha fazlası olduğunu görüyoruz.

Assassin’s Creed Mirage’ın datalarını inceleyenler, oyun içerisine yerleştirilmiş ama kullanılmamış bir son sahne olduğunu keşfetmişti. Oyunda normal yollarla bulunmayan bu “after-credits” sahnesine göre şahit olduğumuz savaş ve günümüzde geçtiğini düşündüğümüz bazı olaylar bile eski şeyler olabilir. 

Bahsi geçen “after-credits” sahnesinde iki Animus operatörünün konuşmalarına şahit oluyoruz ve bu sırada 21. yüzyılda gerçekleşen olaylardan “kadim tarih” olarak bahsettikleri duyuluyor. Ayrıca “Great Shift” adı verilen bir olaydan bahsediliyor ki bu da Mirage ile birlikte serinin gitmeye hazırlandığı yeni yolu işaret ediyor olabilir. 

Bu sahneden konuşan operatörlerin DNA hatıraları ve suikastçi atalardan bahsetmesinden yola çıkarak, Antik Mısır’dan başlayıp bugüne kadar devam eden suikastçi – tapınakçı savaşının modern zamanlarda sona ermediğini, uzak gelecekte de devam ettiğini söyleyebiliriz. Ubisoft’un şu an üzerinde çalıştığı Assassin’s Creed Red, Assassin’s Creed Hexe ve Infinity gibi oyunlarda bu konuya değineceği ve Mirage’ın gizli tutulan sahnesi ile bu yolu açtığı düşünülüyor.

İlk Assassin’s Creed oyunundan beri, neredeyse tüm ana seri Assassin’s Creed oyunlarında bir “modern zamanlar” kısmı bulunuyor. Assassin’s Creed Mirage ise, oyunda Kreatif Direktör olarak rol alan Stephane Boudon’un da söylediği gibi, “günümüzde geçen bir sekansa” sahip değil. Bulunan gizli sonun oyunun içerisinde doğrudan bulunmaması olarak da kabul edebiliriz ama biraz üzerinde düşünürsek, bu videonun daha ileri zamanlarda geçtiğini tahmin etmek de mümkün. Yani bize gizlice ileride olacaklar hakkında ipucu vermiş olabilir.

Tabi bu sonun yayınlanmamış olmasının bir sebebi daha olabilir. Daha önce VP Executive Producer Marc-Alexis Cote’nin Eurogamer’a verdiği bir röportajda bahsettiği üzere, Assassin’s Creed Infinity şu anda şahit olduğumuz hikaye ve modern zamanlarda geçen kısımlar üzerinde büyük yeniden yapılandırmalara gidecek. Özellikle belirttiği “Abstergo’yu ve Assassin’leri sevenler için çok daha fazla içerik sunacak” kısmını da düşünürsek, bahsi geçen sonun ilerisi hakkında çok fazla bilgi vermesi yüzünden kesilmiş olması mümkün. Yani ana hikayeye zaten bağlı olabilir ama fazla spoiler vermek istememiş olabilirler. Bunun için biraz geç oldu tabi.

Assassin’s Creed Hexe ile Mirage Arasındaki Gizli Bağlantı

Bahsi geçen gizli” post-credits” sahnesini tespit eden datamine ekibi, Assassin’s Creed Hexe ile Mirage arasında bağlantılar da bulunduğunu keşfetmiş. Söylenilene göre Hexe’nin ilk kod adı olan “Neo” oyunun içindeki dosyalarda bulunuyor. Mirage’in içerisinde bulunan gizli bitişin uzak gelecekte gerçekleşecek olaylara yönelik bir ipucu olması ve Assassin’s Creed Hexe ile oyuncuların ilk elden bu olayları yaşaması planlanıyor olabilir. Mirage’ın neden hiç modern zaman bölümleri olmadığı konusuna da buradan bir açıklık getirebilir. Zaten Assassin’s Creed Hexe’nin ilk kod adı olan “Neo” genellikle daha futuristik zamanlarda geçen bir tabir olduğundan, Cote’nin bahsettiği “yeniden yapılanma” kısmını Hexe oyununda görebiliriz. 

Cote’nin modern zamanlarda Abstergo ve Assasin grubu arasında gerçekleşen mücadelenin yeni oyunlarda daha fazla işlenebileceğinden bahsetmesinden yola çıkarak, uzak gelecekte bile bu mücadelenin hala devam ettiğini düşünüyoruz. Asırlardır devam eden mücadelenin bu kadar çabuk sona ermesini zaten beklemiyoruz ama bahsedilen olasılıklar ışığında Assassin’s Creed Red ve Assassin’s Creed Hexe ile daha da uzak bir tarihe gitme olasılığının olması da heyecan verici. 

Assassin’s Creed serisinin daha çok kadim uygarlıklar ve sihir gibi gözüken bir teknoloji üzerinden gittiğini ve oyuncuların büyük kısmının ilgi odağının da bu yönde olduğunu biliyoruz. Yine de daha serinin yavaş ama emin bir şekilde kan kaybettiğini düşünürsek, gelecekte devam eden bir savaş oldukça ilgi çekici olabilir. Bu da serinin ihtiyacı olan taze kan ihtiyacını sağlayabilir. Tabi hikayenin daha büyük paradokslara sebep olması ve geçmişteki olaylarda daha derine gitmemize sebep olması da mümkün. 

PAYLAŞ

İlgili İçerikler