ASUS Republic of Gamers Yapay Zekayla Oyun ve Yaratıcılığın Sınırlarını Aşıyor

ASUS Republic of Gamers (ROG) bugün, tamamen alüminyum ve ultra şık kasa tasarımlarına sahip yeniden tasarlanmış Zephyrus G14 ve Zephyrus G16’yı içeren 2024 dizüstü bilgisayar serisini duyurdu. Bu yıl ayrıca, oyuncuların, içerik oluşturucuların ve mühendislerin oyunlarını veya iş akışlarını her zamankinden daha üst seviyeye çıkarmalarını sağlayan güçlü yapay zeka hızlandırma özelliklerine sahip yepyeni Intel, AMD ve NVIDIA silikonları da eklendi. ROG Strix ailesi de yenilendi ve hem SCAR 16 hem de SCAR 18 artık 2.000’den fazla karartma bölgesine sahip Mini LED arka ışıklara sahip Nebula HDR paneller sunuyor ve ilk kez bir Nebula HDR ekran 18 inç ekran seçeneğinde sunuluyor.

Merkezinde yapay zekanın yer aldığı yeni bir bilişim çağı

Yapay zeka devrimi geldi. Artık sadece bulut tabanlı bir teknoloji olmayan 2024 ROG dizüstü bilgisayar serisi, Intel, AMD ve NVIDIA’nın yerleşik yapay zeka hızlandırmalı en yeni CPU ve GPU’larını içeriyor ve en son teknolojinin dizüstü bilgisayarda yerel olarak sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Birçok Windows 11 uygulamasında günlük yapay zeka arkadaşı olan Windows’taki Microsoft Copilot’tan dinamik arka planlar ve otomatik bakış düzeltme gibi video konferans araçlarına ve NVIDIA DLSS ve Frame Generation gibi işleme teknolojilerine kadar, yapay zeka artık kalıcı.

Intel ve AMD’nin yepyeni işlemcileri yalnızca yapay zeka alanındaki en son gelişmeleri sunmakla kalmıyor, aynı zamanda performans ve güç verimliliğini de artırarak kullanıcılara en çok kullandıkları tüm uygulamalarda daha iyi deneyimler sunuyor. NVIDIA RTX Dizüstü Bilgisayar GPU’ları, yaratıcı uygulamalarda, ultra verimli üretkenlikte, son derece hızlı oyunlarda ve daha fazlasında benzersiz yapay zeka performansı sağlayan özel Yapay Zeka Tensör Çekirdekleri ile dolu.

Yepyeni Zephyrus dizüstü bilgisayar tasarımları

Zephyrus G14 ve Zephyrus G16, 2024 için tamamen yeniden tasarlandı ve her zamankinden daha ince ve daha hafif hale geldi. Artık kapak boyunca yepyeni bir Slash Aydınlatma dizisine sahip olan oyuncular, özelleştirilebilir aydınlatma desenleriyle benzersiz tarzlarını kolayca yansıtabilir ve makinelerinin odadaki hiçbir şeye benzemediğinden emin olabilirler. Geleneksel Eclipse Grisi ya da yepyeni Platin Beyaz renk seçenekleriyle sunulan bu makinelerin birinci sınıf mat kaplaması tek kelimeyle lüksü yansıtıyor. Sadece 1,5 kg ağırlığında ve 1,59 cm kalınlığında olan Zephyrus G14 ve 1,85 kg ağırlığında ve 1,49 cm kalınlığında olan Zephyrus G16 ile bu makineler ince ve hafif performansın sınırlarını yeniden tanımlıyor. Her iki model de yüzlerce yüksek kaliteli oyundan oluşan bir kütüphaneye erişim sağlayan üç aylık Xbox Game Pass Ultimate ile birlikte geliyor. 

Ayrıca Zephyrus G14 ve G16, OLED panelli Nebula Ekrana sahip ilk ROG dizüstü bilgisayarlar olma özelliğini taşıyor. ROG ayrıca bir oyun dizüstü bilgisayarında bulunan ilk G-SYNC OLED ekranlardan biriyle pazara öncülük ediyor. ROG, yenileme hızını iyileştirmek ve bu panelin işlemlerini senkronize etmek için NVIDIA ve Samsung Display ile işbirliği yaptı ve daha önce imkansız olan bu özelliği ilk kez bir oyun dizüstü bilgisayarında kullanılabilir hale getirdi. Bu ekran, piksel emisyon hızını standart bir OLED panelden çok daha yüksek olan 960 Hz’e çıkarıyor. Zephyrus G14’ü en üst düzey 14 inç oyun dizüstü bilgisayarı yapmak için hiçbir masraftan kaçınılmadı.

2024 Zephyrus G14, taşınabilirlik, güç verimliliği ve oyun becerisinin mükemmel eşleşmesi için en yeni AMD Ryzen 8000 Serisi işlemci ve NVIDIA GeForce RTX 4070 Dizüstü Bilgisayar GPU’su ile donatıldı. Zephyrus G14, baskı altında serin kalmak için CPU üzerinde Thermal Grizzly sıvı metal, üç fanlı soğutma çözümü ve 2. Nesil Arc Flow Fanlar ile son derece ince ve hafif bir dizüstü bilgisayar kasasında inanılmaz oyun ve içerik oluşturma performansı sunuyor. Çıtayı daha da yükselten Zephyrus G16’nın belirli modelleri Intel Core Ultra 9 işlemci 185H ve NVIDIA GeForce RTX 4090 Dizüstü Bilgisayar GPU’suna sahip. Özel bir buhar odası ve çift fanlı tasarıma sahip olan Zephyrus G16, sadece 1,49 cm kalınlığında ultra taşınabilir bir kasaya amiral gemisi seviyesinde oyun ve içerik oluşturma performansı getiriyor.

ROG Strix yeni CPU’lara ve ROG Nebula HDR Ekranlara kavuşuyor

Bu yıl ilk 18 inçlik ROG Nebula HDR Ekran tanıtıldı. HDR içerikler ve oyunlar, 2024 Strix SCAR 16 ve SCAR 18’in gelişi sayesinde hiç bu kadar iyi görünmemişti. Her iki model de 2.000’den fazla ayrı karartma bölgesi ve 1.100 nit tepe parlaklığına sahip yükseltilmiş Mini LED paneller sunuyor. Bu artan yoğunluk, ROG Nebula HDR Motoru ile birleştiğinde zorlu sahnelerde bile parazitlenmeyi ve halelenmeyi en aza indirerek Strix SCAR 16 ve SCAR 18’e inanılmaz derecede canlı HDR performansı sağlıyor. 

Strix SCAR serisine özel ROG Nebula HDR paneller gerçekten muhteşem olsa da, 2024 Strix ailesinde bulunan tüm ekranlar görsel olarak çarpıcı. Her model, 3 ms’den daha kısa griden griye tepki süresine sahip 2.5K 240 Hz yenileme hızı paneli sunarak oyunculara olağanüstü bir görsel deneyim yaşatıyor. Daha fazla sürükleyicilik için, bu paneller ekstra yüksek 16:10 en boy oranına ve DCI-P3 renk alanının %100 kapsamına sahip. Bir oyuncu hangi Strix makineyi seçerse seçsin, tüm oyunlarını ve içeriklerini her zamankinden daha canlı ve sürükleyici hale getirecek bir panele sahip olacak. 

PAYLAŞ

İlgili İçerikler