BlizzCon 2023 1.gün özeti

Blizzard’In 2 yılın ardından tekrar offline olarak gerçekleştirdiği ve oyunseverler tarafından büyük ilgi gören BlizzCon 2023 ilk gününü geride bıraktı. World of Warcraft, Diablo, Warcraft Rumble ve Overwatch 2 için birçok bilgi edindiğimiz açılış töreninde neler olmuş, hangi duyurular yapılmış birlikte bakalım. 

Baştan belirteyim, Xbox’ın patronu Phil Spencer sahneye gelip bir konuşma yaptı ama “Oyunlar bu akşam Gamepass’de hadi bakalım” diye beklediyseniz üzüleceksiniz. Yok öyle bir şey daha.2024 içinde bekliyoruz ama. 

BlizzCon 2023 World of Warcraft

World of Warcraft’ın oyuncular tarafından karışık duygular ile takip edildiğini mutlaka biliyorsunuzdur. Shadowlands’in umut vaad edici bir şekilde çıkıp tam bir hayal kırıklığı olmasının getirdiği etkileri Dragonflight bile toparlayamadı. Hem hikaye hem de oynanış bakımından daha derin içeriğe sahip olmasına rağmen, Shadowlands ile küsen kitleyi geri toplayamayan World of Warcraft, bu sene “Ya tamam ya devam” tadında bir giriş yapmalıydı. 

Chris Metzen’i tekrar saflarına geri katan WoW ekibinin sunumu nasıldı? Metzen harika girişi ve oyuncularını avucunun içine alan sunumu ile benim bile ilgimi çekmeyi başardı. “Muhtemelen Void ile ilgili bir duyuru olacak” diye girdiğim sunumda “Yoksa ikinci oyunu mu duyuracaklar?” diye bir gaz ile Metzen’i izledim. İki beklentim de tam olarak gerçekleşmedi ama 1 değil tam 6 adet ek paket duyuruldu!

Tabi 6 adet ek paket denince “Abi ne yapıyorsunuz bir durun” diye düşünmüş olabilirim ama bu iş alıştığımız şekilde gitmiyor. “Worldsoul Saga” adı verilen, ek paketler ile devam edecek bir hikaye serisinden bahsediyoruz. Üstelik eskisi gibi 2 – 2..5 yıl boyunca devam eden tek bir paket değil, her yıl yenisi gelecek ek paketler ile devam eden bir hikaye bizi bekliyor.

Worldsoul Saga 6 ek paket ile sunulacak ama şu anda yalnızca 3 tanesinin adını biliyoruz. Önümüzdeki yıl çıkacak olan 10. ek paket The War Within ve takip eden yıllarda gelmesini beklediğimiz Midnight ile The Last Titan, duyurulan ek paketler. Harika gözüken bir sinematik video ile görücüye çıkan The War Within, Sargeras’ın Azeroth’un kalbine sapladığı kılıç ve kahramanlarımızı çağıran gizemli bir ses etrafında dönen olayları konu alacak gibi gözüküyor. Üstelik uzun zamandır bomboş takılan Alleria Windrunner’da  sonunda ortaya çıktı. Midnight paketi ile Void – Light mücadelesine göz atacağımızı düşünüyorum. The Last Titan ise adı ile bile heyecanlandıran bir paket, sonunda titanlar Azeroth’a geri dönüyor!

The War Within hem güzel bir sinematik ile geliyor hem de oyun için duyurdukları yeni özellikler harika. Çok fazla ayrıntıya girmek istemiyorum ama özellikle ilgimi çeken Warband olayından kısaca bahsedeyim. Artık alt karakterlerinizi Warband olarak toplayıp, normalde gereksiz bir şekilde grind yaptığınız şeyleri aynı anda tüm karakterlere uygulayabileceksiniz. Ölümüne reputation kasmaya son!

World of Warcraft’ın ana oyunundan bolca haber duymayı bekliyoruz ama Blizzard Classic oyuncularını da unutmamış. World of Warcraft Classic: Cataclysm yakında geliyor. Deathwing’in Azeroth’un canına okuduğu, goblin ve Worgen ırklarının ilk kez oynanabilir olarak karşımıza çıktığı ek paket sonunda Classic sunucularına geliyor. Kişisel görüşüm “Zaten millet bu paketten sonra Classic istemişti, kim istedi bunu Classic sunucularına” şeklinde oldu ama neyse. Seveni vardır diye düşünüyorum.

Classic tarafında ilgimi çeken asıl yenilik ise “Season of Discovery” oldu. 30 Kasım’da başlayacak olan Season of Discovery “bildiğimiz vanilla WoW ama tam olarak değil” şeklinde özetlenebilir. Maksimum 25 seviyeye kadar ulaşacak karakterlerimiz, kendi sınıflarının ait olduğu görevlerin dışında oynanış tarzlarına adapte olabilecek. Büyücülerden tank ya da healerlar görmek gibi ilginç şeyler bekliyoruz. Ayrıca Blackfathom Deeps 10 kişilik raid olarak geliyor. Boyutunu düşününce gayet makul bir fikir. Dragonflight ile gelen ejderha sürüş mekaniklerinden sonra “gerçekten bir yenilik” diyebileceğim en büyük olay, Season of Discovery’yi heyecanla bekliyorum. 

BlizzCon 2023 Diablo IV

Çıkışında neredeyse herkesten tam puan alan, ilk sezonu ile bütün eğlenceli taraflarını çöpe atıp teknik sorunlarıyla bunaltan Diablo IV ile ilgili bazı duyurular da oldu. 2. Sezon ile ilgileri tekrar üstüne çekmiş, sonunda oyunun “işten çok eğlence” amaçlı olduğunu hatırlamış olan Diablo ekibi, iyi bir sezonun gazı geri getirmek için yeterli olmadığını düşünmüş olsa gerek, ilk ek paket duyuruldu. Paket 2024 yılının sonlarına doğru çıkış yapacak.

Diablo IV Vessel of Hatred, Diablo II’den tanıdığımız Nahantu ormanlarında geçecek ve yeni bir sınıfı da beraberinde getirecek ilk genişleme paketi olarak duyuruldu. Duyuru için biraz acele ettiklerini düşünüyorum, duyuru videosu da yeterince tatmin edici değildi. Ana oyunun hikayesini devam ettirecek olan ek paket ile gelecek kahramanın sınıfı henüz belli değil ama benim beklentim Witch Doctor tarzı, ruhlarla alakalı “Spiritüalist” bir sınıf. Benim “zırhlı bir kılıç ustası” beklentilerim yine başka bahara kaldı. (Barbar sınıfından pek haz etmeyen, savaşçı tercih eden biriyim ben) 

Aaa bu arada unutmadan, Diablo Tabletop RPG oyunu da duyuruldu. Açılış töreninde görmedik ama 2024 Sonbahar döneminde çıkacak olan masaüstü oyun ve kural kitabı Kickstarter üzerinden sipariş edilebilecek. Diablo IV’ün üzerine kurulacak olan TTRPG kaç kişinin ilgisini çeker bilmiyorum ama es geçmek istemedim.

BlizzCon 2023 Warcraft Rumble

Warcraft evreninde geçen ve minyatür karakterleri kontrol ederek oynadığımız strateji oyunu Warcraft Rumble iOS ve Android cihazlar için çıktı. Açılış seromonisinde de yeni oyun içi ve sinematik videolarını izleme şansı elde ettik. Ücretsiz ve Türkçe dil desteği ile çıkan Warcraft Rumble’ı denemeyi unutmayın.

BlizzCon 2023 Overwatch 2

Overwatch 2’nin yeni kahramanı Mauga, geçtiğimiz hafta sızıntılar ile gözükmüştü aslında ama sonunda resmi olarak karşılaştık. Ağır silahlı bir karkater olan Mauga, çift mitralyöz ile ortalığın tozunu attırmak için geliyor. İlginç bir karakter olacak gibi. Üstelik bu hafta sonu oyunda yeni karakteri deneme fırsatı da olacak. İlgileniyorsanız mutlaka oyuna girip deneyin derim.

Overwatch 2 için iki kahraman daha  açılış töreninde “tease” edildi. Venture ve Space Ranger kod isimli iki yeni karakter hakkında, konsept görselleri dışında fazla bilgi bulunmuyor.  

Wallbang Gaming Network
BlizzCon 2023 1.gün özeti 2

Overwatch 2’nin asıl çıkış sebebi olan ve sonra vazgeçip zayıf bir sürüme çevirdikleri PvE modları ile ilgili hayallerimiz yine sönen balon sesi eşliğinde uçtu gitti. Ama üzülmeyin!! Clash adı altında yepyeni bir PvP modu geliyor. Tarafların noktaları ele geçirip en sondaki noktaya kadar ilerlemeye çalışacakları mod “Ya bu Team Fortress 2’de yok muydu?” diye düşündürtebilir. Evet vardı, hatta ben OW2’de de olduğunu sanıyordum ama yokmuş. O kadar soğumuşum 2. oyundan. 

2. oyunun çıkışıyla birlikte en sevdiğim haritalardan birini de çöpe atmışlardı, şimdi geri geliyor. Hanamura! Yeni modun da içinde bulunacağı yenilenmiş bir Hanamura haritası geliyor! 

BlizzCon 2023 Hearthstone

Blizzard’ın TCG oyunu Hearthstone için yeni ek paket olan Showndown in the Badlands duyuruldu. Azeroth’un vahşi batı bölgesinde (Badlands)  yer alan genişleme paketi, vahşi batı havasını yaşatacak, Reno Jackson ve Elise Starseeker karakterlerini öne çıkaran bir paket. Badlands normalde ne kadar vahşi batı olur, hikayesi ne kadar ilginç olur emin değilim ama Hearthstone Un hikayesi ana evrenden tamamen bağımsız zaten. Bir göz atılabilir.

Hearthstone’a uzun zamandır dönmemiş oyuncular için özel paketler olacağı ve oyuncuların yeni destelerini rahatlıkla, hızlı bir şekilde oluşturabileceği, bu sayede oyunda geri kalmayacağı da duyurular arasındaydı. 

BlizzCon 2023 1. Gün Özeti

BlizzCon açılış töreni beklediğim kadar dolu, istediğim kadar iyi değildi. Eski biz Blizzard hayranı olarak şimdilerde daha temkinli yaklaştığım için hayal kırıklığına uğramadım ama Blizzard’ın yalnızca Wow – Diablo – Overwatch içerisinde kalması beni üzüyor. Heroes of the Storm’u Xbox ile daha ileri taşımaları, Starcraft için yeni şeyler yapmaları, Warcraft’ı daha farklı oyunlarda kullanmaları (Soulslike olsa mesela) muhteşem olabilirdi.

Ama Chris Metzen’in hakkını yiyemem. Warcraft evreninden beni tamamen soğutan Shadowlands rezaletinden sonra (ki başta ona ilk dönemindeki beklentilerimin de etkisiyle çok övgü dizmiştim) ilgimi tekrar oyuna döndürmeyi başaracak gibi gözüküyor. Guild Wars 2 tarzı “yıl içinde devam eden sündürülmemiş hikayeler” kafasındaki ek paketler, ücretlendirme tarafında biraz soru işareti oluşturuyor kafamda ama oyunun ihtiyacı olan gazın bu olduğunu düşünüyorum. 

PAYLAŞ

İlgili İçerikler