EA, eski FIFA oyunları için dijital platformlardan çekme kararı aldı

Electronic Arts, EA Sports FC 24 oyununun çıkışıyla birlikte eski FIFA oyunlarını Steam gibi dijital oyun satış platformlarından ve konsol mağazalarından çekme kararı aldı. Oyun sektörü analisti MauroNL tarafından fark edilen durum geçen yılın en hit futbol oyunlarından olan FIFA 23’de dahil olmak üzere EA’nın FIFA oyunlarının hiçbiri bu platformlardan satın alınamıyor.

Eğer önceden oyuna sahipseniz oyunu hala indirip oynayabileceksiniz ancak oyunu herhangi bir dijital platformdan satın alamayacaksınız. Fakat yayıncı şirketin abonelik hizmeti olan EA Play aracılığıyla serinin bazı oyunlarını oynamanız hala mümkün.

EA’nın tüm bu oyunları satıştan kaldırma sebebi henüz belli değil. Ancak oyunların kaldırılma sebebi olarak olası bir lisans sorunun söz konusu olduğu tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıl EA ve FIFA, futbol oyunları içinde efsaneleşmiş serileri için uzun süredir devam eden lisans ortaklığını sona erdirdi. Bunun sonucunda EA, seriyi EA Sports FC olarak yeniden markalaştırdı. Oyun geçen haftadan bu yana erken erişimde oynanabilirken, 29 Eylül’de resmi olarak yayınlandı.

FIFA ismi gelecekte diğer futbol oyunlarında görünmeye devam edilecek fakat bu oyunlar muhtemelen EA tarafından yapılanlar olmayacak. FIFA başkanı Gianni Infantino geçen yıl yaptığı açıklamada “Sizi temin ederim ki FIFA adını taşıyan tek özgün, gerçek oyunun oyuncular ve futbol taraftarları tarafından en çok sevilecek olan en iyi oyuna sahip olacağız.” demişti.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler