Embracer Group kırmızı alarm veriyor

Geçtiğimiz bir yıllık süreçte birçok stüdyoyu ve oyun haklarını satın almasıyla haberlerde yer bulan Embracer Group, geçtiğimiz günlerde önlerindeki süreç içerisinde bazı stüdyoların kapatılacağını, birçok çalışanın işten çıkarılacağını ve bazı oyun geliştirme projelerinin durdurulacağını duyurdu. Son olarak yaklaşık 2 milyar dolarlık gizemli bir anlaşmanın başarısız olmasıyla birlikte çalkantıya giren firma önümüzdeki bir yıl içerisinde var olan borcunu 1 milyar doların altına çekmeye çalışacak.

Bu zorlu süreçte giderlerin de her yıl başına %10’luk bir azalmaya gitmesi planlanıyor. Tabii giderler denildiği zaman aklımıza ilk gelen kalem de çalışanların maaşları oluyor. Firmanın yeniden yapılandırma planları, CEO Lars Wingefors tarafından yapılan açıklamaya göre “bazı stüdyoların kapatılması ve henüz duyurulmamış durumda olan, düşük getiri beklentisine sahip projelerin iptali” gibi adımlar içeriyor. Wingefors, yaptığı açıklamada an itibariyle 17000 olan çalışan sayısının bu yıl sonlarına doğru azalacağını belirtirken tam bir sayı vermenin şu noktada imkansız olduğunu söyledi. Oldukça yetenekli insanların ekipten ayrılmalarının üzücü olduğunu ve birlikte çalıştıkları insanların firmanın temelini oluşturan değer olduğunu ifade eden Wingefors, bu kararın tahmin edilebileceği üzere fazlasıyla zorlu şartlar altında verildiğini ifade etti.

Söz konusu yeniden yapılandırma sürecinde alınması planlanan operasyonel ve finansal önlemlerle birlikte gelirleri arttırma, verimliliği yükseltme ve sermaye harcamalarını kısma yoluyla 2023/24 mali yılının sonunda borçların 1 milyar dolar altına indirilmesi hedefleniyor. İlerleyen aylarda sermaye harcamalarının daha da azaltılması gündemde. Bu zor görevin başına COO konumunda Matthew Karch ve CSO konumunda Phil Rogers getirildi.

Embracer Group, dışa dönük harcamaların ve yatırımların azaltılarak odağın dahili proje geliştirme süreçlerine ve kendi IP’lerine döneceğini, ayrıca dahili projeler için yatırım aradıklarını duyurdu. Geçtiğimiz bir sene boyunca yapılan agresif satın alımların bir noktada geri döneceği az çok tahmin edilse de, son dönemde belki de en ağır darbeyi vuran olay 2 milyar dolara yakın değeri olan gizemli anlaşmanın son anda başarısızlığa uğramasıydı. Lars Wingefors, bu haberi verirken “oldukça zor bir gece geçirdik” demişti. Anlaşmanın diğer tarafında kimin veya kimlerin olduğu ise açıklanmadı.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler