FINAL FANTASY XIV cross-platform ile XBOX’a geliyor

10 yıl önce piyasaya çıktığından beri PlayStation konsoluna özel olan Final Fantasy serisi için pek çok takipçinin beklemediği bir gelişme yaşandı. Square Enix yapımı Final Fantasy, 10 yıllık serüveninin ardından Xbox platformuna geliyor. Büyük sürpriz! Geçtiğimiz gün düzenlenen Final Fantasy XIV hayran etkinliğinde Xbox markasının başkanı Phil Spencer, FF14 yapımcısı Naoki Yoshida ile sahneye çıkarak oyunun gelecek yılın başlarında Xbox’a geleceğini duyurdu.

İşin ilginç yanı Xbox ile Square Enix arasındaki bu ortaklık daha da derine inecek gibi görünüyor. Yoshi-P’ye göre Spencer Final Fantasy XIV’i Xbox’a getirmek için yoğun bir mesai harcadı. Spencer ise bu ortaklığı Microsoft ve Square Enix arasında “yeni ufuklar açan bir an” olarak değerlendirdi.

Konu hakkında en net açıklamayı Square Enix’in yeni CEO’su Takashi Kuryu yaptı. Takeshi Kuryu, şirketin gelecekte oyunlarını Xbox platformuna getirmeyi planladığını açıkladı. Bu karar oyun sektöründe gerçekten büyük bir gelişme çünkü Final Fantasy XVI gibi büyük oyunlar sadece PlayStation’a özel olmakla kalmıyor küçük şirketlerde Microsoft platformunu es geçiyordu. Kimilerine göre Sony, Square Enix’i satın almışken bu sürpriz kararla birlikte şimdilik böyle bir durum olmayacak gibi duruyor.

 Final Fantasy XIV, 2024 yılının ilkbaharında Xbox Series X|S için çıkış yapacak.

Oyunun Xbox X|S versiyonu çapraz oynanabilirlik (farklı platformlarda aynı hesaptan erişim sağlayabileceksiniz) imkanı sağlayacak. Oyun Series X’te 4K çözünürlüğe sahip olacak. Ayrıca Spencer Final Fantasy XIV’in Xbox versiyonunun “en iyi çevrimiçi” oynanış deneyimi sunacağını iddia ediyor.

 Final Fantasy XIV, 2024 yılının ilkbaharında Xbox Series X|S için çıkış yapacak. Oyunun Xbox versiyonunun erken erişiminin 6.5X sürümüyle beraber gelmesi bekleniyor.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler