Fire Emblem Warriors: Three Hopes inceleme

Fire Emblem Warriors: Three Hopes ile, Fire Emblem Warriors'un hikayesine alternatif bir bakış açısından bakmamız mümkün.

Musou oyunları ile bu sene tanıştım. Çok da iyi olmadığını tespit ettiğim bir örneği ile karşılaştıktan sonra, Fire Emblem Warriors: Three Hopes ile hem türe, hem de Fire Emblem Warriors’a bir giriş yapmanın iyi olacağını düşündüm.

Wallbang Gaming Network
Fire Emblem Warriors: Three Hopes inceleme 6

Baştan sizi rahatlatayım, Three Hopes’i anlamanız için daha önceki bir Fire Emblem Warriors oyununu oynamanıza gerek yok. Tabi ki bazı ilişkileri veya olayların öncesi – sonrası ile ilgili fikriniz olması açısından ideal. Bunların dışında gayet muntazam bir şekilde anlatılıyor hikaye. Karakterinizi oluşturduktan sonra, Shez adında (lore’da geçen ismimiz) bir paralı asker olarak olayların ortasında başlıyoruz. Oyunun başında ikinci olarak oluşturduğunuz karakterden temiz bir dayak yedikten ve tüm ekibimizi kaybettikten sonra, her kahramanın uğraması gereken çile noktasına erişiyoruz.

Kılıç Kalkan ve Politika

Wallbang Gaming Network
Fire Emblem Warriors: Three Hopes inceleme 7

Oyunun geçtiği Fódlan kıtasının en temiz dayağını yedikten sonra, karakterimiz sadece mistik bir güç sayesinde hayatta kalabiliyor. Bu gücün sınırlarını ve kaynağını bilmeden, ancak bizi kurtaran gücün kafamızda oluşturduğu soyut bir karakter ile hikayede bazı kararlar alıyoruz. Fire Emblem Warriors evreninde, kıtanın en yetenekli öğrencilerinin olduğu Officer’s Academy adlı akademi ile yolumuz kesişiyor. Bu akademi hikayenin sürüklendiği yerde bir taban görevi görüyor. Officer’s Academy’nin üç loncası mevcut. Her loncanın bir lideri var. Bu liderler ile tamamen rastgele bir şekilde tanıştıktan sonra bölgedeki haydut liderini avlamaya yola çıkıyoruz.

Wallbang Gaming Network
Fire Emblem Warriors: Three Hopes inceleme 8

Bu noktaya kadar oyun, tüm savaşlar boyunca, kendi sistemlerini çok başarılı bir şekilde anlatıyor. Musou oyunlarından bildiğimiz üzere yine düşmanın bir sürü piyonu var. Zaman zaman da özel isme sahip olan biraz daha zorlu düşmanlar görebiliyoruz. Yine tabi ki kılıcımız (ilk etapta tabi, sonrası biraz ne seçerseniz o) konuştuğu için, bunun tamamen bir tuşa rastgele basma olmasının önüne kombolar, yetenekler ve taş-makas-kağıt döngüsü ile geçilmeye çalışılmış. Partinizdeki diğer oyuncuları da oynayabilmeniz yine tekrarın önüne geçmek için bir hamle. Oyun size komut vermeyi de, strateji yapmayı da burada anlatıyor. Kontroller oldukça basit ve yönergeler Switch OLED ekranımda sırıtmadı. Çok fazla animasyon devreye girdiğinde ise göz yoran bir kare kaybı durumu var. Sanırım dövüşlerdeki en büyük sıkıntım kamerayı ayarlamak oldu. Bir düşmana saldırdıktan sonra “nereye gitti bu” dediğim çok an oldu. Bir noktadan sonra baş dönmesine de sebebiyet verebiliyor.

Wallbang Gaming Network
Fire Emblem Warriors: Three Hopes inceleme 9

Savaş esnasında dolan mavi bar ile “Awakening” moduna geçip daha güçlü saldırılar yapabiliyorsunuz. Oyunun savaş mekaniğinin yanı sıra, görevler boyunca çeşitli alt görevler de yapmamız mümkün. Özellikle bazıları zaman kısıtlamasına sahip olduğundan, ilerleyişi bir miktar hızlandırmak adına yan görevleri yapmaya çalışabilirsiniz. Savaş sonu ekranındaki değerlendirme de nasıl bir performans gösterdiğinizi görebiliyorsunuz.

İlişkiler ve Seçimler

Wallbang Gaming Network
Fire Emblem Warriors: Three Hopes inceleme 10

Haydut liderini alt ettikten sonra kamplarına davet ediliyoruz. Tam bu kısımda politika ile ilgili eğitimlerimiz başlıyor. Her loncanın öğrencileri var ve her biri ile konuşabiliyorsunuz. Nasıl kişiler olduğunu liderlerinden biraz öğrenebiliyorsunuz. Liderlerini koruyan bir paralı asker olarak oldukça dikkatlerini de çekiyorsunuz. Minnetler, sana borçlandık’lar havada uçuşuyor. Daha sonra ise “ehe ehe madem borçlandık ödeyelim” diyen emrivaki bir tavırla Officer’s Academy sınırlarına dahil ediliyoruz.

Dahil olduğunuz locaya göre hikaye şekilleniyor. Seçtiğiniz lider, size üst düzey bir rol veriyor ve kendinize ait bir paralı asker kampınız oluyor. Bu kamp, adeta yaşayan bir menü. Ekibinize aldığınız kişiler ile konuşabiliyor, silah ve kıyafet seçebiliyorsunuz. Askerleri eğitmek, kendiniz eğitim yapmak veya çeşitli ekstra işler yapmak mümkün. Bir buluş olmasa da atmosfer açısından çok başarılı. Beraber vakit geçiren kişilerin ilişkilerini ilerletmesi de (evet o şekilde) mümkün. Özellikle ana karakterimiz için herkes daha bir sempatik davranabiliyor. Bu ilişkiler sayesine başka bir yerde bulamayacağınız eşya ve güçlendirmelere erişebiliyorsunuz.

Seviye atladıkça kılıç tutan çinko karbon asker modundan kılıç ustası moduna geçiş yapabiliyorsunuz. Bu esnada aldığınız yetenekler, silahlar yine seviyenize göre gelişiyor. Temelde yaptığınız şey aynı da olsa, Fire Emblem Warriors: Three Hopes, hikayesi ve anlatım biçimiyle farklı bir yolda ilerliyor. Musou türü seviyorsanız veya Fire Emblem Warriors ilginizi çekiyorsa, başlangıç için 20-25 saatlik bir oynanışla bu evrene dahil olmayı düşünebilirsiniz.

Fire Emblem Warriors: Three Hopes inceleme

SON KARAR

Musou türü seviyorsanız veya Fire Emblem Warriors ilginizi çekiyorsa, başlangıç için 20-25 saatlik bir oynanışla bu evrene dahil olmayı düşünebilirsiniz.

Artılar

  • Çeşitlilik başarılı
  • Atmosfer güzel kurulmuş
  • Hikaye anlatımı ilgi çekiyor

Eksiler

  • Geçmiş oyunları oynamadıysanız bazı referanslar anlamsız kalabiliyor
  • Kamera çoğu zaman çuvallıyor
  • Yer yer yaşanan performans sorunları
8
Harika
Grafik
8
10
Ses / Müzik
8
10
Oynanabilirlik
8
10
Atmosfer
8
10
Optimizasyon
8
10

İlgili İçerikler