Genshin Impact seslendirme sanatçıları ödemelerini alamadıkları için tepkili

Uzun zamandır birçok oyuncuyu peşinden sürükleyen Genshin Impact, görünüşe göre sadece oyuncuları değil ücretlerini almak isteyen seslendirme sanatçılarını da peşinden sürüklüyor. Birden fazla seslendirme sanatçısının paylaştığı tweetlere göre sendikaya bağlı olmayan bir proje olmasından kaynaklı olarak oyunun seslendirmelerini yüklenen Formosa adlı stüdyo aylardır sanatçılara ödemelerini yapmamış.

Sorunun kaynağının doğrudan Hoyoverse veya Formosa üzerinde olup olmadığına dair tartışmalar sürse de, bu seslendirme sanatçılarından Brandon Winckler paylaştığı söylemlerde doğrudan Formosa’yı hedef aldı. Winckler, defalarca mail atmasına rağmen hiçbir cevap almadığını ve dört aydan uzun bir süredir bu ödemeleri beklediğini ifade ediyor. Oyunun aylık olarak 86 milyon dolar hasılat yaptığını ve burada ödenecek cüzi rakamların ısrarla bekletilmesinin hiçbir açıklaması olmadığını söyleyen sanatçı, çoğu sendika olmayan prodüksiyonda bu tür sorunların yaşandığını söyledi. Neredeyse 8 aydır ödeme beklediğini söyleyen Brandon Winckler, oyun sendika sözleşmesine dahil olana kadar daha fazla bu oyun üzerinde çalışmayacağını da sözlerine ekledi.

Genshin Impact için çalışan tek stüdyo Formosa değil

Bir kullanıcı ise Formosa’nın Hoyoverse ile çalışan tek stüdyo olmadığını ve Rocket Sound adlı bir diğer stüdyonun da Honkai Star Rail üzerinde çalıştığını belirtti. Aynı zamanda Honkai Star Rail’de de seslendirme yapan Winckler, Rocket Sound’u çok sevdiğini söyleyerek Formosa’yı bir kez daha hedefe koydu.

Diğer sanatçılar da hem farklı oyunlarda karşılaşılan sorunlarda hem Genshin Impact özelinde benzer tepkileri paylaştılar. İçlerinden Kyle McCarley, Formosa’nın hem sendikalı hem sendikasız projeleri yürüttüğünü ifade etti ve güncel konu üzerinde Brandon’ın başlattığı keskin tartışma çevresinde birlik olmaları gerektiğini söyledi. Oyunun topluluğu da sanatçılara destek olmak üzere toplandılar ve oyun için bu kadar emek veren sanatçılara ödeme yapılmamasının büyük bir yanlış olduğunu ifade ettiler.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler