GOG’dan Amnesia sürprizi

Frictional’ın yeni korku oyunu Amnesia: The Bunker çıktı ve dürüst olmak gerekirse yapım gerçekten başarılı görünüyor. Amnesia formülü aslında on yıldan daha eski (hele ki Penumbra serisini de sayarsak), bu açıdan bazı oyuncular haklı olarak oyunun yavan olmasını bekliyorlardı. Ancak Amnesia: The Bunker bu beklentileri ters köşe yaparak piyasada yerini aldı.

GOG, bu çıkışı kutlamak üzere serinin eski oyunlarından biri olan Amnesia: A Machine for Pigs’i 9 Haziran’a kadar ücretsiz olarak oyunculara sunuyor. Ancak burada ilginç bir durum var. GOG mağaza sayfası, A Machine for Pigs’i “bir video oyununda anlatılan en karanlık, en korkunç hikaye” olarak tanımlıyor ama bu yapım aslında serinin en az korkutan oyunu olarak biliniyor. Serinin diğer oyunlarında yaşatılan korkunç dehşet kesinlikle burada yok. Oyun, bizlere karanlık köşelerde pusuda bekleyen korkunç canavarlar yerine hikaye boyunca adım adım açığa çıkan daha atmosferik bir korku hikayesi sunuyor.

Bu yaklaşımın muhtemel sebebi ise, A Machine for Pigs’in seri içerisinde Frictional tarafından geliştirilmeyen tek oyun olması olabilir. Bu oyunu The Chinese Room geliştirdi. The Chinese Room, Dear Esther’in yapımcısı olarak akıllarda yer etmişti. Nitekim Amnesia: Machine for Pigs’te de Dear Esther tarzından birçok şey bulunuyor ve bu durum hayranlar arasında bazı karışık tepkilere yol açmıştı. Bazıları bu yeni yaklaşımı beğenirken diğer oyuncular ise karşılaştıkları manzara ilk oyundan çok daha farklı olduğu için bir hayli hayal kırıklığına uğradılar. Frictional her ne kadar Soma ve Amnesia: Rebirth ile daha net bir korku anlatımına yönelse de, The Chinese Room’un sahip olduğu bulanık ve düşük tempolu anlatım metodu her iki oyun üzerinde belirgin bir etkiye sahip gibi görünüyor.

Bütün bunları anlatmamızın sebebi, Amnesia: A Machine for Pigs’in bugüne kadar alıştığınızdan biraz farklı olabilecek bir korku tadına sahip olması. Ancak oyun yine de zamanınıza değecek kalitede ve özellikle ücretsiz iken kaçırılmaması gerekiyor. Korku türüne biraz bile ilginiz varsa hatırınızda kalması muhtemel bir yapımdan söz ediyoruz.

Amnesia: A Machine for Pigs, 9 Haziran’a kadar GOG’da ücretsiz olarak sunulmaya devam edecek.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler