GUILTY GEAR -STRIVE- İnceleme

Yeni oyun, yeni heyecanlar, yine müthiş müzikler ve harika bir hikaye var! Haydi Guilty Gear -Strive- oyununun derinlerine inelim

Yeni bir Guilty Gear (GG) oyunu, yeni heyecanlar, yine müthiş müzikler ve harika bir hikaye var! E dövüş yok mu? Var tabi! Hem de en özelinden ve güzelinden. Bu yüzden haydi Guilty Gear -Strive- oyununun daha derinlerine inelim.

Tam ağzımın ortasına yumruk..

Burada yumruğu bana vuran kısım genel anlamda görsellik olacak. Önce menülerdeki görsel tasarımı, renkleri, geçişleri ve tercihleri çok beğendim, göze hitabı hoş ve karakteristik olmuş hemen belirtiyim.

Dövüşlerde ise animasyonları, karakterlerin görünüşünü, kaplamaları ve arka planları çok başarılı buldum. Önceki oyunlarda olduğu gibi hepsi birbirinden farklı görünen ve öyle de dövüşen karizmatik ve seksi karakterlerimiz var. Ancak bu sefer önceki oyundan da harika gözüküyorlar. Karakter detayları ve görselliği için gerçekten ciddi bir emek harcandığını görebiliyorum. Ancak hikaye modundaki görsellik bende büyük hayal kırıklığı yarattı. Kullanılan CGI ları ve animasyonları başarısız ve baştan savma buldum. Hikaye modunda 1 gömlek daha üst seviye bir görsellik bekliyordum.

Müziklerden ise ise kısaca bahsedecek olursam, önceki oyunlardaki gibi rock ve metal türünde karşımızdalar ve ben gayet yeterli hatta gaza getirici buldum. Bu yüzden bu kısım benim için güzel bir ekstra artı barındırıyor. Tabi bu kişisel bir zevk meselesi 🙂 herkeste aynı etkiyi yaratmayacaktır.

1 yarım daire 1 ileri

GG -Strive- da oyun modları online/offline olarak ikiye ayrılıyor. Offline kısımlardaki modlar; arcade, vs cpu, player vs player gibi klasik modlar var. Online tarafta ise yapabilecekleriniz bi tık daha dallanıp budaklanıyor. Dereceli ve derecesiz maçların yanında piksel bir karakter yaratıp balık avına çıkıp takılabiliyorsunuz 🙂

Online tarafta netcode ve lag sorunu olmadan güzel maçlar yapabiliyorsunuz. Ancak lobi ve maç bulma olayları bi tık yorucu olmuş daha kullanıcı dostu olabilirmiş.

Ayrıca oyunda hikaye, galeri tarzı çok fazla ekstra gezebileceğiniz kısımlar var. Bazen biraz balık avlıyım ya şu hikayeyi tekrar okusam mı derken zaman su gibi akıp geçiyor. Modlardan çeşitlilikten bahsederken oyunun eğitim kısmı için ise ayrı bir parantez açmalıyım çünkü oyundaki eğitim kısımları çok başarılı. Hele ki size “görev menüsü” altında oyunun mekaniklerini o kadar güzel ve rahat öğretiyor ki bu yöntemi her oyun kullanmalı.

Hikaye modumuz ise hiç dövüş barındırmayan film gibi olmuş. Bu ilk başta garip gelebilir ancak bence  dövüş oyunlarındaki o tüm hikayeyi görebilmek için her karakterle oyna mantığından çok daha işlevsel. Anime film gibi izliyorsunuz. Spoiler vermeden ve detaya girmeden şunu diyebilirim son oyundan devam eden bir hikayemiz var. Yani seriye GG -Strive- ile yeni giren biriyseniz hikaye modunda biraz afallayıp, bu kim ? burada noluyor ? haydaaa! Diyebilirsiniz baştan uyarmış olayım.

Kombo Zamanı!

Önceki GG oyunlarında olduğu gibi yine hem oyun stili olarak hem karakterlerin görsel stilleri olarak GG -Strive- halen diğer dövüş oyunlarından çok farklı ve özel. Her karakterin dövüş stili ciddi anlamda farklı ve karakteristik. Önceki oyunlardan alışıksanız oyuna hemen ısınıp güzel kombolar yada counter vuruşlar ile coşup ekrana pis pis sırıtıyorsunuz keh keh keh..

Serinin diğer oyunlarına göre GG evrenine yeni dahil olan oyuncular için ise öğrenmesi ve adapte olması daha kolay bir oyun olmuş. Öğrenmesi kolay ustalaşması ve derinlere inmesi zor bir oyun.

Yani seriye yeni başlayacak oyuncu kardeşlerim korkmayın! Dalın! (Daldı ve dayak yedi fena :P)

Oyunda sevdiğim ayrı bir durum ise bir karakter ile tek bir dövüş tarzına bağlı kalmak zorunda olmamamız. Örneklemek gerekirse; Ramlethal Valentine (favorilerim arasındadır bu arada) ile oynayan 5 farklı oyuncu 5 farklı stilde dövüşebilir. Yani kombolar ve hareketler insana o kadar esnek ve ucu açık bir yapı sunuyor ki kendinize has karakteristik dövüş tarzınızı yaratabilirsiniz kolayca.

Ayrıca önceki oyunlara göre kombolar kısalıp hasarlar artmış. Komboların bu yeni hali benim daha çok hoşuma gitti. Ama geçmişteki sistemi özleyenler olacaktır elbette.

K.O. = Dövüşün Sonu:

Maç sonunda kazanan belli olduğuna göre lafı toparlamam gerekiyor sanırım.

GG -Strive- şu an dövüş oyunları içinde açık ara favorim olmuş durumda. Elimizde bütünüyle her konuda başarılı bir oyun var. Müzikler, görsellik & sanat ve oyun mekanikleri olarak her şey olması gerektiği gibi. Herkesin mutlaka bir kez şans verip denemesi gerektiğine inanarak rahatça önerebileceğim bir oyun olmuş.

Oyunu nerede oynayacağımıza gelirsek;  Steam , PS4 ve PS5 sistemlerinde satın alabiliyoruz. PS4 ve PS5 için cross-play oynayabiliyoruz ancak şu an Steam tarafı bu duruma dahil değil.  (Belki ileride ? )

Şu an 1. sezon bileti satılığa çıkmış durumda. İçinde 5 yeni karakter , 2 yeni dövüş alanı , yeni bir hikaye ve farklı renk paletleri içerecek. İster oyunla beraber paket olarak ister ayrı satın alabilirsiniz.

GUILTY GEAR -STRIVE- İnceleme

SON KARAR

Yeni oyuncu dostu mekanikleri ile seriye bu oyundan dahil olacaklara da kucak açıyor.

Artılar

  • Akıcı dövüş ve kombo mekanikleri
  • Eğitim modu yeni oyuncu dostu
  • Müzikler ve sanat stili çok başarılı
  • Online modda serverlar/ping sıkıntısız

Eksiler

  • Hikaye modunda CGI ve görsellik daha iyi olmalıydı
  • Multiplayer lobi sistemi karmaşık ve kullanıcı dostu değil
  • Guilty Gear evrenine bu oyunla dahil olan biri devam eden hikaye dahil olduğu için afallayacaktır
  • Şu an ki halinde yeni karakter sayısı az
8.5
Kaçırmayın
Grafik
8.5
10
Ses / Müzik
8.5
10
Oynanabilirlik
8.5
10
Atmosfer
8.5
10
Optimizasyon
8.5
10

İlgili İçerikler