Kingston, tedarikçi kanalında en fazla tercih edilen SSD markası oldu

Bellek ürünleri ve teknoloji çözümlerinde dünya lideri olan Kingston Technology Company Inc’in Flash bellek iştiraki Kingston Digital Inc, kanal SSD pazar payı ile 2022 yılını ilk sırada kapattığını duyurdu.

Dünya çapındaki standart SSD talebi bir önceki yıla göre düşmesine rağmen, devam eden ASP düşüşleri nedeniyle son pazar esnekliği ve çeşitliliği, Kingston’ın yüksek kaliteli SSD çözümlerine olan talebin sağlıklı bir şekilde artmasına yardımcı oldu. Kingston, 2022 yılında yeni NV2 NVMe SSD sürücüsünü ürün ailesine ekleyerek portföyünü genişletti ve ödüllü Kingston FURY Renegade SSD‘sini, konsol ve bilgisayar oyuncuları için ideal bir soğutucu seçeneği içerecek şekilde güncelledi.

Araştırma şirketi TRENDFOCUS‘un pazar payı verilerine göre, Kingston’ın %24 pazar payı ve 2022 yılının tamamında 22 milyon standart SSD ile kanaldaki bir numaralı SSD satıcısı olduğunu gösteriyor. Yılın üçüncü çeyreğinde Kingston’ın standart SSD pazar payı, devam eden makro zorluklara rağmen sağlıklı bir artış göstererek kanal pazarında %28,4 gibi önemli bir orana ulaştı.

TRENDFOCUS’a göre, toplam standart SSD pazarının arkasındaki rüzgar-2021 yılındaki pandemi kaynaklı PC talebinin getirdiği başarılı rakamların ardından- keskin bir şekilde tersine döndü ve satış rakamları 2022’de yıllık bazda %15 düşüş gösterdi. PC talebi üzerindeki etki, dizüstü ve masaüstü PC ünitelerinin yıllık %13’lük, neredeyse eşit yüzdelik oranlarla azalması ile oldukça belirgin şekilde görülebiliyor. Son kullanıcı bilgisayarları tarafında düşüş görülse de kullanıcıların SSD’leri hızla benimsemesinin nedeni, büyük ölçüde modül fiyatlarının tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemesiydi. Aynı şekilde, pandeminin ilk günlerinde satın alınan bilgisayarların birçoğu ise yakın dönemde yükseltme veya değiştirme döngüsüne girecek ve bu da sistem talebini daha da artıracak gibi gözüküyor.

2024’e kadar büyüme devam edecek!

TRENDFOCUS Başkan Yardımcısı Don Jeanette, “2022 yılında masaüstü bilgisayarlarda SSD’yi birincil disk olarak kullanma oranları %75’e ulaştı ve Microsoft’un gelecek yılın ikinci yarısında HDD’leri birincil bilgisayar depolaması olmaktan aşamalı olarak çıkartma kararı göz önüne alındığında, bu oranın 2023 yılı sonunda %90’a ulaşacağı tahmin ediliyor ve zaten halihazırda çok az sayıda HDD’li sistem siparişi alınıyor. Bu durum 2024’e kadar büyüme fırsatlarını beslemeye devam edecek.” yorumunu yapıyor.

Kingston SSD İşletme Müdürü Keith Schimmenti de, “2022 araştırma bulguları, Kingston’ın kanal SSD pazarındaki varlığını ve konumunu onaylıyor. SSD’lerin performans avantajlarının dünya çapında daha fazla tüketici için erişilebilir olmaya başlamasıyla Kingston’ın pazar payı, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar için optimize edilmiş geleneksel SATA çözümlerinin yanı sıra, güçlü NVMe teklifleriyle ürün portföyümüzü sağlamlaştırdıkça büyümeye devam edecektir. En yüksek kalitede ürünler ve buna uygun sağlam güvenilirlik sunmaktan gurur duyuyoruz. Bu başarıyı elde etmek için bir ekip çalışması gerekiyor. Başarımızı ortaklarımız, satıcılarımız ve müşterilerimizle paylaşıyor ve onlara teşekkür ediyoruz.” diyor.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler