Starfield, sanılanın aksine uzay temasını en önde tutmayacak

Todd Howard tarafından yapılan bir açıklamaya göre Eylül ayında piyasada yerini alması beklenen Bethesda imzalı Starfield, sanılanın aksine No Man’s Sky veya Mass Effect’ten ziyade Red Dead Redemption 2’ye daha yakın bir havada geçecek. IGN’e röportaj veren Todd Howard’a Elder Scrolls, Fallout, No Man’s Sky ve Mass Effect gibi oyunların Starfield için ilham kaynağı olup olmadığı sorulduğunda, Howard tüm bu efsaneleşmiş isimlerin yerine Rockstar Games tarafından yapılan ve oyun dünyasına uzun yıllar izi kalacak bir damga vuran açık dünya Western oyunu Red Dead Redemption 2’ye açıkça işaret etti.

Bir uzay kovboyu hikayesi olarak Starfield

Howard’ın açıklaması şu şekilde: “Evet, açıkçası bilim kurgu olan diğer oyunlara bakıp ‘Tamam, bu bilim kurgu. Buna benziyor.’ diyebilirsiniz. Oyunun her dakikasında daha önce üzerinde uzun süre çalıştğımız Elder Scrolls ve Fallout gibi yapımlara veya bu oyunda kullanılan bazı mekaniklere benzerlikleri mutlaka olacak. Ama ister inanın ister inanmayın, sizi bir dünyaya yerleştiren, sizi bir yere taşıyan asıl olgu oyunlardır. Bu nedenle, akış açısından da düşünüyorum, muhtemelen Red Dead Redemption 2 gibi bir hisse sahip olacak, bir Western hayali yaşıyormuşum gibi. Bu oyunda ise bilim kurgu keşif hayali yaşıyorsunuz evet, ama bazen bu durum aynı zamanda hiçbir şeyin olmadığı çorak bir gezegende olmayı da beraberinde getiriyor.”

Bu hafta ikinci kez, büyük bir yaklaşan oyunu tartışma ve değerlendirme bağlamında Red Dead Redemption 2’nin adı anıldı. Star Wars Outlaws’ın yaratıcı yönetmeni de çevrimiçi ortamda dolaşan söz konusu karşılaştırmaların “harika” olduğunu söyledi. Ayrıca, pazarlama açısından kendi oyununuzu tüm zamanların en beğenilen IP’lerinden biriyle karşılaştırmak tabii ki mantıklı bir hareket, ancak Starfield’in devasa evreninin Rockstar’ın oyununa uyum sağlayıp sağlamadığını görmemiz için 6 Eylül’deki çıkış tarihine kadar beklememiz gerekecek.

Geçtiğimiz günlerde Starfield için heyecanlı bekleyişini sürdüren konsol oyuncularına oyunun Xbox Series X/S platformunda dahi 30 FPS kısıtlamasıyla çıkacağına dair üzücü bir haber verilmişti.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler