Steam, 33.6 milyon eşzamanlı kullanıcı ile yeni bir rekora imza attı

Valve’ın dijital oyun mağazası Steam, aynı anda giriş yapan 33.675.229 hesap ile önemli bir kullanıcı sayısına ulaştı. Bu bilgiye, Steam’in çeşitli verilerini gösteren SteamDB üzerinden erişildi.

Wallbang Gaming Network
Steam, 33.6 milyon eşzamanlı kullanıcı ile yeni bir rekora imza attı 3

SteamDB geçen hafta, 7 Ocak tarihinde, attığı bir tweet ile bu rekoru doğrularken; önceki en yüksek kullanıcı sayısının 33.598.520 olduğunu ve bu eski rekorun 26 Mart 2023 tarihinde kaydedildiğini de aktardı.

Oyunda Olan Kullanıcı Sayısı

Verilere daha yakından bakıldığında, söz konusu 33.675.229 kullanıcının 10.653.243’ü aktif olarak oyundaydı. Rekorun kayıt alındığı sırada; taktiksel birinci şahıs nişancı türündeki Counter-Strike 2, MOBA türündeki Dota 2 ve Battle Royale türündeki PUBG: Battlegrounds Steam’de en çok oynananlar arasındaydı.

Baldur’s Gate 3 ise -daha 2023 yılı Ağustos ayında piyasaya sürülmesine rağmen- en çok oynanan ilk on oyun arasında yerini aldı. Bunun yanı sıra son zamanlarda bir canlanma yaşayan Monster Hunter: World de sürpriz bir şekilde listede olanlar arasındaydı.

PC Platformlarındaki Artan Rekabet

Rekabetin diğer cephesinde ise rakam çok daha yüksek. Fortnite’ın geliştiricisi ve dağıtıcısı Epic Games tarafından 2018 yılında PC oyun platformu olarak “Epic Games Store” açılmıştı. Platform, geçtiğimiz aylarda ise Fortnite da 44.7 milyon oyuncu sayısı ile Epic Games Store’daki anlık oyuncu rekorunu kırdı. PC platformlarında giderek artan bu rekabette Steam için kullanıcı sayısındaki rekorun oldukça önemli olduğunu söylemek mümkün.

Steam’de Yıllara Göre Piyasaya Sürülen Oyunlar

Wallbang Gaming Network
Steam, 33.6 milyon eşzamanlı kullanıcı ile yeni bir rekora imza attı 4

Steam’in kullanıcı sayısındaki rekoruna paralel olarak Steam’de piyasaya sürülen oyunlarda da yıllara göre artış yaşandığı yine SteamDB üzerindeki verilerden elde edildi. Hem üretilen hem de tüketilen taraftaki bu artışlarla Steam’in her bir önceki yıla göre başarı elde ettiği görülüyor. 

PAYLAŞ

İlgili İçerikler