The Lord of the Rings: Gollum, Daedalic Entertainment’ın kapanmasına neden oldu

Bir süredir çeşitli haberlere konu olan The Lord of the Rings: Gollum adlı oyun, adını taşıdığı serinin getirdiği heyecanı yaşatmaktan çok uzak görünüyordu. Ana karakter seçiminden başlayıp geliştiricinin bu oyun türü üzerindeki tecrübe eksikliğine kadar çeşitli sorunlarla yola çıkan proje, geliştirici Daedalic Entertainment için riskli bir karardı.

Daha önce point-and-click türüyle adını duyuran Daedalic, bu kez gizlilik ve macera türüne el atmaya niyetlendi. Ancak oyun çok daha erken tarihte duyurulmasına rağmen önce 2021 yılında bir çıkış tarihi verilmiş ve ardından bu tarih ilk olarak 2022’ye, daha sonra 2023 Mayıs ayına ertelenmişti. Çıkışta da oldukça başarısız olan ve negatif eleştiri yağmuruna tutulan oyun, stüdyo için adeta bir kabusa dönüştü.

Daedalic için yeni dönem başlıyor

Oyunun başarısızlığı kaçınılmaz olarak satış rakamlarına da fazlasıyla yansıdı ve Daedalic Entertainment yaşanan sorunların ardından geliştirme departmanını kapatacağını duyurdu. Kapatılacak olan bölümlere The Lord of the Rings: Gollum oyununu yapan stüdyonun da dahil olduğu doğrulandı. Bu adımdan sonra firma yalnızca yayıncılık faaliyetleriyle uğraşacağını duyurdu. Daedalic, geçtiğimiz yıl Nacon tarafından 60 milyon dolara yakın bir anlaşmayla satın alınmıştı.

Neyse ki The Lord of the Rings serisi için yapılan oyunların geneli bu durumdan pek de etkilenmiyor. Önümüzde halen bu güz mevsimi çıkması beklenen Return To Moria ve Amazon tarafından geliştirilmekte olan MMO oyunu var.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler