Xbox Game Pass’e Call of Duty zammı

Ekonominin arka cebimizde parendeler attığı ülkemizde oyuncular olarak tutunacak fazla dalımız kalmadı. Xbox Game Pass‘in özellikle Steam dolara kuruna geçtikten sonra hayat kurtarıcı olduğu -o da zamlanmasına rağmen- malumunuz. Geçtiğimiz ay duyurulan, ilk günden Game Pass’e gelecek oyunların kalitesini ve başlı başına bir dev olan Call of Duty markasını da düşünürsek, sanıyorum hepimizin kafasından “tüm bunlar şu anki üyelikler için fazla iyi” düşünceleri geçmiştir.

Xbox tarafından beklediğimiz ama olmamasını umduğumuz o değişiklik nihayet geldi. Öncelikle bu ülkemize has bir değişiklik değil, Microsoft tüm dünyada Game Pass fiyatlarına zam yaptı ve tabii ki bizi de boş geçmedi. Ayrıca başlıktaki “Call of Duty zammı” ibaresinin altını dolduracak bazı değişiklikler de yapıldı.

Wallbang Gaming Network
Xbox Game Pass'e Call of Duty zammı 2

Game Pass revizyonu

Fiyatlardan başlayalım dilerseniz. Öncelikle çoğumuzun kullandığı Game Pass Ultimate‘ın aylık fiyatı 209 TL’den 309 TL’ye yükseldi. PC Game Pass ise aylık 159 TL’den 219 TL’ye çıktı ve yeni üyeler için Game Pass for Console mağazadan kaldırıldı. Eğer devam eden bir üyeliğiniz varsa kullanmaya devam edebileceksiniz ancak Game Pass for Console kullanıcıları Eylül ayından itibaren aboneliklerini 13 aydan fazla uzatamayacak. Eğer aboneliği otomatik yenile tıkını kaldırdıysanız uzatmanız da mümkün olmayacak.

Bununla birlikte aboneliklerin yapısı konusunda da kritik bir değişiklik yapılacak ve 12 Eylül’den itibaren Game Pass Standard adında, piyasaya çıkan Game Pass oyunlarının birinci günden eklenmediği, belirsiz bir ileri tarihte ekleneceği yeni bir abonelik paketine geçiş yapacağız. Bu pakette multiplayer var ancak Day-One oyunları, EA Play ve Riot Games içerikleri ve Xbox Cloud Gaming içerikleri bulunmayacak. Fiyatı ise 14.99$ olacak ancak TR fiyatı konusu biraz karışık, PC Game Pass’ten daha pahalı olabileceğini düşünüyoruz.

Açıkçası şok olmadık, beklenen değişikliklerdi. Niteliği artan bir ürün için daha fazla ücret talep edilmesi de gayet makul gözüküyor. Konsol sahipleri tabii ki bundan daha çok etkilenecek zira eğer yeni bir Xbox Series S/X aldıysanız ve Game Pass for Consoles üyeliğiniz yoksa, “has Game Pass” deneyimi yaşamak için tek seçenek Game Pass Ultimate gibi gözüküyor.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler