Assassin’s Creed Mirage “Bağdat Tarihi” için birçok ünlü kurumla ortaklık kuruldu

Ubisoft, Assassin’s Creed serisinin 12 Ekim 2023’te dünya çapında piyasaya sürülecek yeni oyunu Assassin’s Creed Mirage’da “Bağdat Tarihi” özelliğini hayata geçirmek için birçok ünlü kurumla ortaklık kurduğunu duyurdu. Assassin’s Creed Mirage’ın bir parçası olarak mevcut tüm platformlarda piyasaya sürüldüğünde erişilebilir olacak olan “History of Baghdad” özelliği, oyunculara oyunun zengin ortamı hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için etkileşimli bir yol sunacak.

Oyunun sürükleyici Bağdat canlandırmasında oyuncular, her biri o dönemle ilgili değerli bilgiler içeren, bir portal görevi gören ve şu beş kategoriye ayrılan toplam altmış altı tarihî yeri keşfedebilirler: Sanat ve bilim, inançlar ve günlük yaşam, mahkeme hayatı, ekonomi hükümet. Her kategori, tarihçiler ve uzman danışmanlarla iş birliği içinde hazırlanmıştır ve The David Collection, Institut du monde arabe (IMA), The Khalili Collections ve İslam Sanatları, Kültür ve Tasarım Müzesi Shangri La gibi dünya çapındaki seçkin müze ve kurumların koleksiyonlarından özenle seçilmiş resimlerle betimlenmiştir.

The David Collection; Batı dünyasındaki en kapsamlı İslam sanatı koleksiyonlarından birine sahip, Kopenhag’ın kalbinde yer alan seçkin bir müzedir. “Bağdat Tarihi” özelliğinde yer alan The David Collection’daki ögeler arasında, yaldızlı bronz parçaları olan muhteşem Fildişi Oymalı Tabut yer alır.

Otuz yılı aşkın bir süredir Paris’teki Institut du monde arabe (IMA) kendisini Fransa, Arap dünyası ve dünyanın geri kalanı arasında bir kültürel köprü olarak kurmuştur. Bu mimari yapıt, kültürlerin etkinleştiricisi olarak çalışır ve bu nedenle Arap dünyalarıyla ilgilenen insanlar için önemli bir yer hâline gelmiştir.  Assassin’s Creed Mirage’da öne çıkan IMA nesnelerinden biri de seçkin Yakut Cilalı Kâse.

Profesör Sör Nasser D. Khalili, elli yıl boyunca dünyanın en iyi sekiz sanat koleksiyonunu bir araya getirdi. Eight Collections, çoğu dünya çapında prestijli kurumlarda sergilenmiş yaklaşık 35.000 eserden oluşuyor. Bu Koleksiyonlardan biri, 28.000’den fazla nesne içeren İslam sanatına adanmıştır. Oyunda öne çıkan The Khalili Collections nesneleri arasında büyüleyici Düzlemsel Usturlap vardır.

Shangri La Museum of Islamic Art, Culture & Design müzesi, Doris Duke Vakfı’nın Honolulu’da yer alan merkezidir. Doris Duke tarafından 1937’de bir ev olarak inşa edilen Shangri La; bugün halkın İslam sanatı ve kültürleri konusundaki anlayışını zenginleştiren, misafir programları aracılığıyla sanatçıları destekleyen ve de kişisel ve toplumsal dönüşüm için bir yer olarak hizmet veren bir yerdir. “Bağdat Tarihi”nde yer alan Shangri La’nın nesnelerinden biri de şaşırtıcı Zikzak Desenli El Yapımı Cam Kavanoz.

Ubisoft’un Beşeri Bilimler ve İlham Departmanı Başkanı Thierry Noël şöyle anlattı: “Assassin’s Creed, oyuncuların keşfettiği büyüleyici tarihsel ortam ve dönemler hakkında daha fazlasını keşfetmesi için her zaman bir geçit olmaya çalışıyor. Uzmanlar tarafından derlenen bilgilerle ‘Bağdat Tarihi’, 9. yüzyıl Bağdat’ı ve Abbasi İmparatorluğu hakkında araştırmaya dayalı bir bakış açısı sunuyor ve genellikle onlarla ilişkilendirilen ön yargıları ve klişeleri ele alıyor. Bu özelliği Assassin’s Creed Mirage’da hayata geçirmek için saygın ortaklar ve uzmanlarla yaptığımız iş birliği, serinin ayırt edici özelliği olan özgünlük ve doğruluk taahhüdümüzü daha da vurguluyor.”

Edinburgh Üniversitesi İslam Görsel Kültürü ve Koleksiyonları Dijital Laboratuvarı’ndan İslam sanatı uzmanı Dr Glaire Anderson, Orta Çağ Bağdat’ı uzmanı Dr Vanessa Van Renterghem, İslam Tarihi Bilgini Dr. Ali Olomi ve oyunun geliştirilmesi için Ubisoft’a katılan İslam tarihi uzmanı Dr. Raphaël Weyland gibi danışmanların katkıları Assassin’s Creed Mirage’da eski Bağdat’ın yeniden hayata geçirilmesi ve “Bağdat Tarihi” özelliği için kritik öneme sahipti.

“History of Baghdad” özelliği, her bir ortağın katkısı ve bu projeyi hayata geçirmek için ekibin danışmanlarla ortak çabaları hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen https://ubisoft.com/r/acm_history_of_baghdad adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ubisoft Bordeaux öncülüğünde* geliştirilen Assassin’s Creed Mirage, seriye karşı saygı duruşu mahiyetinde bir oyun olmakla birlikte özellikle ilk Assassin’s Creed®’e atıfta bulunuyor. Oyuncuları, altın çağının zirvesindeki muhteşem bir dokuzuncu yüzyıl Bağdat’ına davet eden Assassin’s Creed Mirage; seriyi on beş yılı aşkın bir süredir tanımlayan parkur, gizlilik ve suikast oyun ögelerine modern bir yaklaşımla yoğun, hikâye odaklı bir aksiyon-macera deneyimi sunuyor.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler