Enshrouded oynamadan önce bilmeniz gerekenler

Keem Games tarafından geliştirilen Enshrouded 24 Ocak tarihinde erken erişim olarak Steam’de çıktı. Açık dünya – hayatta kalma türündeki Enshrouded birçok oyunda kullanılan özellikleri alıp harmanlamış güzel bir yapım.

Zanaat ve inşa sistemi çok çeşitli bir yapıya sahip. İsterseniz düşmanlarınız ile savaşıp yeni eşyalar toplayın, isterseniz de hayalinizdeki yapıyı inşa edin. Erken erişimden kaynaklı oyundaki haritanın tamamı şu an erişilebilir değil. Ancak zaten devasa bir haritası olduğu için şu an erişime açık bulunan oynanabilir alan gayet yeterli diyebilirim. Ayrıca Türkçe dil desteği bulunduğunu da hatırlatmak istiyorum.

Başlıklar halinde gerek oyundaki önemli noktalardan, gerek geç öğrendiğim ve sorun yaşadığım konular gerekse de oyun hakkındaki temel özelliklerden sizlere biraz bahsetmek istiyorum.

Enshrouded Rehber – Görevler

Wallbang Gaming Network
Enshrouded oynamadan önce bilmeniz gerekenler 8


Enshrouded içerisinde çok derin olmasa da bir hikaye bulunuyor. Oyun içerisinde bulunan görevler ise bu hikayeye yedirilmiş şekilde hazırlanmış. En başta verilen görevler daha eğitim şeklinde ilerliyor ve oyunun temellerini öğretiyor. Daha sonra ise oyundaki yardımcı karakterleri arayıp kurtarıyoruz. Kurtardığımız karakterler de bize görevler vererek yeni silahlar, eşyalar, zırhlar ve birçok şey kazandırıyor.

Görevlerin bazıları kırmızı pus olan alanlarda bulunuyor. Kırmızı pus bulunan alanlar ise karakterimizi hemen öldürdüğü için bu bölgelere gidilemiyor. Bu durumlarda yaptığınız görevi değiştirip başka görev yapmanız daha iyi olur. Eğer elinizde başka görev kalmadıysa alev sunağını yükselterek o alanı temizleyebilir ve bir sonraki görev alanınıza gidebilirsiniz.

Enshrouded Rehber – Alev Sunakları

Wallbang Gaming Network
Enshrouded oynamadan önce bilmeniz gerekenler 9

Alev sunağı oyunda inşa yapabilmemizi sağlayan bir yapı. Ayrıca dünyadaki puslu alanları temizlememizi de sağlıyor. Sunakların seviyelerini yükselterek hem daha fazla sunak inşa edebilme hakkı kazanıyoruz hem de gidilemeyen ve karakterimizi çabuk öldüren kırmızı puslu alanları temizleyerek normal puslu alana çeviriyoruz. Ayrıca uzak yerlere ışınlanmak için de sunakları kullanabiliyoruz. Ana sunağımız dışında gittiğimiz yerlere başka sunaklar kurarak kolay bir şekilde o bölgelere gidip gelebiliyoruz.

Tabi sunakları yükseltmek için de malzemeler toplamamız gerekiyor. Ayrıca sunaklarda oyuncu seviyesi de sıfırlanabiliyor. Böylelikle yetenek ağacımız hoşumuza gitmez veya taktik değiştirmek istersek yeniden yetenek seçebiliyoruz.

Enshrouded Rehber – Kadim Kuleler

Wallbang Gaming Network
Enshrouded oynamadan önce bilmeniz gerekenler 10


Kadim kuleler oyunda belli bölgelerde bulunan devasa yapılardır. Bu yapılar haritadaki farklı yerlere ışınlanmanızı sağlarken bir yandan da çevredeki Eliksir Kuyuları ve Alev Sunaklarını gösteriyor. Kuleye tırmanmak için küçük bir bulmaca çözmeniz gerekiyor. Bulmacaları çözerken etrafta bulunan vazo gibi büyük objeleri kesinlikle kırın. Çünkü o objeler içerisinden işinize yarayacak faydalı eşyalar düşebiliyor.

Enshrouded Rehber – Planör

Wallbang Gaming Network
Enshrouded oynamadan önce bilmeniz gerekenler 11


Oyunda bir yerden bir yere gitmek zaman zaman yorucu olabiliyor. Özellikle yüksek bir yerden inmek. Bu durumlar için bir planör yapmanız gerekiyor. planörler sadece süzülmeye yarıyor yani istediğiniz gibi uçamıyorsunuz. Süzülme ise dayanıklılık götürüyor. Bu nedenle yetenek ağacından dayanıklılığınızı arttırabilir veya planör için bulunan yetenekleri seçerek uçuş sürenizi uzatabilirsiniz.

Enshrouded Rehber – Lav

Wallbang Gaming Network
Enshrouded oynamadan önce bilmeniz gerekenler 12


Enshrouded oynarken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri zemin. Uçurum kenarları veya atlayacağınız mesafelerin olduğu zeminlerde kırmızı renkli akan lavlar olabiliyor. Oyuncu lavların üzerine düştüğünde veya ucundan bile değdiğinde çok çabuk bir şekilde ölebiliyor. Öldüğünde ise en son etkileşim kurduğu kayıt noktasında doğuyor. Eşyaları ise öldüğü yerin yakınında güvenli bir alanda çanta şeklinde bekliyor. Çantanızı alamadan tekrar ölseniz bile çanta kaybolmuyor.

Enshrouded Rehber – İnşaat

Wallbang Gaming Network
Enshrouded oynamadan önce bilmeniz gerekenler 13


Enshrouded gibi yapımlarda en önemli şeylerden biri inşa etme mekaniği’dir. İnşa mekaniği eğer keyifli ve kullanışlı olmaz ise oyuncu için çok can sıkıcı bir hal alabilir. Enshrouded bu konuda gerçekten örnek gösterilebilecek bir yapım. Hobbit evleri, devasa kaleler, minik köy evleri ve yer altı mahzenleri aklınıza gelebilecek neredeyse her şeyi inşa edebiliyorsunuz. En başta temel malzemeler olan taş ve tahta ile inşaat yapabilirken ilerleyen aşamalarda çok daha fazla çeşit malzeme kullanarak inşaat yapabilirsiniz. İnşa ettiğiniz yapıyı beğenmediyseniz kırmanıza gerek yok. İnşaat yaptığınız çekiciniz ile onu koyduğunuz yerden kaldırabilirsiniz böylelikle malzemelerinizi de kaybetmemiş olursunuz.

Enshrouded Rehber – Savaş sistemi ve Düşmanlar

Wallbang Gaming Network
Enshrouded oynamadan önce bilmeniz gerekenler 14


Oyunda farklı oyun tarzlarına göre oynayabileceğiniz çeşitli silahlar bulunuyor. Bunlar yay, kılıç, balyoz, asa, balta ve türevleri şeklinde tasarlanmış. Yetenek ağacı da bu silahlar gibi çeşitli şekilde yönleniyor. İsterseniz bir büyücü, şifacı veya savaşçı olabilirsiniz. Hatta kendi oynanış tarzınıza göre her yetenekten sevdiğiniz özellikleri seçebilirsiniz.

Oyundaki düşmanlar da genel olarak bildiğimiz sınıf yapılarından oluşuyor. Bu sınıflar; basit kılıçlı düşman, okçu, büyücü, zırhlı ve uçabilen türler. Fantastik bir evrende geçtiği için ayı şeklinde büyücüler, ejderha gibi görünen kuşlar veya dev kurtlar görebilirsiniz. Ayrıca belli bölgelerde farklı bosslarda bulunuyor. Bunları öldürmek tabi ki diğerlerine göre çok daha uğraştırıcı.

Bu konuda bir taktik vermem gerekirse düşman yapay zekası çok fazla iyi olmadığı için uçamayan düşmanlara karşı hafif yüksek bir yere çıkıp uzaktan ok ile saldırırsanız rahat bir şekilde onları öldürebilirsiniz.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler