Fransa devlet başkanı Macron, protestolar için oyunları suçladı

Medyada yıllardır oyunlara karşı yürütülen karalama kampanyalarına hepimiz alışığız. Çoğunlukla dayanağı olmayan ve aksi ispatlanmış olmasına rağmen ısrarla sürdürülen bu kampanyalar genelde vatandaşlar arasında sıklıkla dillendirilse de bazen devlet büyüklerinin benzer konulara dahil olduğunu görüyoruz. Bunun bir örneği yakın zamanda Fransa’da devlet başkanı Emmanuel Macron tarafından gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz salı günü bir polis memurunun 17 yaşındaki Nahel M adlı genci trafik çevirmesinden kaçması sebebiyle silahla vurarak öldürmesi infial yaratmıştı. Bütün ülke çapında ortaya çıkan gösteriler ve protestolar sonucunda şimdilik 150 kişi tutuklandı ve 2000 polis farklı bölgelere nakledildi. Olayların sürdüğü günlerde Emmanuel Macron, yaptığı açıklamada gençlerin “sosyal medyada ve video oyunlarında gördüklerini taklit etme üzerine kurulu davranışları olduğunu” söyleyerek protestoların suçunu oyunlara attı. Gençlerin zihninin bu ürünlerle bulandırıldığını söyleyen Macron’un gösterilerin üçüncü gecesinde Elton John konserinde olması ise farklı tepkilere yol açtı.

Macron, oyunların “gerçeklik algısını bozduğunu” söyledi

Öte yandan sosyal medya yönetimlerinden bu olayların görüntülerini kaldırmasını talep eden Macron, örneğine pek sık rastlanmayan şekilde olayda “polis memurunun hatalı olduğunu” belirtti. Tüm bunlarla birlikte oyunlarda işlenen şiddet içerikli çeşitli konuların gençlerin algılarını bozduğunu ve bugün Fransa sokaklarında yaşanan sert protestoların kabahatini video oyunlarına yıkan Fransa devlet başkanı, bu açıklamaları sürdürürse büyük ihtimalle farklı bir tepki yumağının da hedefine girecek gibi görünüyor.

Uzun yıllar boyunca birçok insanın gelişigüzel şekilde suçladığı ve olumsuz etkilere yol açtığını iddia ettiği video oyunlarının bilim insanları tarafından somut olarak ispatlanmış sayısız faydasının olduğu biliniyor. Aşırı tüketim durumunda diğer her şeyde olduğu gibi olumsuz etkileri olması kaçınılmaz olan video oyunlarının 2023 yılında halen günah keçisi olarak görülmesi, özellikle devlet büyükleri nezdinde dünya toplumlarının büyük çoğunluğunu kapsayan bu konunun bu denli hafife alınması biz oyuncular için maalesef üzücü.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler