Nintendo, bir sonraki konsolda karaborsacılığı önlemeye çalışacak

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan global çip krizi ile birlikte tüm konsol ve donanım üreticileri oldukça ciddi sıkıntılar çekmişti. Bu sıkıntılar kaçınılmaz olarak tüketiciye de yansımıştı. Çoğunlukla pandemi etkisinde yaşanan bu krizle birlikte karaborsacılar işleri iyiden iyiye herkes için kötüleştirdiler ve firmalar yaşanan sıkıntıdan ötürü maalesef bu konuya kolay kolay önlem alamadılar.

Nintendo’un en son genel hissedar toplantısı esnasındaki soru cevap oturumunda bir kişi, bir sonraki konsol için bu konuda bir önlem alınıp alınmayacağını sordu. Herkesin tahmin edebileceği üzere, insanlar konsolların oyuncular tarafından alınabilmesini ve karaborsacıların fırsat bulamamasını istiyorlar.

Nintendo başkanı Shuntaro Furukawa, bu konuda ellerinde olan tüm imkanları değerlendireceklerini ve bu konuya önlem almaya çalışacaklarını ifade etti. Özellikle kullanıcı talebini karşılayacak ölçüde üretimi önceliklendirmeye çalışacaklarını belirten Furukawa, oyunculara en azından olumlu bir manzara sunmak için ilk adımı atmış oldu.

Sorun yaşayan tek marka Nintendo değildi

Geçtiğimiz yıllarda sadece Nintendo değil aynı zamanda PlayStation 5 ve Xbox Series X de oldukça sıkıntılı dönemler geçirdiler. Tedarik sorunları yüzünden oyuncular bu konsollara erişemezlerken karaborsacılar sürekli az miktardaki ürünü bir şekilde alarak buradan kar elde etmeye çalışıyorlardı. Nintendo daha çok özel sürüm oyunlarda bu sorunu yaşayan bir firma oldu, nitekim geçtiğimiz yıl Xenoblade Chronicles 3 de Amerika’da 89.99 dolarlık fiyat etiketiyle çıkmasına rağmen eBay’de 350 dolara bile alıcı buluyordu.

Japonya’da ise bu konu o kadar berbat bir hal almıştı ki bazı yetkili satıcılar bununla başa çıkabilmek adına kendi metodlarını geliştirdiler. Örneğin zincir satıcılardan Nojima Denki, PlayStation 5 kutularının bir yüzüne alıcının adını ve soyadını yazıyor, ayrıca kontrolcü ambalajlarını da alındıktan sonra imha ediyor.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler