NVIDIA’dan hilecilere kötü haber

Teknoloji devi Nvidia, bilgisayar oyunlarındaki insanüstü mouse hareketlerini gözlemleyerek hilecileri tespit edebileceği yeni bir sistemin patentini aldı. Birkaç ay önce şirket yapay zeka NPC’lerin oyuncuları gerçek zamanlı olarak anlamasını ve etkileşim kurmasını sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Bu teknoloji ekran kartı sektörünün devlerinden biri olan şirketin oyun endüstrisi için en son girişimi.

Oyun sektöründeki çoğu şirket (Ubisoft ve Bungie gibi) oyunlardaki hilecilerle ve botlarla mücadele etmekte. Nvidia, ekran kartı sektöründeki en iyi ekran kartlarından bazılarına sahip bir şirket. Şirket bu hile önleme sistemi ile rekabetçi oyunlarda yeni bir dönem başlatabilir.

Nvidia’nın yeni patentini aldığı sistem hilecileri oyunlarda belirleyecek, bu sistem insan dışı hareketleri belirleyerek rekabetçi oyunlarda hileyle haksız avantaj sağlayan oyuncuların tespit edilmesine odaklanacak. Aslında Nvidia’nın temel hedefi çevrimiçi oyunlarda aim desteği ve aim kilitlenme gibi hileler kullanan oyuncuları bitirmek.
Teknoloji meslekten olmayan birinin anlamayacağı bir şekilde çalışıyor. Özetle sistem oyuncunun hareket hızından veri alarak bu veriyi başka kaynaklardaki hareket verileriyle karşılaştırarak çalışıyor. Böylelikle kullanıcıların insanüstü bir hareket yapması durumunda sistem bunu algılayarak uyarı verir ve oyuncu hile kullandığı için ceza alır.

Buna benzer projeler bu zamana kadar güzel sonuçlar aldı. Ubisoft’un MouseTrap adlı hile önleme sistemi hilecileri oyundan yasaklamak yerine dönüş hızlarını azaltarak çalışıyor böylelikle Rainbow Six Siege’de hile yapanların sayısı gittikçe azalıyor. Muhtemelen bazı şirketler bu yüzden hile önleme sistemlerine yatırım yapıyor.

Çevrimiçi oyunlarda hileyi önlemek için çeşitli yöntemler bulunuyor. Başka şirketlerde Nvidia ve Ubisoft gibi hilecileri tespit etmek ve yasaklamak için çeşitli hile önleme sistemleri geliştiriyor. Bunlardan biri olan Bungie ise diğer şirketlere göre çok agresif yöntemler kullanıyor. Örnek vermek gerekirse, birkaç gün önce Bungie, Destiny 2’de hile yapanlara karşı mücadelesini sürdürerek oyunun önde gelen hile satıcılarından Ring-1 adlı şirketi hedef aldı. Bungie’nin hedefi hilecilere oyunu yasaklamak yerine hileleri satan şirketleri hedef alarak onların operasyonunu durdurmak. Bungie’nin şu ana kadar hile satan şirketlere açtığı tazminat davalarının karşılığı 13.5 milyar dolardan fazla olarak görülüyor.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler