Philips Evnia 27″ 0.5 ms 240 Hz 2K Gaming Monitör inceleme

Monitör konusunda uzun yıllardır başarılı ürünler üreten Philips markasının oyuncuları hedeflediği Evnia ürün ailesinden 27” 240 Hz 2K oyuncu mönitörü inceleme konuğumuz.

Her zaman için en iyi deneyimi hedefleyen Philips markası, oyuncular açısından farklı segmentler için yıllardır güçlü cihazlar üretiyor. Yeni ürün ailesi olarak yakın zamanda duyurdukları Evnia serisinden 27” 0.5 ms 240 Hz 2K Kavisli oyuncu monitörünü deneyimledik.

Mükemmel oyun deneyimi mottosu ile karşımıza çıkan Quad HD Oyun Monitörü 27M2C5500W, abartıdan uzak kaliteli bir duruşa sahip. Evnia 5000 Serisinin bir parçası olan ürün kavisli bir yapıda geliyor.

Evnia ailesini diğer Philips oyun segmentlerinden ayıran nokta, bu grubun oyun deneyiminde odağa aldığı aşama olarak “herkes için tasarlanmış” olması diyebiliriz. Kendilerinin de altını çizdiği nokta bu. Tasarım, uygunluk, kullanışlılık, teknik özellikler kapsamında total bir gaming hissiyatı sunuyorlar diyebiliriz.

Biraz keskin biraz üçgen hatların birleşimi olarak kavisli bir ekranı birleştiren Evnia 27M2C5500W masanın üzerinde dengeli, füturistik ve karizmatik bir duruş sağlıyor. Koyu renk mat yapısı, 240 Hz yenileme hızına sahip 0.5 MS tepki süreli VA panel ile performans odaklı bir çizgide ilerliyor. Üst kapak ve stand ayaklarının %35 geri dönüştürülmüş plastikten üretilmiş olması ile gezegenin geri dönüşüm zincirine de katkı sağlıyor. Aynı şekilde monitörün estetik tasarımı evin dekorasyonuna da uyum sağlayacak şıklıkta. Bildiğiniz gibi “oyuncu” etiketini alan ürünlerin kaslı, RGB’li ve uzay gemisini andıran çizgileri ile abartılı bir gösterişli olma durumu mevcut. Bu durumu beğenmeyenler için Evnia serisi oldukça iyi bir çözüm sunuyor.

VA panelin her tür oyun için uygun olma gücünü yenileme hızı ile birleştiren Evnia 27M2C5500W, ister FPS ister MOBA isterseniz de hikayeli aksiyon oyunlarını tercih edecek oyuncular için en iyi deneyimi sunmak için tasarlanmış.

0.5 ms MPRT özelliği ile Philips Momentum ekran, olabildiğince iyi performans sunmak için kullanılmış. Daha net, daha doğru renklerde görselleri sunarak görüş kalitesini en iyi noktada oyun deneyimi ile birleştiriyor. Özellikle bol patlamalı FPS oyunlarında ani dönüşlerde ekranın bulanıklık seviyesini minimumda tutarak rakiplerinizi görmeniz, olası yoğun aksiyon anlarında doğru tercihleri yapabilmeniz adına önemli bir husus bu.

Özellikle yüksek yenileme hızı ve düşük tepki süresi ile birlikte HDR desteğinin de bulunması, yukarıda da dediğimiz gibi farklı oyun segmentleri ile ilgilenen oyuncular için nimet gibi bir durum aslında. Rekabetçi oyunların ötesinde göz alıcı grafikler ile öne çıkan yapımları HDR kalitesinde deneyimlemek, daha önce gördüğünüz sahneleri tekrar görmek aradaki farkı önemli ölçüde ortaya çıkartıyor. AMD FreeSync Premium Pro desteğiyle de oyun deneyiminizde belli bir standardın altına inmeye izin verilmeden kalite çizgisi görsel olarak korunabiliyor. Akıcılığın her zaman devam ettiği, bunun için çok yüksek bedeller ödemediğiniz bir ürün için en iyi çözüm.

Günümüzde artık daha büyük ekranlarda daha büyük çözünürlüklerde çalışmak ve oyun oynamak elzem bir konu haline geldi. Özellikle 2K ve üzeri çözünürlüklerde yüksek yenileme hızlı monitör kullanımı hem oyun hem gündelik kullanım için iyi bir çözüm oluyor.

Oyunların daha büyük ve kaliteli texture’ları sunabilmek için daha yüksek çözünürlük monitörlere ihtiyaç duyduğu günümüzde o yüksek çözünürlükleri düşük tepki süreleri ve yüksek yenileme hızları ile buluşturmak gerekiyor. Bu anlamda 27” ekranı, VA panali, HDR desteği ve 2K çözünürlüğü 240 Hz yenileme hızı ile birleştiren Evnia 27M2C5500W, özellikle piyasada çoğu oyuncuya hitap edecek bir noktaya parmak basıyor. 1080p görüntünün çoğu oyuncular için yetmediği, daha keyifli ve iyi grafiklere açılan kapı olarak 2K monitörlerin gerektiği şu günlerde yerinde bir özellik ağacıyla birlikte geliyor. 178 derecelik görüntüleme açısı ile kavisli ekran ve VA panel sayesinde iyi bir görüntü keyfi sunulmuş. LowBlue ve Flicker-Free teknolojileri de kullanıcılar için yukarıda saydığımız detaylar kadar önemli. Uzun saatler boyunca daha iyi oyun deneyimi için olmazsa olmazlar arasında.

2560×1440 piksellik çözünürlüğe sahip olan Evnia 27M2C5500W, kavisli ekran teknolojisi ile oyun keyfini QHD olarak masaüstüne taşıyor. Üzerinde HDMI ve DisplayPort ile görüntü alabiliyorsunuz. Klasik bir yöntem olarak birden fazla cihazı bağlayarak aralarında geçiş yapabiliyorsunuz elbette. 2 adet HDMI 2 adet de DisplayPort üzerinden giriş sağlayabiliyorsunuz. HDMI ile maksimum 144 Hz, DisplayPort ile 240 Hz yenileme hızı alınabiliyor.

Yapısal olarak kavisli ekran ergonomisi, sabit ayak üzerinden aşağı-yukarı, sağa-sola ve öne-arkaya olmak üzere hareket edebiliyor. Böylece tam istediğiniz yüksekliğe ayarlayabiliyorsunuz. Masanızın üzerinde çok yer kaplamadan, açılı ve güçlü ayakları sayesinde fütüristik duruşundan bir şey kaybetmeyen performans canavarı olan monitör oldukça iyi bir izlenim veriyor.

Tek bir türe odaklanmadan oyun oynuyor ve bu sebeple hangi monitörü seçsem diye düşünüyorsanız bu ürünü rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 240 Hz olmasının avantajını VALORANT, Counter-Strike, PUBG gibi rekabetçi ve FPS odaklı oyunlarda görebilirken, God of War gibi oyunlarda da kavisli yapısı ve HDR kalitesi ile oldukça iyi bir deneyim elde edebilirsiniz.

Fiyat aralığı olarak da uygun bir çizgide sunulan Evnia 27M2C5500W piyasanın iddialı modelleri arasında kendine kolayca yer bulacaktır.

Ürün hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın

PAYLAŞ

İlgili İçerikler