PS1 emülatörü Gamma, iPhone App Store’da yükselişte

Bir Nintendo oyun emülatörünün iPhone App Store listelerini alt üst etmesinden bir ay sonra, PS1 emülatörü Gamma da benzer bir başarıya imza atacak gibi görünüyor.

iPhone ve iPad için ücretsiz bir PS1 emülatörü olan Gamma bu hafta yayınlandı. Tıpkı Nintendo konsolları ve taşınabilir cihazlarını emüle eden Delta emülatöründe olduğu gibi, Apple’ın App Store politikasında yaptığı ve oyun emülatörü uygulamalarına ilk kez resmi olarak izin verdiği son değişiklikten yararlanıyor.

ZodTTD‘nin geliştirdiği Gamma uygulaması, tıpkı Delta gibi daha önce iPhone’larını jailbreak edenler için yıllarca var olan bir uygulama. Apple’ın politika değişikliği sayesinde, genel kullanım için yayınlanmasının ardından App Store’da (TikTok’un ardından) en çok satan ikinci eğlence uygulaması oldu bile.

Diğer emülatörlerde olduğu gibi, uygulamanın kendisi telif hakkıyla korunan oyun verilerini içermiyor ve bunun yerine internette yaygın olarak bulunabilen indirilmiş ROM’lara ihtiyaç duyuyor. Apple daha önce emülatörler konusundaki tutumunun ‘retro’ konsol oyunlarını oynatan uygulamalara izin vermek olduğunu belirtmişti – ancak bunun ne anlama geldiğine dair kesin bir tanım yapılmamıştı.

App Store eğlence uygulamaları listesinde halen yedinci sırada yer alan Delta, NES, SNES ve N64 konsollarının yanı sıra Game Boy, Game Boy Color, Game Boy Advance ve Nintendo DS el konsollarını da emüle ediyor. DS’in daha sonraki modelleri 2013 yılında resmi olarak kullanımdan kaldırılınca, bu da Apple tanımının içerisine yaklaşık 10 yıllık bu konsolların emülasyonlarının da dahil olmasını sağlamıştı.

Geçtiğimiz ay, korsan koda dayandığı ortaya çıktıktan sonra iGBA emülatörü Apple tarafından App Store’dan kaldırılmıştı. Ancak Gamma’nın görünen o ki, böyle bir sorunu yok.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler