Shinji Mikami, Tango Gameworks’ten ayrılma sebeplerini anlattı

Resident Evil ve Dino Crisis gibi survival-horror tarihine altın harflerle geçmiş yapımların altına imza atan Shinji Mikami’nin geçtiğimiz yıl kendi kurduğu Tango Gameworks’den ayrılması, pek çok kişinin beklemediği bir hamleydi. Diğer taraftan Mikami’nin Japonya’da katıldığı Byking talk show’unda söyledikleri, bunun oldukça düşünülerek alınmış bir karar olduğunu gösteriyor.

Hayatta Kalma Üstadı

Capcom’da uzun yıllar başarıdan başarıya koşan usta daha sonra Clover Studio’ya geçmiş ve stüdyonun şahane oyunları Okami’nin ardından kapatılmasını müteakip Platinum Games saflarına katılmıştı. Geçen otuz yılda Resident Evil serisi yanında Dino Crisis serisi, God Hand, Vanquish, Killer7, Devil May Cry 1 ve Viewtiful Joe gibi yapımlarla adını oyun tarihine altın harflerle kazıyan Shinji Mikami, nihayet Tango Gameworks’ü kurmuş ve hemen sonrasında ZeniMax’e katılan stüdyoyla beraber The Evil Within serisini, Ghostwire: Tokyo’yu ve Hi-Fi Rush’ı oyuncularla buluşturmuştu. Özellikle Hi-Fi Rush ile elde edilen başarının ardından Mikami’nin ayrılığı kafamızı karıştırsa da gayet insani sebeplerle ve hatta senelerce geciktirilerek alınmış bir karar olduğu görülüyor.

Mikami, programda Tango Gameworks’ten ayrılmasını birkaç ana sebebe bağlamış. Bunlardan birincisi, bu seviyede yeterince şans bulamayan genç geliştiricilere bir fırsat sunma isteği. İkincisi ise artık “konfor alanı” olarak niteleyebileceğimiz survival-horror türünden uzaklaşıp başka bir şeyler yapma dürtüsü ki yeni stüdyosu Kamuy’u bu niyetle kurmuş.

“Sekiz yıl önce ayrılmayı düşündüm”

Mikami’nin Tango Gameworks ile Zenimax altında geçirdiği zamana dair söylediği önemli şeyler var. Mikami, “Tango Gameworks bir firma değildi, ZeniMax içinde bir departmandan ibaretti” derken ilk defa sekiz yıl önce ayrılmayı düşündüğünü ancak geliştirilmekte olan projeler konusunda sorumlu hissettiği için kalmaya karar verdiğini belirtmiş.

Yeni stüdyo Kamuy’dan neler geleceğini beklerken, Platinum Games’ten ayrılan eski kankası Hideki Kamiya ile de yeniden bir araya gelip gelmeyeceklerini göreceğiz.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler