Spider-Man: Into The Spider-Verse Live in Concert

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Spider-Man: Into The Spider-Verse Live in Concert etkinliğine gittim ve nasıl geçtiği, bu tür bir etkinlikten neler beklemeniz gerektiği, verdiğiniz paraya değip değmediği konusundaki bazı konulara kısaca değinmek istiyorum.

Şimdi bir konuda itirafım var, ben Spider-Man’in uzun metrajlı filmlerinin tamamını sinemada izleme imkanı elde edecek yaştayım. Sam Raimi’nin şu aralar göklere çıkarılan ama ilk çıktığında “yani elimizdeki en iyisi bu” diyerek izlediğimiz filmiyle başlayıp, Across The Spider-Verse animasyonuna kadar ne kadar film varsa hepsi için sinemaya gittim. Bundan da pişman değilim, bazıları beklediğim kadar iyi değildi falan ama her biri de izlediğime değen filmler. Into The Spider-Verse ise bu filmler arasında izlediğim en iyi Spider-Man filmiydi, ta ki Across The Spider-Verse çıkana kadar! 

Wallbang Gaming Network
Spider-Man: Into The Spider-Verse Live in Concert 2

Bir de zorunlu olarak belirtmem gerek, bu yazı sponsorlu falan değil, kimse bilet de almadı bize. Kendim de izlemeye giderken şüphelerim vardı, bu yüzden sizlerle tecrübelerimi ve fikirlerimi paylaşmanın iyi olacağını düşündüm. Böylece bir sonraki duyurulduğunda “Lan acaba?” diye düşünürseniz aklınıza bu yazı gelsin. (Bilet göndermek isterseniz beni bulun :P) 

Konser

Into The Spider-Verse Live in Concert etkinliğini gördüğümde anında arkadaşlarıma biletleri atıp “Buna gidiyoruz hep beraber!” demiştim, çünkü biliyorum ki aramızdaki izlemeyen bir kişi hariç herkesin beğendiği bir filmdi bu. Ona da izletme zamanımızın geldiğini düşünüyordum, iyi oldu. İlk defa izleyen biri için en ideal deneyimdi diyebilirim hatta. Bir de çok emin değilim ama ilk izlediğimde gördüğümü hatırlamadığım bir iki ufak sahneyi burada gördüm gibi hissediyorum. O kadar da zaman geçmedi ama filmi mi unuttum, ekstra sahneler mi vardı emin değilim.

Daha önce Brooklyn New York’da bulunan Kings Theatre’da prömiyerini yapmış, Birleşik Krallık turnesini de yapmış olan konser, Türkiye’ye BKM ve Zorlu PSM işbirliği ile gelmiş. Arka planda beyaz perde üzerinde film oynarken, önde orkestra eşliğinde filmin müziklerini canlı olarak dinleme fırsatı edindik. Orkestra filmde kullanılan bütün müzikleri canlı olarak bize sunabilecek ekipmanlara sahipti, sağda DJ mikseri bile vardı o seviyede.

Bu konserin tanıtımında bir sıkıntı vardı, sanki bütün müzikler canlı verilecekmiş gibi Post Malone, Lil Wayne gibi şarkıcıların isimleri de tanıtım sırasında kullanıldı ve bu biraz yanlış anlaşılmaya sebep oldu. İçeri girmeden önce “Sunflower’ı kim söyleyecek” muhabbetlerini duydum, sahneye Post Malone atlayacak diye bekleyenler vardı sanırım. Konserdeki orkestra filmin “Original Motion Picture” müziklerini çaldı. Yani benim gibi “Prowler tema müziği!!” modunda gittiyseniz gayet mutlu olacağınız bir içerik sundular. 

Daha önce ülkemizde Lord of The Rings ve Harry Potter filmleri için de benzer konserler düzenlendiğini biliyorum fakat zamanlamaları sebebiyle bunlara katılma imkanı bulamamıştım, bu da benim ilk canlı konser-filmim oldu. Film hakkında konuşmama bile gerek yok, zaten harika ama konserin bir kısmında resmen filme dalıp müzisyenleri unuttum. Çok iyi bir performans sundular, konserde olduğumu bile unuttum. Daha sonra bazı sahnelerde filmi bırakıp sanatçıları izledim ki, bazı kısımlarını falan hangi enstrümanlar ile çaldıklarını görebileyim. 

Konser genel anlamda çok iyi geçti. Şarkıları çalmıyorlar dedim ama “Leap of Faith” sahnesinde çalan “What’s Up Danger” şarkısının farklı ve orkestral bir versiyonu olduğunu biliyorsunuzdur, işte onu da çaldılar, hem de mükemmel bir şekilde. Sahne zaten çok iyiydi, canlı dinlemesi daha da güzel oldu. Bunun dışında Prowler teması beklediğim kadar iyiydi, “Visions Brooklyn 1, 2, 3” ıslıklarını tam emin olmamakla beraber bir flüt ile çaldıklarını görmek hoş bir ayrıntı oldu. 

Konserin filmden ayrılıp kendi başına “evet canlı bir konser izliyorum” dedirttiği kısım ise Jenerik (Credits) ekranı oldu. Bütün jenerik boyunca harika bir performans dinleme ve izleme fırsatı edindik. Yalnız canlı orkestra konserine gelip, sinemaya gelmiş gibi jenerik ekranında salonu terk eden insanlar gördüm. Ne desem bilemiyorum. 

Canlı Konsere Gidilir Mi?

Şimdi aklımda bir soru var, hatta ilk gördüğüm ve bileti aldığımdan beri aklımda olan bir soru. Bu filmin bilet fiyatları 420TL’den başlayıp, 1.250TL’ye kadar gidiyor. Oturduğunuz yer ve koltukların konumuna göre değişiyorlar anladığım kadarıyla. Zorlu uygulamasından indirimli olarak da (%10 galiba) alınabiliyormuş, bunu sonradan öğrendim tabi almıştık biz. Konser bu paraya değer mi? Evet.

Şu ara sinema biletlerinin fiyatlarını dehşetle takip ediyorum, en son Across The Spiderverse’e gitmemi saymazsak (ki gittiğim sinemada çok iyi değildi) yıllardır sinemaya gitmemiş birisiyim. Bilet fiyatlarının izlediğim şeyin hakkını verecek kalitede olduğunu düşünmüyorum. Son gittiğim film Batman olmuştu, onda da perdede saçma sapan ışık problemleri falan yüzünden bütün zevkin içine etmişti. Yani sırf filmi izlemeye gidiyorsanız bu paralara değmeyebilir.

Konser konusunda eskisi kadar hevesli biri değilim, zaten müzik gruplarının şarkılarını yanımda ciyak ciyak bağıran gruplar ile izlemeyi bırakalı çok oldu. Ama son dönem konser bileti fiyatlarını da takip ediyorum. Burada biranızı ya da artık ne içmek istiyorsanız onu alıp oturarak konserin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Hatta kapıda yazıyordu “bardakta ya da şişede içeceğinizi içebilirsiniz” diye. Bu tür bir etkinlik tek başına konser olarak düşünülürse en ucuz biletin gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Diğerleri yine alıcının keyfine kalmış. 

Hem konser hem film bir arada, oldukça da keyifli bir tecrübe için aldığım bilete ödediğim paranın hakkını verdi mi? Kesinlikle verdi. Hem en sevdiğim Spider-Man filmlerinden birini izledim hem de harika müziklerini canlı olarak dinleme fırsatı edindim. Zorlu PSM’nin perdesinde leke gibi bir şey vardı, film sırasında o biraz dikkatimi çekti ama neyse. Bundan da şikayet etmeyeceğim. Bir de After-Credits sahnesini vermediler! Sonuna kadar izledik, neden 2099’u görmedik?! 

Çok iyi bir filmi, çok iyi canlı müzikler eşliğinde, her zaman tecrübe edemeyeceğiniz şekilde izleme fırsatı. Across The Spider-Verse duyurulduğu gibi biletini almaya koşacağıma eminim. Sizlere de öneriyorum. 

PAYLAŞ

İlgili İçerikler