State of Play 30 Mayıs Raporu!

State of Play | May 30, 2024

Sony, merakla beklediğimiz ve bu yıl üçüncü kez düzenlenen State of Play etkinliğinde birçok oyunun tanıtımını yaptı. Bu etkinlikte; Concord, God of War Ragnarök, Dynasty Warriors Origins,Infinity Nikki, Ballad of Antara, Skydance’s Behemoth, Alien Rogue Incursion, Marvel Rivals, Where Winds Meet, Until dawn, Path of Exile 2, Silent Hill 2, Monster Hunter: Wilds, Astro Bot oyunlarının tanıtımına yer verirken biz de tüm oyunları bir araya topladık.

Hadi gelin hep birlikte bu oyunlara daha yakından bakalım. Bu arada şovun tamamını izlemek için yukarıdaki linki kullanabilirsiniz, videoları ayrıca aşağıya ekledim.

Concord

İlk olarak Concord ile başlıyorum. Bu oyunu en iyi şekilde tanımlayan etiketleri; bilim kurgu, nişancı, uzay olarak sıralayabilirim. Siz de bu oyunun ruhunda bolca Overwatch, Apex Legends hatta Quake III: Arena göreceksiniz zaten. Oyunda seçebileceğimiz beş farklı uzaylı karakter var. Fragmanda baktığımızda oyunu nasıl oynayabileceğimiz ile ilgili kesitler de bulunmakta. Oyunun yapımını üstlenen Firewalk Studios’un daha önce çıkarmış olduğu bir oyun bulunmuyor. Ölmekte olan bir türde tasarlanan Concord ilk oyunları olacak ve bakalım ne kadar tutulacak. Oyun Ağustos ayında bekleniyor, ön sipariş için ise 6 haziran 2024 tarihini unutmayın.

God of War Ragnarök PC

PlayStation 5’in ağır toplarından God of War Ragnarök, çıktığı günden beri süregelen tartışmaların ve dedikoduların ardından nihayet 19 Eylül 2024’te PC’ye geliyor. Santa Monica bu konsol portunda Jetpack Interactive’den destek alacak. Oyunda kullanabileceğimiz bir sürü ilave teknik güzellik de var. Limitsiz kare hızları ve gerçek 4K çözünürlük seçeneği, yükseltme teknolojisi  DLSS (Deep Learning Süper Örnekleme),  FSR (AMD FidelityFX Süper Çözünürlük)  ve Intel XeSS (Xe Süper Örnekleme) ile daha yüksek grafik ayarlarına ve çıkış çözünürlüklerine ulaşmasına olanak sağlıyor, 21:9 ultra geniş ekran ve 32:9 süper ultra geniş ekran desteğiyle panoramik geniş ekran özelliğini ve son olarak da Valhalla DLC paketini de unutmamak gerekiyor.

Dynasty Warriors: Origins

Omega Force ekibi tarafından geliştirilen Dynasty Warriors: Origins, bu oyunla (yeni logoyla birlikte) yeni bir başlangıç ​​yapmaya hazır olduklarını duyurdular. Geniş çerçevede Hack and slash, biraz daha türe zoom yaparsak musou türündeki bu oyunla, eşyanın tabiatı gereği aksiyona doyacağız gibi duruyor. 

Geliştiricisi ve yayıncısı Koei Tecmo olan bu oyunda, devasa orduların bize meydan okuduğu, kocaman savaş alanları bizleri bekliyor. Dynasty Warriors serisi tarihinde ilk kez Üç Krallığın kaosunu, ‘isimsiz bir kahraman’ olarak adlandırıldığımız oyunda, biz oyuncuların ellerine teslim edecek. 2025’de yayınlanacağı duyurulan oyun hakkında, önümüzdeki aylarda daha fazla bilgi gelecek. Dynasty Warriors serisi musou türünü sevenler için daima heyecan vericidir lakin geri kalan oyuncuların beklentilerini ayarlaması gerekebilir.

Infinity Nikki

Infold Games tarafından geliştirilen Nikki serisi, 12 yıl boyunca kendini her nesille birlikte geliştirmeyi başarmış bir giydirme oyunları koleksiyonu. Beşinci bölüm olan Infinity Nikki’de, giydirme oynanışını açık dünya türüyle bir bütün haline getirerek ve farklı kıyafetlerin özel yeteneklerini kullanarak bu oyunu keşfetmemize olanak sağlıyor.

Baş karakterimiz Nikki arkadaşı Momo ile birlikte Miraland’ın uluslarını keşfetmek üzere maceraya atılıyor. Bu macerada yaratıklarla karşılaşıp, çeşitli tarzlardaki kıyafetlere ulaşıp ve kafa karıştırıcı bulmacaları çözüp, zorlukların üstesinden birlikte geliyorlar. Çıkış tarihi henüz belli olmasa da, bu yılın üçüncü çeyreğinde beta testi gelecek gibi.

Ballad of Antara

Betrayal of Antara’yı hatırlayanlar el kaldırsın! TipsWorks Studio tarafından geliştirilen Ballad of Antara, birden fazla oynanabilir karaktere sahip bir aksiyon RPG oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Egzotik manzaralar boyunca iç içe geçmiş iki kaderin macerasını yaşayacağımız bu oyunda, ister tek başınıza ister arkadaşlarınızla birlikte hem normal dünyada hem de dünyanın alternatif versiyonunu dolaşarak deneyim edebileceksiniz. 2025’te piyasaya sürülmesini beklediğimiz bu yapımın oynamasının ücretsiz olacağı bilgisini de sizlerle paylaşalım.

Skydance’s Behemoth VR

Skydance Games, önceki oyunu The Walking Dead: Saints & Sinners ile ayakları yere basan, zorlu VR savaşlarına yeni bir standart getiriyor.  VR’da Karanlık fantezi macera türündeki bu oyun, trajedilerin hiç bitmediği, düşmüş bir krallık olan Forsaken Lands‘de geçen orijinal bir hikayeden oluşuyor. Yabancı bir savaşçı olarak oynadığımız bu oyunda, laneti sona erdirmek için tehlikeli görevlere doğru ilk adımlarımızı atıyoruz. Fakat tek umudumuz kesilemez denilen canavar Behemoth’ları öldürmek. Bakalım sonbahar 2024’te çıkması planlanan bu oyunda, Behemoth öldürmek keyifli olacak mı?

Alien Rogue Incursion VR

VR oyun geliştiricisi Survios tarafından geliştirilen Alien Rogue Inclusion oyunu sanal gerçeklik ve korku türünün uyumunu göstermek için geliyor. Alien serisinin bir sonraki devam oyunu tamamen yeni bir hikayeye sahip. Yüksek gerilime sahip bu nişancı, aksiyon ve korku dolu yapım Unreal Engine 5 ile geliştirilmiş, atmosfer konusunda da hiç fena gözükmüyor. Bu oyunun çıkışı yaz 2024 olarak planlanıyor.

Marvel Rivals

6v6 Süper Kahraman takım tabanlı PVP nişancı oyunu olan Marvel Rivals, PS5’e de geliyor. Kahramanca etkinliklerde ve ikonik mekanlarda savaşırken, Marvel evrenindeki sevdiğimiz süper kahramanlar ve kötü adamlar olarak oynayabileceğimiz bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Takım oluşturabileceğimiz bu oyunda, kah iş birliği yapıp kahramanın rolünü yerine getirerek kah süper güçlerimizi birleştirip savaş alanını yerle bir ederek heyecan verici dövüşleri kazanmaya çalışacağız. Tabii bunun için Temmuz 2024’te PlayStation’da kapalı beta testini bekliyor olacağız.

Where Winds Meet

Where Winds Meet, oryantal dövüş sanatları temasına sahip ve oyundaki dövüş sanatları (Wuxia) unsurlarının sunumuna büyük önem vermiş gözüküyor. Wuxia sanatı, antik Çin’den gelen savaşçıların sıklıkla insanüstü dövmüş sanatları becerilerini kullanırken gösterildiği bir bilim kurgu ve sinema türüdür. Yani uzun lafın kısası, dövüş sanatlarının tarihin altında yatan derinliklerinde kaybolacağınız bir oyun bizleri bekliyor.

Until Dawn PC

Until Dawn, PS5 ve PC için yeniden oluşturulan ve geliştirilen çığır açan bir korku oyunu olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Sekiz arkadaşın, gruplarından bir yıl önce kaybolan arkadaşlarını aramak için izole kulübeye döndüklerinde, korkunun onları bırakmayacağı ve dağdaki sığınaklardan kaçmaya çalıştıkça onların bir kabusu olacağı belli. Kesin bir çıkış tarihi olmaması ile birlikte, 2024 yılının sonbaharında PS5 ve PC gelmesi bekleniyor. PS tarafında oynamadıysanız, PC tarafında mutlaka deneyin.

Path of Exile 2

Grinding Gear Games‘in geliştirdiği, oynaması ücretsiz aksiyon RPG’si Path of Exile 2, arkadaşlarımızla birlikte oynayabileceğimiz bir oyun ve hemen hatırlayacaksınız, aslında ilk oyunun elden geçirilmiş bir ikinci sürümü olması planlanmıştı. Birkaç yıl önce kendi başına ilerleyeceği açıklanan oyun, bu yılın son aylarında güncel platformlar için erken erişime girecek ve nihayet oyuncularla buluşacak.

Monster Hunter: Wilds

İşte size merakla beklediğimiz bir diğer oyun! Monster Hunter: Wilds, geçen Aralık ayında ilk kez duyurulmuştu hatırlanacağı üzere. Ekip, yayınlamış olduğu fragman ile birlikte bazı canavarları, karakterleri ve hatta avcının yeni bineği hakkında bazı bilgileri de bizimle buluşturmuş oldu. Bu fragmanla birlikte sadece küçük bir kısmını yayınladıklarını söyleyen Capcom, oyunun ana temasının “yaşayan dünya”yı bizlerin en iyi şekilde hissedebilmesi için çalıştıklarını dile getiriyor.

Astro Bot

Sırada assolist var! Son olarak sizlere veda etmeden önce sevimliliği ile içimizi ısıtacak bir oyun olan Astro Bot oyunundan bahsetmek istiyorum. PlayStation 5’i satın alanlar DualSense’lere alışmak için ilk olarak teknoloji demosu kisvesindeki Astro’s Playroom’da vakit geçiriyorlardı. 6 Eylül’de PS5’e gelmesi beklenen yeni oyunda ise 6 galaksi ve 80’den fazla seviye bizleri bekliyor. Siz de bu maceraya atılmak istiyorsanız, Dual Speeder’ınıza sıkı tutunun ve yemyeşil ormanlar, kumsallar, sıcak volkanlar, devasa bir kum saati veya şarkı söyleyen bir ağacın gölgesi gibi şaşırtıcı yerlere tüm gezegenleri hep birlikte keşfetmenin tadını çıkaralım.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler