Valve, yapay zeka tartışmalarına açıklık getirdi

Valve son günlerde ilginç bir tartışmanın tam ortasında kaldı. Bir oyun geliştiricisi, firmanın oyununu iki kez reddettiğini ve engellediğini belirterek tartışmanın fitilini ateşledi. Buradaki söz konusu gerekçe ise, “Valve’in yapay zeka yardımıyla yapılan oyunlara karşı olması” olarak ifade ediliyor. Ancak görünüşe göre iş bu kadar basit değil. Söylenene göre yetkililer yapımcıdan “söz konusu yapay zekanın eğitiminde kullanılan veri setinin kendilerine ait olduğunun kanıtlanmasını” istemiş ve geliştiriciler bu isteği yerine getiremeyince oyun doğrudan yasaklanmış.

Tartışmanın yayılmasından sonra Valve de bu konuda bir açıklama yaptı. Valve sözcüsünün GamesRadar‘a yaptığı belirtilen açıklamada “firmanın yapay zeka konusunda halen “öğrenme” aşamasında olduğunu, bu metodların oyun geliştirme süreçlerinde nasıl kullanılabileceği konusunda çalıştıklarını ve bu durumu oyunların dağıtımı için yapılan incelemelerde nasıl bir çerçeveye oturtacaklarını” ifade ediyor. Önceliklerinin mümkün olduğunca fazla sayıda oyunun dağıtıma çıkarılabilmesi olduğunu söyleyen sözcü, yapay zeka konusunda geliştiricilerin sahip olduğu yasal hakların her zaman kolaylıkla tahlil edilemediğini ve bu yüzden geliştiricinin bu tür hak ve lisans benzeri konularda bulunduğu pozisyonu ispat etme yükümlülüğü olduğunun altını çiziyor.

Valve yapay zeka ile oyun yapımına karşı değil

Steam üzerinde yapay zeka ile geliştirilen oyunlara karşı olup olmadıkları sorulduğunda ise kesinlikle karşı olmadıklarını, yalnızca süregelen inceleme politikalarına bu yeni sistemi nasıl entegre edebileceklerini anlamaya çalıştıklarını belirten Valve sözcüsü, konunun kendi kanaatlerinden değil güncel telif hakları ve ilgili kanunların nasıl işlediğinden geçtiğini söylüyor.

Valve zaman içerisinde tüm bunların değişebileceğini, ve değişen şartlarla birlikte kendilerinin inceleme koşullarının da adım adım evrileceğini açıkça belirtiyor. Temel maksatlarının hukuki konularda yanlış bir adım atmamak olduğunu özellikle ifade eden firma, herhangi bir çalıntı varlık konusuyla karşılaşmak istememekte pek de haksız görünmüyor. Firma sözcüsü, açıklamalarını “yapay zekaya tamamıyla açık olduklarını ve oyun geliştirme konusunda bu yeni teknolojinin kesinlikle büyük katkıları olacağından emin olduklarını, ancak geliştiricilerin herhangi bir şekilde güncel telif hakları konusunda aksi bir adım atmalarına izin vermeyeceklerini” söyleyerek bitiriyor.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler