Yakın zamanda XBOX cephesinden beklediğimiz yapımlar

XBOX sahipleri, geçtiğimiz günlerde yapılan XBOX Developer Direct ile bu sene gelecek oyunlar hakkında yeni bilgilere kavuştu. Çıkış tarihleri, oyunların arkasındaki fikirler ve kullanılan mekanikler gibi, oyunlara ilgili kişileri tatmin edecek bir şov izledik. Biz de bu vesileyle, XBOX cephesinde yakın zamanda göreceğimiz oyunları ve geçmişte duyurulan oyunları bir hatırlayalım istedik. İyi okumalar.

Avowed – 2024 Sonbaharında geliyor

Wallbang Gaming Network
Yakın zamanda XBOX cephesinden beklediğimiz yapımlar 13

Platformlar: Xbox Series X|S, PC, Cloud – İlk gün Game Pass kütüphanesinde

Fallout: New Vegas’ın geliştiricisi Obsidian Entertainment’ın yeni oyunu Avowed, birinci şahıs kamera açısına sahip aksiyon rol yapma oyunu olarak dikkat çekiyor. 2020’de tanıtılan Avowed’ın büyülü dünyasını geçen hafta yapılan Xbox Direct etkinliğinde daha detaylı görme fırsatını yakalayabildik.

Avowed, stüdyonun diğer oyunu Pillars of Eternity ile aynı evrende geçiyor ve Eora diyarını merkeze alıyor. Oynanış Yönetmeni Gabriel Paro, genel hedeflerinin oyuncuya özgürlük vermek olduğunu ifade ediyor. Bu bağlamda güçlü yakın dövüş saldırılarını, uzun menzilli silahları, sihirli asaları harmanlayarak esnek bir savaş sistemini deneyimleyebiliyoruz. Örneğin sol elimizdeki sihirli asa ile düşmanı buza dönüştürüp, sağ elimizdeki kılıç ile buza dönüşmüş düşmanı parçalarına ayırabiliyoruz.

Aynı fragmanda NPC’ler ile derin etkileşimler kurulduğu gösteriliyor. Örneğin bir karakterin suçlu olup olmadığına karar vermek bizim elimizde ve verdiğimiz karara göre de yaptığımız seçimlerin sonucu ile daha sonra karşılaşıyoruz.  Diğer yandan sanat tasarımının renkliliği ve dinamiği vurgulanırken, bölgelerin keşfedilmeyi bekleyen sırlarla dolu olduğu da Sanat yönetmeni Matt Hansen tarafından belirtilenler arasında yer alıyor.

Avowed; Xbox Series X|S, PC ve Cloud için bu sonbaharda piyasaya sürülecek ve ilk günden itibaren Xbox Game Pass ve PC Game Pass aboneleri tarafından erişilebilir olacak.

Senua’s Saga: Hellblade II – 21 Mayıs’ta Çıkıyor

Wallbang Gaming Network
Yakın zamanda XBOX cephesinden beklediğimiz yapımlar 14

Platformlar: Xbox Series X|S, PC, Cloud – İlk gün Game Pass kütüphanesinde

Geçen haftaki Xbox Developer Direct etkinliğinde yer alanlar arasında Ninja Theory’nin geliştirdiği Senua’s Saga: Hellblade II de vardı.

İlk oyunda bizi psikoz hastası birinin gözünden zorlu bir yolculuğa çıkaran ve İskandinav mitolojisini de bünyesinde barındıran Hellblade: Senua’s Sacrifice, devam oyunuyla bu deneyimi arttırmayı planlıyor. Geliştiriciler ilk oyunda da olduğu gibi bu oyunda psikoz deneyimi özelinde profesyoneller ve psikoz deneyimleri yaşamış kişilerle birlikte çalışıyorlar. Yine bu deneyimi kuvvetlendirmek için Senua’nın ruh sağlığının mimiklerine yansıması yönünden motion capture ve binaural adı verilen özel ses dalgalarına daha yoğun yer veriyorlar. Hikaye olarak ise, Senua’s Saga: Hellblade 2’de Senua, köyüne baskın düzenleyen Vikingleri durdurmaya odaklanıyor.

Senua’s Saga: Hellblade II ile ilgili bu etkinlikte çıkış tarihi de açıklandı. 21 Mayıs 2024 tarihinde Senua’s Saga: Hellblade II; Xbox Series X|S, PC ve Cloud için piyasaya sürülecek. Ayrıca çıktığı ilk gün Xbox Game Pass ve PC Game Pass kütüphanelerinde yerini alacak.

Visions of Mana – 2024 Yazında Geliyor

Wallbang Gaming Network
Yakın zamanda XBOX cephesinden beklediğimiz yapımlar 15

Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X|S, PC

Xbox Developer Direct etkinliğinde Square Enix oyunu Visions of Mana da gösterildi. Bu gösterim oldukça önemli, çünkü 30 yılı aşkın geçmişi olan Mana serisi yıllarca konsol tarafında Sony ve Nintendo için piyasaya sürüldü. Bu oyun serinin Xbox konsolundaki ilk deneyimi olacak.

Serinin yaratıcısı Koichi Ishii, Visions of Mana’daki “pikul” isimli -hem üstüne çıkıp dünyayı gezebileceğimiz, hem de düşmanlara saldırabileceğimiz- kocaman bir köpeği andıran canlıyı tanıttı. Savaşa girip çıkarken arka plan müziğinin değişimine dair de oyundan kesitler gösterilen arasında.

Visions of Mana; 2024 yaz aylarında PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X|S ve Steam platformlarında çıkacak.

Ara: History Untold2024 Sonbaharında Çıkacak

Wallbang Gaming Network
Yakın zamanda XBOX cephesinden beklediğimiz yapımlar 16

Platformlar: PC – İlk gün Game Pass kütüphanesinde

Oxide Games tarafından geliştirilen Ara: History Untold, oyuncuların alternatif tarih çizelgesinde bir ulus oluşturduğu sıra tabanlı bir strateji oyunudur.

Xbox Developer Direct sunumunda tarihteki Jeanne d’Arc, Boudica ve Cengiz Han gibi kötü şöhretli isimlerin de bu alternatif tarihte bulunduğu oyunculara gösterildi. Ayrıca oyuncuların estetik, mutluluk gibi vatandaşlık istatistiklerini arttırmasına ve prestij kazanmasına imkan sağlayan zanaat sistemi de tanıtıldı.

Sunumda, Ara: History Untold’un 2024 sonbaharında Steam için çıkış yapacağı ve ilk günden Xbox PC Game Pass kütüphanesinde yer alacağı açıklandı.

Indiana Jones and the Great Circle

Wallbang Gaming Network
Yakın zamanda XBOX cephesinden beklediğimiz yapımlar 17

Platformlar: Xbox Series X/S, PC – İlk gün Game Pass kütüphanesinde

Xbox Developer Direct etkinliğinde Indiana Jones and the Great Circle tanıtıldı. Oyun, Wolfenstein: The New Order ve Wolfenstein: The Old Blood yapımları ile ünlenen MachineGames tarafından geliştiriliyor, dağıtımını ise Bethesda Softworks üstleniyor. Ayrıca eski Indiana Jones oyunlarının geliştiricisi Lucasfilm Games de işbirlikçi olarak bulunuyor.

Indiana Jones and the Great Circle birinci şahıs kamera açısı ile dikkat çekiyor, ancak belirli eylemlerde üçüncü şahıs kamera açısına geçtiği görülenler arasında. Bunun yanı sıra Jones’un vazgeçilmesi kırbaç ise hem saldırılarda hem bulmacalarda hem de engelleri aşmada bize yardımcımız oluyor.

Oyunun geliştirilmeye başlandığı ilk olarak 2021’de duyurulmuştu. Kesin bir çıkış tarihi verilmese de 2024 yılı içerisinde Xbox X|S ve PC için çıkacağı açıklandı. Buna ek olarak ilk günden Xbox Game Pass kütüphanesinde yerini alacak.

XBOX – Daha Önce 2024 Yılında Çıkacağı Açıklananlar

Şu ana kadar bahsettiklerimiz yakın zamanda yeni bilgiler edindiğimiz oyunlardı. Bir de daha önce 2024 yılında piyasaya sürüleceği açıklanan ancak bir süredir sesi çıkamayanlar var. Gelin bir de onlara bir göz atalım.

Replaced

Wallbang Gaming Network
Yakın zamanda XBOX cephesinden beklediğimiz yapımlar 18

Sad Cat Studios tarafından geliştirilen Replaced, 2.5D aksiyon tabanlı platform oyunudur. Yıkıcı bir nükleer olayın ardından toplumda yozlaşma ve suç hüküm sürmeye başlar. Biz ise tüm bunlar arasında R.E.A.C.H. isimli bir yapay zekanın insan hayatına uyum sağlamasına tanıklık ediyoruz. Replaced, tek oyunculu bir oyun deneyimi sunmasının yanı sıra karanlık cyberpunk teması ve derin distopik hikayesi ile de dikkat çekiyor.

Piksel grafiklere sahip bu oyun normalde 2022’de çıkış yapacaktı ancak bugüne kadar iki kez ertelendi ve çıkış tarihi 2024 olarak açıklandı. Replaced; Xbox Series X|S, Xbox One, Epic Games Store ve Steam için piyasaya sürülmesi planlanırken ilk günden Xbox Game Pass kütüphanesine de eklenecek.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl

Wallbang Gaming Network
Yakın zamanda XBOX cephesinden beklediğimiz yapımlar 19

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, 2020 yılında GSC Game World tarafından birinci şahıs-nişancı, hayatta kalma-korku oyunu olarak duyuruldu. 2006 yılında yaşanan ikinci dev patlama sonrasında, Çernobil Yasak Bölgesi büyük ölçüde değişir. Bölge saldırgan mutantlarla ve ölümcül anomalilerle hayatta kalmanın neredeyse imkansız olduğu bir yer haline gelir. Oyunun 5 Eylül 2024 tarihinde Xbox Series X|S, Epic Games Store ve Steam için piyasaya sürülmesi bekleniyor. Çıktığı gün Xbox Game Pass kütüphanesinde yerini alacak.

Towerborne

Wallbang Gaming Network
Yakın zamanda XBOX cephesinden beklediğimiz yapımlar 20

Stoic tarafından geliştirilen Towerborne‘un dağıtıcılığını Xbox Game Studios üstleniyor. Renkli tasarımıyla dikkat çeken oyun side-scrolling aksiyon-macera oyunu olarak karşımıza çıkıyor.

Oyunda Çan Kulesi’ne sığınmış halkı korumak ile sorumlu bir As’ız. Kulenin dışı ise çeşitli canavarlarla dolu ve ruh yoldaşlarımızla beraber onlarla savaşmak zorundayız. Savaşarak düşmanları aştıktan sonra görevleri tamamlamak, teçhizatı tamir etmek ve daha fazlası için Çan Kulesi’ne geri dönmemiz gerekiyor.

Towerdborne, dört kişiye kadar eşli oynama imkanı da sunuyor. Oyun bu yıl Xbox One, Xbox Series X|S ve Steam için piyasaya sürülecek. Ayrıca çıktığı ilk günden Xbox Game Pass kütüphanesinde de yer alacak.

33 Immortals

Wallbang Gaming Network
Yakın zamanda XBOX cephesinden beklediğimiz yapımlar 21

33 Immortals, Spiritfarer’ın yaratıcısı Thunder Lotus Games tarafından geliştiriliyor. Ruhumuz sonsuza dek lanetlenmişti ancak lanetliler arasında bir ayaklanma başlar. Biz de bu ayaklanma da sonsuz yaşamınız için savaşmaya başlarız.

Oyun 33 kişinin oynayabileceği aksiyon-roguelike olarak tanıtıldı. 2024 yılında Xbox Series X|S ve Epic Games Store için piyasaya sürülecek ve çıktığı ilk günden Xbox Game Pass kütüphanesine de eklenecek.

Dungeons of Hinterberg

Wallbang Gaming Network
Yakın zamanda XBOX cephesinden beklediğimiz yapımlar 22

Geliştirici Dungeonbird Games tarafından Dungeons of Hinterberg, sosyal simülasyon ile harmanlanmış aksiyon RPG olarak tanımlanıyor. Hukuk stajyeri Luisa’ya zindanları keşfetmesinde, bulmacaları çözmesinde ve bölüm sonu düşmanlarını yenmesinde eşlik ediyoruz.

Rengarenk pastoral bir tasarıma sahip Dungeons of Hinterberg, Xbox Series X|S, Steam için 2024 yılında piyasaya sürüleceği duyurulmuştu. İlk günden Xbox Game Pass kütüphanesine ekleneceği biliniyor.

ARK 2

Wallbang Gaming Network
Yakın zamanda XBOX cephesinden beklediğimiz yapımlar 23

ARK 2, 2020 yılında Vin Diesel’i yüz modeli olarak gördüğümüz bir fragman ile duyurulmuştu. İlkel bir dünyada dinozorlar ve insanlar arasında bir egemenlik savaşı veriliyor. Biz ise bu hayatta kalma deneyimine katılıyoruz.

Oyun, Studio WildCard tarafından iki kez ertelenerek çıkış tarihi 2024 olarak açıklandı. ARK 2’nin Steam, Xbox Series X|S’e çıkacağı ve ilk günden Xbox Game Pass’e geleceği biliniyor.

Microsoft Flight Simulator 2024

Wallbang Gaming Network
Yakın zamanda XBOX cephesinden beklediğimiz yapımlar 24

Geliştiricisi Asobo olan Microsoft Flight Simulator’ın yeni nesil sürümü geçen yıl Xbox Games Showcase sunumunda tanıtılmıştı. Oyunun fragmanında dağcı kurtarmadan yangın söndürmeye, helikopter ile taşımacılık yapmaktan hava ambulansına kadar çeşitli kariyer alternatifleri gösteriliyor.

Oyun, 2024 yılında Xbox Series X|S ve PC için çıkacak. Ayrıca Xbox Game Pass kütüphanesine de eklenecek.

Ve dahası…

Clockwork Revolution, The Elder Scrolls VI, Age of Mythology Retold, State of Decay 3, Fable ve Citizen Sleeper 2: Starward Vector için herhangi bir çıkış tarihi bulunmasa da 2024’te bu yapımlar için yeni duyurular bekleniyor.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler