343 Industries, Halo üzerinde çalışmaya devam edecek

Yakın zamanda gelen bir açıklamaya göre, 343 Industries ekibi Halo serisi üzerinde çalışmaya devam edecek, ancak diğer stüdyoların da ilerleyen süreçlerde bu geliştirme sürecine dahil olabileceği belirtiliyor. Axios ile yapılan bir röportajda, Microsoft’un oyun stüdyoları başkanı Matt Booty, Halo Infinite üzerinde çalışan ekibin projeye başlayan ekipten farklı olduğunu ve bu yeni ekibin seriyi ileriye taşımak için çok uygun bir konumda olduğunu açıkladı.

Booty, eski stüdyo başkanı Bonnie Ross’un 2022 yılının Eylül ayında 343 Industries bünyesinden ayrılmasının ardından, stüdyonun başına o dönemde prodüksiyon sorumlusu olan Pierre Hintze’nin getirildiğini belirtti. Booty, Hintze’yi “Halo: The Master Chief Collection’ın başarısız başlangıcını düzeltme konusundaki başarısı nedeniyle gelecekte Halo’nun nereye gitmesi gerektiğine kanaat getirmek için mükemmel bir lider” olarak nitelendirdi.

Halo: The Master Chief Collection üzerinde yapılan çalışmaları öven Booty, “Master Chief Collection’ın kalitesine bakın ve bunu yapan çekirdek ekibin şu anda Halo üzerinde büyük bir yükü taşıdığını bilin.” dedi. Booty, bu sözlerini takiben 343 Industries’in Halo serisi üzerinde çalışmaya devam edeceğini, ancak bazı diğer harici stüdyoların da bu yapım üzerindeki çalışmalara dahil olabileceğini belirtti.

343 Industries, yaşananlardan sonra temkinli davranıyor

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alması durumunda Activision’ın Call of Duty ekibinin oyun üzerinde çalışıp çalışmama ihtimali sorulduğunda, Booty bunu kesin bir dille reddetmedi ancak Xbox yönetimi tarafından böyle bir zorunluluk yaratılmayacağını da ifade etti. Booty, “Böyle bir talep olması durumunda, bu talebin bizzat ilgili stüdyolardan gelmesi gerekir. Bu, bizim keyfi bir şekilde tepeden inip dikte edeceğimiz bir durum değil.”

343 Industries, 2023 yılının Ocak ayında Microsoft’un 220000 çalışanından yaklaşık 10000’inin işten çıkarıldığı geniş kapsamlı yapılandırmaların bir parçası olarak önemli sayıda çalışanını kaybetmişti. Yaşanan çalkantılarda 343 Industries bünyesinde kreatif işlerden sorumlu olan başkan Joseph Staten de tekrar Xbox Game Studios Publishing bünyesine katılmıştı. Öte yandan bu zorlu değişikliklerin bir parçası olarak, Bonnie Ross’un ayrılığını takiben takımın çok oyunculu yaratıcı yönetmeni ve mühendislik direktörü de değişmişti.

Son olarak geçtiğimiz yıl Halo, Call of Duty, Left 4 Dead ve Doom gibi serilere katkıda bulunmuş olan Texas merkezli Certain Affinity stüdyosu, Halo Infinite üzerinde ek geliştirme görevlerini üstlendiğini duyurmuştu.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler