ASUS, Dünyanın İlk 14″ Çift Ekranlı OLED Dizüstü Bilgisayarı Zenbook DUO’yu Tanıttı

ASUS, iki adet 14 inç 3K 120 Hz OLED dokunmatik ekrana sahip dünyanın ilk ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarı olan devrim niteliğindeki yeni Zenbook DUO (2024) UX8406’yı tanıttı. Çıkarılabilir tam boyutlu Bluetooth ASUS ErgoSense klavye ve touchpad ile bu inanılmaz cihaz, hareket halindeyken çok yönlülük için kural kitabını yeniden yazıyor.

Intel Evo Edition Zenbook DUO, 1,35 kg’lık hafif bir pakette çoklu görev çok yönlülüğünü üstün mobilite ile ustalıkla birleştiriyor. Çift tam boyutlu 3K 120 Hz ASUS Lumina OLED 16:10 ekran, sezgisel ASUS ScreenXpert yazılımı ile kontrol edilen bir dizi çok yönlü kullanıcı modu (Dizüstü Bilgisayar, Çift Ekran, Masaüstü veya Paylaşım) için dikey veya yatay yönlerde kullanılabilen görsel çalışma alanını anında 19,8 inç’e kadar genişletmek için 180° düz bir menteşe ile birleştirilmiş. Şarj edilebilir klavye, görsel çalışma alanının tam olarak kullanılmasını sağlamak için çıkarılabilir veya geleneksel kapaklı dizüstü bilgisayar deneyimi için alt ekrana yerleştirilebilir.

Zenbook DUO, yapay zeka hızlandırma için entegre Sinir İşleme Birimi (NPU) bulunan Intel Core Ultra 9 işlemci, 32 GB LPDDR5x bellek, 2 TB’a kadar PCIe 4.0 SSD, uzun ömürlü 75 Wh pil ve Harman Kardon sertifikalı Dolby Atmos ses sistemi ile gün boyunca üretkenliği ve eğlenceyi en üst düzeye çıkarıyor.

Zenbook DUO, sürdürülebilirlik ve dayanıklılık göz önünde bulundurularak tasarlandı. Çeşitli geri dönüştürülmüş malzemeler içeriyor ve cihazın ömrünü en üst düzeye çıkarmak için ABD MIL-STD-810H standartlarına göre dayanıklılık testine tabi tutuldu.

Devrim niteliğinde tasarım

Zenbook DUO, iki adet 14 inç 3K 120 Hz OLED dokunmatik ekrana sahip dünyanın ilk çift ekranlı dizüstü bilgisayarı. Bu inanılmaz cihaz, iki ekrana, çıkarılabilir bir klavyeye ve tek bir kompakt, kullanıcı merkezli tasarımda bir araya getirilmiş destek ayağına sahip. Intel Evo Edition sertifikası ile çoklu görev çok yönlülüğünü 1,35 kg’lık hafif bir pakette üstün mobilite ile ustalıkla birleştiriyor. 

Birinci sınıf ASUS Lumina OLED ekranlar Dolby Vision sertifikalı, Pantone Onaylı ve canlı, doğru renk sunumu sağlamak için sinema sınıfı %100 DCI-P3 renk gamına sahip. Ayrıca en derin siyah seviyeleri için VESA DisplayHDR True Black 500 sertifikasına sahipler. Dokunmatik ekranlar, opsiyonel 4096 basınç seviyeli ASUS Pen kullanılarak yüksek hassasiyetli kalem girişini destekler ve dahili ScreenXpert yazılımı, sezgisel kullanım için akıllı telefon benzeri çoklu dokunmatik hareket desteği sağlar. Kullanıcılar basit çoklu parmak hareketleriyle sanal bir klavye başlatabilir, bir pencereyi büyütebilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

Zenbook DUO’nun çıkarılabilir klavyesi, taşıma sırasında pratiklik sağlamak için çift ekranının arasına sığabiliyor. Bu tasarım, taşınabilirliği ve rahatlığı artırarak kullanıcıların ekstra ayar yapmadan klavyeyi istedikleri zaman sorunsuz bir şekilde kullanmalarına veya şarj etmelerine olanak tanıyor. Alt ekranın kenarındaki pogo-pin konektörler, genel kullanıcı deneyimini daha da geliştirmek için pogo pinlerinde ve ikinci ekranın köşelerinde otomatik konumlandırma mıknatısları ile sorunsuz yerleştirme sağlar. 

Zahmetsizce çok yönlü

ASUS dizüstü bilgisayarlar, onları diğerlerinden ayıran kullanıcı merkezli tasarımlara sahip. Zenbook DUO, entegre dokunmatik yüzeye sahip ultra sessiz, tam boyutlu ASUS ErgoSense Bluetooth klavye ile birlikte sunuluyor ve bu, 180° düz ekran menteşesi ve kullanışlı dahili destek ayağı ile birlikte çok yönlü kullanıcı modlarına olanak tanıyor. Sezgisel ScreenXpert yazılımı, tüm modlarda ekran içeriğinin kolayca kontrol edilmesini sağlıyor.

  • Çift Ekran modu: Kablosuz klavye ile birlikte kullanıldığında bu mod, ViewMax özelliği aracılığıyla tek bir geniş ekran olarak kullanılabilen 19,8 inç ekran alanı sağlar. Alternatif olarak, ikiz 16:10 ekranlar, kullanıcıların uygulama pencereleri üzerinde tam parmak ucu kontrolüne sahip olmasını sağlayan, kesintileri azaltan ve kullanıcıların eldeki göreve odaklanmasına yardımcı olan Uygulama Değiştirici özelliği aracılığıyla kolay pencere yönetimi ile bağımsız olarak kullanılabilir.
  • Masaüstü modu: Dizüstü bilgisayar, yan yana dikey ekranlar için menteşe dikey olarak hizalanarak kullanılabilir. Kablosuz klavye ile birlikte bu özellik, programcılar, araştırmacılar, yazarlar ve finansal analiz gibi işler için büyük veri çalışma sayfalarına erişmesi gerekenler için mükemmeldir. Kullanıcılar bir ekranda üretkenlik uygulamalarını görüntülerken diğer ekranda referans materyalleri, belgeler veya araştırma kaynaklarını gösterebilirler. Alternatif olarak, ViewMax özelliğini kullanarak içeriği tüm ekran genişliği boyunca görüntüleyebilir ve böylece 19,8 inçlik devasa bir ekrana sahip olabilirler.
  • Dizüstü bilgisayar modu: Kullanıcılar ASUS ErgoSense Bluetooth klavye ve touchpad’i alt ekrana yerleştirerek 14 inç ekran ve 16:10 en boy oranıyla geleneksel dizüstü bilgisayar tarzı bir deneyim yaşayabiliyor. Bir pogo-pin konektörü klavyeyi otomatik olarak şarj ediyor. Alternatif olarak, alt ekran gerektiğinde tam boyutlu bir sanal klavye olarak yapılandırılabilir, böylece yer dar olduğunda kullanıcılar klavye ile seyahat etmek zorunda kalmazlar.
  • Paylaşım modu: Toplantılarda ve iş sunumlarında içeriğin kolayca paylaşılmasını sağlar. 180° menteşe, ekranların düz durmasını sağlayarak herkesin etrafta toplanmak zorunda kalmadan ekranı görebilmesini sağlar ve daha iyi etkileşim ve tartışmayı teşvik eder. Ayrıca, üst ekrandaki içerik gerektiğinde 180° döndürülebilir.

Son derece yetenekli

Ultra kompakt form faktörüne rağmen Zenbook DUO, performans veya işlevsellikten ödün vermez. Üretkenlik için 32 GB’a kadar LPDDR5x RAM ve 2 TB’a kadar PCIe 4.0 SSD ile birlikte tamamen yeni Core Ultra 9 H serisine kadar en yeni nesil Intel işlemciler tarafından desteklenmektedir. Yeniden tasarlanan 75 Wh yüksek kapasiteli pil, önceki nesle göre %20’ye kadar daha fazla şarj döngüsünü destekleyen çevre dostu uzatılmış bir kullanım ömrüne sahip. Bir Intel Evo Edition dizüstü bilgisayar olarak Zenbook DUO anında uyanır, hızlı şarj olur ve tüm gün pil ömrü sunar, böylece kullanıcılar şarj cihazları olmadan güvenle seyahat edebilirler.

Intel Core Ultra işlemciler, kullanıcıların pil ömrü konusunda endişelenmeden çalışabilmeleri, oyun oynayabilmeleri ve yaratabilmeleri için bilgisayarda yapay zeka deneyimlerinin kilidini açmaya yardımcı olacak özel bir motor, sürükleyici grafiklerde bir sonraki seviye ve yüksek performanslı düşük güçlü işleme sunan Intel’in ilk entegre Sinir İşleme Birimi’ne (NPU) sahip. İş yüklerini CPU’dan kaydırmak ve modern yapay zeka özellikli uygulamalar için güç tasarruflu yapay zeka hızlandırması sağlamak için mükemmeldir. NPU, Zenbook DUO’yu iş, yaratıcılık ve eğlence için son derece verimli hale getirmek için çoklu görevleri hızlandırarak düşük gecikmeli AI bilgi işlem sunar. Tüm bunlar, kullanıcıların karmaşık iş yüklerini sorunsuz bir şekilde yönetmelerini ve üretkenliği artırmalarını sağlar. Zenbook DUO’da bulunan iki adet tam boyutlu 14 inç ekran ile kullanıcılar tüm favori üretkenlik uygulamalarını aynı anda zahmetsizce çalıştırabilir ve göz önünde tutabilirler.

İki Thunderbolt 4 bağlantı noktası, bir USB 3.2 Gen 1 Tip-A bağlantı noktası, bir HDMI 2.1 (TMDS) bağlantı noktası ve kullanışlı bir 3,5 mm ses jakı ile 14,6 mm inceliğindeki kasanın G/Ç özelliklerinden de ödün verilmez, böylece kullanıcıların seyahat ederken hantal bir yerleştirme istasyonu veya birden fazla adaptör taşımasına gerek kalmaz.

Rakipsiz eğlence yetenekleri için Zenbook DUO, sürükleyici çok boyutlu uzamsal ses için Dolby Atmos sertifikalı güçlü bir Harman Kardon sertifikalı ses sistemine sahiptir.

ASUS, çevre üzerindeki etkisini en aza indirmeye kararlı ve Zenbook DUO, %90 oranında sanayi sonrası geri dönüştürülmüş (PIR) magnezyum-alüminyum alaşımından üretildi. ENERGY STAR güç verimliliği gereksinimlerini %47,6’ya kadar büyük ölçüde aşar ve tüm kağıt ambalajlar %100 geri dönüştürülebilir FSC Mix sertifikalı kağıttan yapılmış. En katı ABD MIL-STD-810H standartlarına göre yapılan sıkı dayanıklılık testleri Zenbook DUO’nun günlük kullanımda güvenilir olmasını sağlar ve sürdürülebilirliğini artırmak için cihazın ömrünü en üst düzeye çıkarır.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler