Builder Simulator inceleme

İnşa etmek ya da etmemek işte bütün mesele bu!

Başlıktaki repliği hiç de ünlü olmayan oyun yapımcısı ve ustabaşı “Sıvacı Tarık Usta” 1901 yılında ilk simülasyon inşaat oyununu yaparken söylemiş (oyun bitmemiş ve çıkmamış zaten). Hey gidi o günlerden bugüne oyun sektörü ve simülasyon oyunlar çok gelişti. Kimisi türü ciddiye aldı kimisi sadece troll olmayı amaçladı. Ama hepsi bir şekilde kitlesini eğlendirip memnun etmeyi denedi veya istedi. Şimdi önümüzde ise işini ciddiye alan ama bir yandan da bizleri ufaktan gülümseten Builder Simulator oyunumuz var.

Robot mu yok canım?

Oyun açılınca karşımıza gelen ana menü, alt menüler ve arka plan çok basit olmuş. Göze bir tık hoş hitap eden bir revizyon yapılabilir. Ama Türkçe dil desteği yüzümde bir tebessüme sebep oldu, mutlu oldum yahu. Ayrıca çeviriyi bayağı başarılı buldum. Sadece bir iki yerde görevdeki eşyanın ismi markette satın aldığımız yerdeki ismi ile uymuyor ama onlar da çok ufak şeyler, düzeltilebilir.

Wallbang Gaming Network
Builder Simulator inceleme 5

Neyse ne diyorduk robot efenim, oyunun eğitim kısmına girince karşımıza ClapTrap‘in atası çıkıyor. İsmi Bill Derr. Kendisi gayet şeytani ve sevimli. Bill Derr‘den yazı boyu ara ara söz edeceğiz ve sadece Bill diyeceğim. Ancak konu çok dağılmadanoyun modlarına geliyorum ve karşımıza burada zengin bir menü çıkıyor. Sözleşmeler, Sandbox (Türkçeye çevrilmemiş), İç mimar, Öğretici ve Planlayıcı.

Sırasıyla size Builder Simulator modlarını kısaca anlatıyım;

Sözleşmeler; Arka planda Bill’in bizle esprili sohbeti ile en basitten başlayarak sözleşmedeki görevlerimizi yerine getirip işverenimizi memnun ediyoruz. Olay 2 pencere kapı takmak ile başlayıp çok karmaşık şeylere doğru gidiyor ilerledikçe.

Sandbox; İsterseniz sıfırdan her şeyi inşa edin, ister “planlayıcı” da önceden oluşturduğunuz bir planı inşa edin size kalmış. Klasik ancak baya detaylı bir sandbox modu. Farklı bir şey beklemiyordunuz değil mi?

İç Mimar; “Ya ben binaya temel atmakmış, sıvasıymış boyasıymış uğraşamam kardeşim, ver bana evi, içini döşeyeceğim ben” diyenleriniz varsa, bu mod tam onlar için doya doya oynayın. Ayrıca planladığınız bir evi ya da başkalarının planlayıp paylaştığı evleri yükleyip onların içini de döşeyebilirsiniz. İnsan kendini bir anda kaptırıveriyor.

Öğretici; Esprili bir dille Bill eğitmenliğinde oyun hakkında bilmeniz gereken her şey burada öğretiliyor. Oyunda ilk burayı tamamlamanızı öneririm. Yoksa Bill intikam için geliyormuş.

Planlayıcı; Burada Bina ve kat planımızı oluşturuyoruz. Yine baya detaylı bir mod. Planlarımızı kaydedip başka planları yükleyip değiştirebiliyoruz. Ayrıca rasgele butonu ile rasgele planlar oluşturabiliyoruz bu güzel bir özellik.

Ustam şu duvarı hd vişne çürüğü yapalım

İşte yazının en çok beklenen kısmı her şeye değinilen yer (Bill beni tehdit ederken yazdım bu kısımları). Grafikler tüm ayarlar en yüksekteyken yeterli. Başarılı diyemem ama yeterli. Bazı kısımlarda anlamsız FPS düşüşleri girebiliyor araya ancak yakında yamalanacaktır diye düşünüyorum. Hem erken erişim versiyonu hem de ilk gün yamasını deneyimledim ve iki versiyonda gayet başarılıydı teknik olarak. Oyunu orta seviye bir oyuncu bilgisayarında en yüksek ayarlarda 60+ FPS çok rahat oynarsınız.

Wallbang Gaming Network
Builder Simulator inceleme 6

Kontroller kısmında ise klavye fare ve gamepad iki şekilde de çok rahat bir deneyim sunuyor oyun. MSI GC20 ve PS4 gamepadleri ile PC de sorunsuz oynadım. Klavye fare ikilisinde tuşları istediğiniz gibi yeniden atayabiliyorsunuz. PC ye çıkan bazı oyunlarda halen bu tuş değiştirme opsiyonu olmaması anlamsız. Ancak Builder Simulator çok şükür ki klavye fare için yeniden tuş atamaya izin veriyor ve üzmüyor beni. Gamepad için şu an bu destek bulunmuyor.

Tekrar eden inşaatlar

Eğlence, sürükleyicilik ve kendini kaptırma konularında ise oyun bana farklı hissiyatlar yarattı. Bir evi veya binayı sıfırdan inşa etme kısmı gerçekten çok detaylı ve ince işler barındırıyor. Ancak burada büyük bir ancak var çünkü bu aşırı detay ve angarya iş yapma hissi gerçekten bir süre sonra insanı yoruyor. Mini oyunlarla bazı işlemleri tek tek yapmaktan kurtulabiliyorsunuz ancak sürekli temel at, sıva çek, tuğla döşe, yok duvar yok çatı derken beni yordu bir süre sonra açıkçası. Ek bir bilgi olarak su veya elektrik tesisatı döşeme opsiyonu şu an bulunmuyor. Eklenirse çok şık olabilir.

Wallbang Gaming Network
Builder Simulator inceleme 7

Bunun yanında iç mimar ve planlayıcı kısımlarına kendimi daha çok kaptırdım. Kendi ev ve bina planımı sıfırdan yapmak ya da rasgele oyunun yarattığı bir planda oynamak ve bu planı istediğim gibi detaylandırıp şekillendirmek benim için daha eğlenceliydi. Bir yerde duvarı boyadınız diyelim ama sevmediniz, sonradan değiştirmek çok kolay. Ya da bir eşyayı aldınız pişman oldunuz, çok kolay bir şekilde satabiliyorsunuz. Eşyaların boyutlarıyla oynayabilme büyütüp küçültebilme de hoş bir artı detay olmuş. Ancak bazı eşyaların çeşitliliği cidden az. Çünkü sadece iç mimarlık yapıyım evin içini döşeyip eğleneyim derseniz şu an ki eşya ve aksesuar içeriği bir House Flipper kadar fazla veya yeterli değil. Bu yüzden bazı yerlerde aklınızdaki tasarımı yaratmaya yetersiz kalıyor. Ayrıca oyuna bir Steam Workshop desteği gelirse oyuncu topluluğu ile bu oyun uçar gider (yok yok temeli sağlam attık uçmaz).

Unutmadan pasif yeteneklerden oluşan bir yetenek ağacımız da var. Tabletinizi bir şeyler satın almak için açtığınızda sağ üstte 3 yıldız olarak yer alıyor. Belli başlı adımları oyunun istediği sayıda yapınca bonus veren pasif yetenekleriniz gelişiyor. Hoş bir ekstra dokunuş olmuş ancak gerekli mi ya da oyuna kayda değer bir şey katıyor mu tartışılır. Şahsen bir şey kattığını düşünmüyorum.

Anahtar teslim tarihi X/X/2022

Builder Simulator şu an iyi görünüyor, temeli sağlam, yalıtımı iyi ancak bazı ufak tefek dokunuşlara, yükseltmelere ihtiyacı var. Yapımcılar topluluğa değer veriyor ve dinliyor gözüküyor. TL bazlı Steam fiyatı bu derece detaylı ve uzun zaman oynanabilecek bir oyun için gerçekten çok makul (Bill’in indirimi de var Steamde şu an oyunun çıkışı şerefine %10). Ayrıca eminim ekstra ücret istenmeden bazı şeyler eklenecektir oyuna, çeşitlilik artacaktır. Ayrıca günümüzdeki oyunların olmazsa olmazı kozmetik ve yeni şeylerin eklendiği ücretli içeriklerin ise en kısa sürede geleceğini düşünüyorum.

Wallbang Gaming Network
Builder Simulator inceleme 8

Simülasyon oyunlarını seven birisi ya da Steamdeki bütün simülasyon oyunlarına sahip türe aşık birisi için bir inşaatın en baştan en sona nasıl olurunu, detaylarını yaşayabildiği kaçırılmaması gereken bir oyun olmuş (Hele ki bu fiyata). Yoğun bir işgünü ardından alın çayınızı ya da kahvenizi alın ister girin temel atın, sıva atın isterseniz evinizin içini istediğiniz gibi dizayn edip döşeyin. Piyasadaki en başarılı simülasyon oyunlarından biri şu an. Kaçırmayın!

Steam sayfası: https://store.steampowered.com/app/1120320/Builder_Simulator/

Builder Simulator inceleme

SON KARAR

Piyasadaki en keyifli simülasyon oyunlarından biri

Artılar

  • Fiyatına göre sunduğu içerik ve detaylar yüksek
  • Simülasyon oyunu olmanın tüm gereklerini ve detaylarını tamamen karşılıyor
  • Başarılı Türkçe desteği
  • Farklı oyun modları farklı oyuncu zevklerine hitap edebilir esneklikte.

Eksiler

  • Eşya ve aksesuar çeşidi yetersiz
  • Bazı yerlerde anlamsız FPS düşüşleri
7.5
Gayet İyi
Grafik
7.5
10
Ses / Müzik
7.5
10
Oynanabilirlik
7.5
10
Atmosfer
7.5
10
Optimizasyon
7.5
10

İlgili İçerikler