Helldivers 2 inceleme

Bol aksiyonlu, kara mizahın dibi demokrasi dağıtma simülatörü Helldivers 2 inceleme konuğumuz. Baştan sona adrenalin ile oyun oynamayı sevenler için tasarlanmış olan Helldivers 2 bize oyunculuk namına “co-op neden çok eğlencelidir?” sorusunun cevabını veriyor.

İtiraf etmek lazım, benim gibi oyuncu topluluğunun da büyük bir kısmı bu kadar iyi bir oyun beklemiyordu. Müthiş bir eğlence, bol aksiyon, geniş bir oyun alanı, değişen zorluk seviyeleri, silah türlerine göre oynanışın ve aksiyonun çeşitlenmesi, adım attığını yerlerde kendinizi hep bir yabancı gibi hissederek rahat olamadan diken üzerinde oynama hissi dahil bir çok muazzam şeyi bir arada sundu bu oyun bize. Hatta bu muazzamlığı Live Service adı verilen benzer konseptleri defalarca ve uzun bir zamana yayılarak devam eden formatta yaptığımızı düşünüp bu kadar keyif aldığımız bir senaryo da ortaya çıkmış oldu.

Burada hissettiğimiz temel fark değişkenlik oluyor. Benzer yapıda ve aynı şeyleri yaptığınız görev serilerini oynarken değişken durumlara ve zorluk seviyesinin etkisine göre üzerinizdeki baskı ve oyundan aldığınız tat değişiyor. Genelde online ve co-op tabanlı oyunlarda ortamı süpürmek ve dalga dalga gelen düşmanları göğüslemek lineer bir yapıda sizi çok zorlamaz. Benzer zombi oyunlarını düşünün, savunabileceğiniz iyi noktalardan dünyaya mermi kusabilirsiniz. Fakat yabancı olarak adım attığınız bir gezegende işler pek o kadar kolay olmuyor.

Etrafınızda farklı noktalarda ana görev ve yan görev binaları ya da alanları bulunabiliyor. Bununla birlikte farklı türlerdeki yaratıklar, etrafa saçılmış yuvalar, indiğiniz gezegenin türüne göre etrafta olup bitenlerle birlikte görev türüne göre etrafın kalabalıklaştığı değişik aksiyonların olduğu dakikalara yelken açıyoruz.

Çok net söylemem gerekirse bu oyun tek başınıza oynaması çok keyifli bir oyun değil. Onu asıl keyifli yapan kısmı arkadaşlarınızla amansız bir aksiyonun ortasına özellikle yüksek zorluk seviyelerinde atlıyor olmanız.

İşler kolay zorluk seviyesinde ortamın patronu sizmişsiniz gibi devam ettiğiniz bir yapıda ilerliyor. Çok zorlanmıyorsunuz ya da delirmiyorsunuz.

Durum biraz daha zorlaştırıldığında gerçek demokrasi dağıtıcılarının özümsediği “içlerinden geçelim” moduna bağlıyorsunuz. Öyle çatışmalar dönüyor ki, bazen TAB’a basıp nerede olduğunuza bile bakacak vaktiniz olmuyor. Oyunda yer alan çoğu denge ve dinamik çok idi tasarlanmış. Bütün yön, sizin yoğun bir baskı altında nasıl karar verdiğiniz, nereye doğru hareket ettiğiniz, etrafınızdaki aksiyona göre farkındalığınız gibi başlıklar altında toplanıyor. Bir defans oyuncusunun toplu ve topsuz oyunda etrafına nasıl dikkat etmesi gerekiyorsa alenen sizden de öyle bir performans bekleniyor. Çünkü reload yaparken kolunuzdaki radar ve harita ortadan kalkıyor! Yoğun çatışmalar esnasında da düzenli olarak reload yaptığınızı düşündüğümüzde artık etrafı avucunuzun içi gibi bilmeniz ve oynamanız zorunluluk haline geliyor. Bu aşamada tek olduığunuzda da doğal olarak sinir basıyor. Ama arkadaşlarınızla girdiğinizde bağırıp isyan edip destek istemek, kahkahalar içinde ölmek, “Diriltin beni!” diye arkadaşlarınıza yüklenmek çok keyifli 😀 Haritayı göremediğiniz her an onlarla birlikte bu stresi yaşamak muazzam.

Terminid ve Automaton’lar arasında kendimizi Terminator filmi ile Starship Troopers filmleri arasında gibi hissediyorsunuz. İki düşman türünün de kendince farklı üstünlükleri ve zayıflıkları var. Kullandığınız silahların etkileri bu arkadaşlar üzerinde farklı düşman sınıflarına göre de değişiyor. Oyunda tek başınıza bu setleri dizmeniz kadar 4 kişi olarak ilerlediğiniz maksimum grup yapısında da oldukça güçlü silah kombinasyonları ile yer alabilir, oyunun daha hızlı görev tamamlanma sürecine dahil olabilirsiniz. Sizin gibi aynı anda görevleri tamamlamaya çalışan, galaktik düzende demokrasiyi yaymaya kendini adamış oyuncularla hem bireysel hem de topluca görevleri ilerletme şansınız var. Böylece görevleriniz, kazanacağınız şeyler farklı kategorilerde şekilleniyor. Farklı gezegenlerdeki yüzdesel kazanılma oranlarına göre o görevleri tamamlayıp ilerleme şansınız mevcut. İsterseniz yüzdesi düşük yerlerden de konuyu devam ettirebiliyorsunuz.

Tüm bunlar bize farklı kazanımlar da sunuyor. Yeni zırhlar, silahlar, bombalar, pelerinler derken yuvarlanıp gidiyoruz.

Stratagem sistemi bütün bu hengame içinde bize aksiyonla birlikte hayatta kalma dürtüsü aşılıyor. Biten silahınız için can ve mermi kutusu isteme, ölen arkadaşınızı gezegene geri getirme, büyük çaplı bombalama aksiyonları, gatling tarzı sabit alan savunan makinalı savunma hatlarını kurabilmenizde size yardımcı oluyor. Aksiyonun orta yerinde CTRL tuşuna basıp ok tuşlarını kod olarak girerek hemen bu destekleri talep edebiliyorsunuz. Göründüğü kadar kolay bir durum değil. Gezegen üzerinde elinizde boş silah ile koşarken ilk gördüğünüz taşın dibine çöküp kodları düzgün girmeye ve tam üzerinize gelmeyecek şekilde podun düşeceği yeri işaret etmeye çalışmak, pod düştükten sonra ölmeden gidip onları almak baya meşakkatli bir konu. Yukarıda demiştim ya, oyun size bu tip alan daraltmalarla keyif veriyor aslında. Baskı ile mücadele etmeyi beceremeyenler bu oyunu oynamasın.

Bunca mevzu içinde deneyim kazanmak, level atlamak, yeni imkanlara sahip olmak gerçekten çölde bir vaha gibi geliyor insana. Etraftan topladığınız örnekler ve başarılarınızla birlikte yeni silahlar, zırhlar, farklı kazanımlar, yeni alet-edevatlar, geminiz üzerinden farklı faydalarla oyun genişledikçe büyüyor. Yeni paketlerle birlikte bu saydıklarımıza farklı kazanımlar da eklenecek.

Aksiyon ve bize sunulanlar açısından baktığınızda bayadır görmediğim bir oyun Helldivers 2. Niş bir tadı var. Herkesin olmak isteyip olamadığı bir çizgide başarıyla ilerliyor.

Görsel olarak baktığımızda ise tatlı ve karizmatik alan ve karakter tasarımları var. Warhammer 40.000 konseptine hakimseniz görsel açıdan bu oyun tam olarak size hitap edecektir. Teknik açıdan oynanışı hızlı, aksiyonu yüksek ve görsel yetenekleri de başarılı bir oyun. Yoğun patlamalarda partikül efektleri ile, uçakla bırakılan bombalamalarda ortaya çıkan ambians ve fırtınaların ortasında kaldığınızda üzerinizde yarattığı gerilim ile görsel dili harika kullandığını, donanım gücünü de hiç fena olmayacak şekilde uyguladığını söyleyebiliriz.

Helldivers 2 arkadaşlarınızla birlikte çıkabileceğiniz aksiyon dolu sonsuz maceraların kapısını açıyor. Uzun zamandır görmediğimiz kadar iyi co-op ortamının tadını aldıktan sonra tekrar bırakamayacağınızı söyleyebiliriz!

Helldivers 2 inceleme

SON KARAR

Helldivers 2 arkadaşlarınızla birlikte çıkabileceğiniz aksiyon dolu sonsuz maceraların kapısını açıyor.

Artılar

  • Muazzam görsellik
  • Keyifli oynanış
  • Tekrar oynanabilirlik
  • Co-op oynanış ortamı

Eksiler

  • Hafif teknik sorunlar
8.8
Kaçırmayın
Grafik
8.5
10
Ses / Müzik
9
10
Oynanabilirlik
9.5
10
Atmosfer
9
10
Optimizasyon
8
10

İlgili İçerikler