Helldivers 2, PS5’in satış rekorlarını kırmakla meşgul

Helldivers serisinin ikinci oyunu ile beraber “eli yüzü düzgün bir aksiyon oyunundan” dev bir hit’e nasıl dönüştüğünü tartışmak için bolca zamanımız var. Sony’nin oyuncuların büyük kısmını hiç beklenmediği yerden vuran Helldivers 2’si basından ve oyunculardan övgüleri almış lakin son günlerdeki PSN tartışması sebebiyle ciddi bir eleştiri bombardımanına tutulmuştu.

Hikayeyi tekrar anlatmaya gerek var mı bilmiyorum, muhtemelen aranızda duymayan kalmamıştır lakin Sony, PC tarafındaki Helldivers 2 oyuncularına PSN hesaplarını linklemeyi zorunlu kılınca kızılca kıyamet koptu. Patronlar daha sonra bu değişikliği getirecek olan yamayı geri çekse de oyun PSN’e kapalı olan ülkelerde satıştan kaldırıldı ve konu bir süre daha gelişmelere gebe.

Açık konuşmak gerekirse, bu kadar keyifli, bu kadar kaliteli bir live-service oyununa yapılabilecek en kötü şey yapıldı ve bu durum gerçekten gerekli miydi insan kendisine sormadan edemiyor.

Wallbang Gaming Network
Helldivers 2, PS5’in satış rekorlarını kırmakla meşgul 2

Diğer taraftan Helldivers 2’nin tartışmaların uzağında hayatına devam ettiğini ve beklendiği gibi ilk ayları göz önüne alındığında PlayStation 5’tarihinin en iyi satış performansını gösterdiğini de belirtmemiz gerek. Yapılan son açıklamaya göre Helldivers 2 çıkışından bu yana PC ve PS5 platformlarında toplam 12 milyon adet satıldı ve PS5 satışları göz önüne alındığında, aynı sürede God of War Ragnarök’ün sattığından 1 milyon daha fazla satılmış gibi gözüküyor.

Diğer taraftan, Sony’nin PS5 satışları kağıt üzerinde ufak hayal kırıklıkları da getirdi. Daha önce senede 25 milyon satması beklenen konsol son bir yılda 20.8 milyon adet satıldı ve toplamda da 59.3 milyon adetlik satışa ulaştı. 2024 yılının da durgun geçeceği öngörüldüğünden, burada işler birazcık tatsız.

Diğer taraftan finans tarafında Sony’nin gülümsemesini sağlayacak rakamlar gelmiş. Buna göre PSN abonelerinin sayısı 118 milyona çıkmış ki geçen yıla göre 10 milyon yeni abone demek. Ayrıca dijital oyun satışlarının toplam satışlar üzerindeki payının da %77’ye çıktığı açıklandı. (Bu kadar kutulu oyun alan var mı halen yahu?)

PAYLAŞ

İlgili İçerikler