Microsoft davasında mahkeme FTC’nin itiraz talebini reddetti

Giderek tırmanan Microsoft ve FTC gerilimi sonunda bitecek gibi görünüyor. Son olarak FTC’nin karara itiraz açıklamasından sonra ilgili mahkemenin FTC’nin geçici durdurma talebine doğrudan red yanıtı vermesiyle bu karmaşa daha fazla uzamayacak gibi görünüyor.

Son bir haftalık süreçte karşımıza çıkan bu olayların başladığı nokta ise Microsoft’un FTC’ye karşı ana davayı kazanmasıydı. Mahkemenin oldukça net bir şekilde FTC’nin iddialarının sağlam bir tabana oturmadığına kanaat getirmesinin ardından FTC, vakit kaybetmeden karara itirazda bulunacağını ifade etmişti. 14 Temmuz’u 15 Temmuz’a bağlayan gece yarısına kadar süren kısıtlama emrinin uzatılması için çabalayan FTC için asıl mesele, bu emrin uzatılmaması durumunda 18 Temmuz tarihine kadar güncel anlaşma aralığı çerçevesinde işlemlerin tamamlanarak konunun kapatılabilecek olmasıydı.

Microsoft için iş halen tamamıyla bitmiş değil

Şayet 18 Temmuz tarihine kadar bu anlaşma tamamlanarak konu kapatılamazsa Activision Blizzard tarafı fesih ücreti olarak 3 milyar dolarlık bir ödeme alacak ve hiçbir şey olmamış gibi köşesine çekilecek. Bu bağlamda Microsoft’un anlaşmanın tamamlanması için çılgınca çabalaması fazlasıyla normal görünüyor. Amerika mahkemelerinde konu sonuca vardırılmış olsa da Birleşik Krallık üzerindeki süreç halen devam ediyor. Birleşik Krallık bölgesinin regülatör makamı CMA ile Microsoft ve Activision Blizzard, yasal süreci duraklatarak mahkeme koşulları dışında bu anlaşmanın koşullarını uzlaşma usulü yeniden değerlendireceklerini ve bu yoldan anlaşmaya varma ihtimallerini gözden geçireceklerini belirtmişlerdi.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler