Microsoft ve FTC davasında Amerika mahkemeleri kararını verdi

Aylardır oyun gündeminde büyük yer kaplayan Microsoft ve Activision anlaşması arasında son dönemde en önemli konulardan biri olan Microsoft ile FTC ihtilafında kritik bir gelişme yaşandı. Kuzey California Bölge Mahkemesi hakimi Jacqueline Scott Corley, FTC’nin ihtiyati tedbir talebini reddetti. Şayet bu talep kabul edilmiş olsaydı, söz konusu hamle ABD regülatör makamının dahili mahkemelerinde endüstrinin rekabet ortamının olumsuz etkilenmeyeceğine dair bir kararı vermesine kadar anlaşmayı askıya almak anlamına gelecekti.

Corley’in kararı şu şekilde duyuruldu: “Microsoft’un Activision’ı satın alması teknoloji tarihinde en büyük hamlelerden biri olarak anılıyor. Denetlemeyi hak eden bir süreç olmakla birlikte bu denetlemeler fiilen sonuç verdi: Microsoft hem yazılı olarak, halka ve mahkemeye açık biçimde Call of Duty’i 10 yıl boyunca Xbox ile birlikte PlayStation platformunda da tutacağına dair taahhütte bulundu. Nintendo ile oyunu Switch’e getirmek için anlaşma yaptı. Ayrıca Activision’ın içeriğini çeşitli bulut oyun servislerine ilk kez getirmek üzere birden fazla anlaşmaya onay verdi.

Mahkemenin bu konudaki sorumluluğu oldukça sınırlı. Bu sorumluluğun tanımı, güncel koşullara rağmen söz konusu birleşmenin FTC idari davasının sonucuna göre durdurulması veya hatta iptal edilmesi hususunda karar vermek. Açıklanan sebeplerden ötürü, mahkeme kararı FTC’nin endüstrideki rekabetin zarar göreceğine dair iddiaları üzerinde herhangi bir sonut kanıt sunmaktan uzak olduğu yönündedir. Bilakis, kayıt altında bulunan deliller Call of Duty’nin ve diğer Activision içeriğinin çok daha fazla tüketicinin erişimine açılacağını göstermektedir. Bu yüzden ihtiyati tedbir talebi reddedilmiştir.”

Karar, Microsoft tarafında yolu hızla açabilecek olması sebebiyle kritik

Bu kararın ardından Microsoft başkanı Brad Smith, mahkemenin hızlı ve net kararı için minnettar olduklarını belirtirken diğer bölgelerin de çok gecikmeyecek şekilde bir neticeye ulaşmalarını umduklarını ifade etti. Firma olarak sürecin başından bu yana regülatif endişelere yönelik olarak gösterdikleri azim ve işbirliğinin bu konuda sorunları çözebileceğini vurgulayan Smith’e benzer bir açıklamayı Microsoft oyun departmanı başkanı Phil Spencer da yaptı. Spencer, bu kararın ve delillerin Activision Blizzard anlaşmasının endüstri için olumlu olduğunu gösterdiğini, FTC’nin çeşitli konularda öne sürdüğü iddiaların oyun pazarındaki gerçekliği yansıtmadığını söyledi.

An itibariyle FTC’nin karara itiraz hamlesi bekleniyor. Bu esnada Birleşik Krallık bölgesindeki benzer davalar halen sürüyor. Amerika’dan gelen kararın ardından bu bölgedeki davaların da hız kazanması bekleniyor. Microsoft’un Birleşik Krallık bölgesindeki durdurma kararına itirazı ise 28 Temmuz’da başlayacak olan mahkemede açıklanacak. Şayet güncel birleşme anlaşması 18 Temmuz’da zaman aşımına uğramadan önce olumlu sonuçlanmazsa, Activision Blizzard 3 milyar dolarlık cayma bedeli almaya hak kazanacak.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler