Phil Spencer, Call of Duty konusunda yemin etti

Microsoft ile Sony arasındaki anlaşmada her gün farklı bir olay yaşanmasına artık şaşırmıyoruz. Ortaya çıktığından bu yana oyun sektörünün gündeminden düşmeyen bu olay için tartışmaların odağında tek bir isim var: Call of Duty.

İki taraf arasındaki en büyük çatışma sebeplerinden biri, anlaşma tamamlanırsa Call of Duty’nin PlayStation konsolundan çekileceği iddiası. Tabii bu konunun haricinde sanki bütün mesele Call of Duty gibi devasa bir markanın akıbetinin ne olacağı değilmişçesine birçok farklı konu da anlaşma sürecindeki denetim davalarında konuşuluyor. Yakın zamanda buna örnek olarak gelecek Bethesda oyunlarının PlayStation konsollarına gelme ihtimali, Microsoft’un “Xbox konsol savaşlarını kaybetti” itirafı, The Elder Scrolls 6’nın münhasırlık konusu ve Starfield’ın Bethesda satın alımında oynadığı rol gibi konular vardı.

phil spencer
Phil Spencer, Call of Duty konusunda yemin etti 2

Ancak iş Call of Duty ismine gelince kaçınılmaz olarak ortalık alevleniyor. Microsoft’un bu seriyi doğrudan kendi tarafına kapatacağına dair endişelerden ötürü sürekli bir yaygara koptuğunu hepimiz biliyoruz. Phil Spencer’ın ve Microsoft’un “böyle bir plan olmadığını ve Sony’e PlayStation üzerinde 10 yıllık bir hak teklif ettiklerini söylemesine karşın birçok kişi bu konuda tereddütte. Olay sonunda “kutsal kitaba el basma” noktasına geldi ve Phil Spencer mahkemede açıkça bu konuda herhangi bir kurnazlık yapma planları olmadığına dair yemin etti.

Phil Spencer bu kez kartlarını açık oynadı

Call of Duty serisini PlayStation platformundan çekme amacı taşıyan hiçbir planları olmadığını belirten Spencer, anlaşma sonrası kanuni durumlardan ötürü Sony’nin oyunu kendi platformlarında yayınlamalarına izin vermesi gerekmesi haricinde hiçbir şekilde seriyi PlayStation’dan çekmeyeceklerini ve gelecek sürümleri de PlayStation üzerinde yayınlayacaklarını söyleyerek yemin etti. Bu, resmi bir yemin ve eğer aksi yönde hareket edilirse kanun karşısında da yaptırımları olacak bir durum. 

Spencer, konuyla ilgili olarak oyuncuların oldukça aktif bir şekilde seslerini yükselttiklerini ve Call of Duty serisini PlayStation’dan çekmek gibi bir hamlenin daha çok Xbox markasına telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini düşündüğünü de ifade etti.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler