NBA 2K22 incelemesi

NBA 2K22 yenilenmiş oyun stili, geliştirilmiş görselleri, MyCareer modu ve dahası ile oyunculara en iyi NBA deneyemini yaşatacağını vadediyor.

NBA 2K22 yenilenmiş oyun stili, geliştirilmiş görselleri, kendi karakterimizi geliştirdiğimiz MyCareer modu, hem NBA hem de WNBA takımlarını güncel kadroları ile konsollara getirip, oyunculara en iyi NBA deneyemini yaşatacağını vadediyor. Bu vaatleri ne kadar yerine getirmiş, geçtiğimiz yıl çıkan 2K21 ile arasında ne gibi farklar var, hepsini incelememizde ele alıyoruz. 

Basketbol Yıldızı Influencer

NBA 2K22’yi başlattığımızda karşımıza bir sürü farklı oyun seçeneği geliyor. Kendi oyuncumuzu oluşturup NBA kariyerinizde en tepeye ulaşma hayalini gerçekleştirebileceğiniz MyCareer, açacağınız kartlar ile yeni ve eski oyunculardan yıldız kadronuzu kurup diğer oyuncular ile mücadele ettiğiniz MyTeam dışında MyNBA ve MyWNBA seçenekleri bulunuyor. Her biri özelleştirilebilir oynanış stillerine sahip olan bu modlar dışında, hızlıca maça girmek isteyen oyuncular için Play Now seçeneği de mevcut.

MyCareer modunda MP lakabıyla tanınan, sosyal medyada milyon takipçisi olan bir basketbolcu olarak başlıyoruz. İnsanlar bize hayran ama bir yandan da “Bu çocuk NBA falan düşünmüyor, basketbolcu değil” diyerek baskı kuruyorlar. Menajerimiz olan arkadaşımızın da baskısı ile geleceğimiz için tercihler yapıyor ve çeşitli görevleri tamamlayarak kariyerimizi ilerletiyoruz.

Wallbang Gaming Network
NBA 2K22 incelemesi 6

MyCareer modunun hikayesi için bir şey söylemem çok zor. Eski 2K oyunlarında “savaşmak yerine basketbol oynadığımız bir RPG oyunu” hissiyatı verilirken burada ne hikaye ilginç ne de karakterler. Sunulan seçimlerin çokluğu, karakteri istediğimiz şekilde geliştirme gibi olaylar gayet iyi. Sonuçta basketbol oynamaya geldik, hikaye önemli değil diyorsanız bir bakıma haklısınız. Şehre inip görevler yapıyor, kaykay ya da bisiklet ile sağa sola gidip insanlar ile konuşarak yeni mücadeleler açıyoruz. Üstelik bu sırada diğer oyuncuları da etrafta gezinirken görebiliyoruz. 

MyCareer modu tek kişilik bir hikaye ama internete bağlı değilseniz oynayamıyorsunuz. Bunun sebebinin herkesin içinde bulunduğu şehir olduğunu düşünüyorum. Peki şehir nasıl derseniz, genellikle vakit kaybettirici diyebilirim. Bazı görevler sizden belirli kişiler ile konuşmanızı ya da bir yere gitmenizi istiyor. Şehire indiğinizde her şey güzel gözüküyor, etrafta koşuşan insanlar falan var ama çoğu yer sadece göz boyamak için duruyor. Etkileşim çok az. Ama şehir kocaman ve başlangıçta sahip olduğunuz tek ulaşım aracı olan kaykayın hızı koşmak ile neredeyse aynı. Üstüne Playstation 5’den beklemeyeceğim seviyede uzun yükleme ekranları da tuz biber oluyor.

Wallbang Gaming Network
NBA 2K22 incelemesi 7

Diğer oyuncular ile kapışabileceğiniz sahalar ve spor salonları bulunuyor. Güçlü arkadaşları ile gelip zayıf oyuncuları ezen The Park oyuncularından bıkan oyuncular için her oyuncunun kendi başına katılabildiği ve nispeten dengeli takımların kurulduğu Old Gym eklenmesi gayet memnun edici olmuş. 1v1 maçlar yapabileceğiniz yerler, kaykay ve bisiklet için mücadelelere katılıp para kazanabileceğiniz seçenekler var.

Sahaya Çıkıyoruz

NBA 2K22 yıllardır devam eden bir serinin son oyunu ve basketbol severlerin tercih edebileceği tek basketbol oyunu olarak dikkat çekiyor. Oyun gayet akıcı ve dinamik bir şekilde ilerliyor. Görsel olarak oldukça iyi bir iş çıkaran oyun, animasyonlar ve sesler ile basketbol sahasında olduğunuz hissiyatını güzel bir şekilde veriyor.

Oyunda haptic feedback çok güzel çalışıyor. Top sürerken ya da savunmanın karşısında beklerken topun hangi elinizde olduğunu bile hissetmenizi sağlıyor. Adaptive trigger desteği ile yaptığınız hareketlerin ağırlığını da hissedebiliyorsunuz, bu da kendinizi daha fazla oyunda hissetmenizi sağlıyor. 

Oynanış beklediğimden daha acımasız bir hale gelmiş. Bir süredir NBA oyunlarını çok fazla oynamayan bir oyuncuyum ve geçtiğimiz yıl NBA 2K21’i çok kısa bir süre oynadım. O zaman analog ile şut çekme olayına çok alışamamıştım. Bu yıl işler biraz daha zorlaşmış gibi geldi. Hafif analog ittirmeleri fake atmak ya da hızlı bir şekilde şuta dönüştürmek mümkün. Şut çekerken çıkan barda yeşil bölgeyi tutturmak bir yana, göremenin bile zor olduğu anlar oluyor. Analog istediğim gibi tepki vermediğinden biraz canımı sıktı ama alışınca etkili fake ve basketler atmak mümkün.

Wallbang Gaming Network
NBA 2K22 incelemesi 8

Oyun kesinlikle hatayı affetmiyor. Benim gibi sürekli oyuncunuzu koşturarak oynarsanız sıra şut atmaya geldiğinde incecik bir yeşil alana sahip oluyorsunuz. Pozisyonunuzu terk etmeniz durumunda rakip acımadan bu boşluğu değerlendiriyor. CPU karşısında oynadığım oyunlarda aşırı yüksek üçlük kullanımlarına şahit oldum, ikili savunma yapayım diyorum yapıştırıyorlar üçlüğü. Bir oyuncu sizi tutarken yapacağınız atışların yeşil bölgesi ile serbestken yapacağınız atışların yeşil bölgesi arasında ciddi bir fark var. Bütün maç aynı 5 oyuncuyu kullanmak gibi bir seçenek yok, oyuncularınız dinlenmezse etkisi gerçekten belli oluyor.

Bazen bir takım hızlı şekilde momentumu yakalayıp daha iyi oynamaya başlıyor ve önüne geçemeyeceğiniz farklar yiyebiliyorsunuz. Momentum biraz hızlı ortaya çıkıyor gibi geldi bana. Savunmada başarısız olup sonrasında gerçekleştirdiğim atakta puan alamayınca moraller bu kadar hızlı düşmemeli gibi. Gerçekçilik açısından bakarsak oynanış güzel ama acemi oyunculara hiç acımayan bir sistem.

Oyunun acemi oyunculara acımadığını söylerken bir iki şeyden daha bahsetmek gerek. Arayüz tasarımı çok iyi değil, menüler arasında aradığınızı bulmak sorun olabiliyor. Oyun sizin daha önce 2K serisini oynadığınızı ve her şeyi bildiğinizi farzediyor. En basitinden elimi alıştırmak ve bazı sistemleri öğrenmek için “Tutorial” kısmına girmek istediğimde bile sorun yaşadım. İsmi 2KU olan eğitim kısmı oynanış hakkında bilgisi olmayan biri için çok yetersiz. Uygulamalı eğitimler çok az, bir şeyi öğrenmek istiyorsanız internetten video izlemek daha işe yarar halde. 

Oyunda kendi karakterinizi oluşturmanın yanı sıra ayakkabı tasarlama kısmı da eklenmiş durumda. Çok büyük bir özelliği yok ama ayakkabılar konusunda takıntılıysanız hoş bir ayrıntı. 

Performans

NBA 2K22’nin Playstation 5 sürümü genel olarak gayet güzel gözüküyor. Çoğu zaman karakter iyi modellenmiş ve gerçekçi yüz hareketlerine sahip. Nadiren yüz animasyonları “burada ne oluyor” dedirtecek seviyede gariplikler gösterebiliyor. Oyuncuların hareketleri, eklenen yeni animasyonların da etkisiyle oldukça akıcı bir hale gelmiş.

Wallbang Gaming Network
NBA 2K22 incelemesi 9

Yeni nesil konsolların gücünü arkasına alan oyun çoğunlukla iyi bir frame rate ve hızlı yükleme süreleri sunuyor. Yeni gelen The City alanında zaman zaman FPS kaybı yaşadığım oldu ve yükleme sürelerinin 30 saniyeye ulaştığını gördüm. Burada sorunun SSD’den çok online sunuculara bağlanmak ile ilgili olduğunu düşünüyorum. 

Saha içinde ve sokak basketbolu oynarken sesler gayet iyi, sizi atmosfere sokmayı başarıyor. Müzikler ise genel olarak basketbol konseptine uygun ve oyuncuyu havaya sokuyor. 

Kapanış

Basketbol ile ilgilenip oynayacak bir oyun arıyorsanız NBA 2K22 elinizdeki en iyi (ve tek güncel) seçenek olacaktır. Oynanış üzerinde yapılan değişiklikler ve animasyonlar ile akıcı ve gerçekçi bir NBA tecrübesi sunuluyor. Peki NBA 2K22 tamamen sorunsuz bir oyun mu?

MyCareer ile eklenen ama iyi kullanılmamış şehir moduna, mikro ödemelere fazlaca bel bağlayan MyTeam kısmına, hikaye adına geçmiş yıllara oranla çok daha kötü olan ve tek kişilik olmasına rağmen internet bağlantısına ihtiyaç duyan MyCareer’a takılabilirsiniz. Yeni oyunculardan çok eski oyunları oynamış kişiler için tasarlanmış arayüz ve oynanış, yetersiz eğitim kısımları canınızı sıkabilir. Hatta eski nesil ile yeni nesil arasında crossplay olmaması, iki konsolda da oynayabilmek için ekstra para ödeme zorunluluğu gibi sorunları da mevcut. 

Wallbang Gaming Network
NBA 2K22 incelemesi 10

Yukarıda saydıklarım sizin için problem değilse, MyTeam gibi modlarda diğer oyuncular ile mücadele etmek yerine standart oyunlarda eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız alabilirsiniz. Kariyer modunda çıkan mücadeleler ve maçlar ile topladığınız parayı kullandığınızda takımın karşısına mikro ödemeler ile güçlenmiş bir takım çıkması can sıkıcı. Sonuçta 70 dolar verdiğiniz bir oyunda ekstra ödeme yapmadan da bazı şeylerin ulaşılabilir olmasını istiyor insan. 

Oyun şu haliyle basketbol atmosferini çok güzel yaşatıyor ama özellikle NBA 2K serisinin takipçisi değilseniz “hemen alın” diyebileceğim bir oyun değil. Görsellik ve oynanış açısından yapılan geliştirmeler sayesinde çok iyi bir basketbol simulasyonu ama serinin sıkı hayranları dışındaki oyuncular için çok da fazla bir şey sunmuyor.

NBA 2K22 incelemesi

SON KARAR

NBA 2K22, iyi bir simülasyon olmasına rağmen, serinin sıkı hayranları dışındaki oyuncular için çok da fazla bir şey sunmuyor.

Artılar

 • Geliştirilmiş oyun stili
 • Görsellik
 • Özelleştirme çeşitliliği
 • Bir sürü farklı oyun modu
 • MyCareer çok fazla seçim sunuyor
 • Haptic Feedback ve Adaptive Trigger desteği
 • Şehir modu fikir olarak güzel

Eksiler

 • Şehir modu iyi kullanılamamış
 • Tek kişilik senaryoda internet bağlantısı zorunlu
 • Kötü senaryo modu
 • Yeni oyuncu dostu değil
 • Bazı modlarda mikro ödemeler zorunlu gibi
 • WNBA tarafına fazla önem verilmemiş
7.5
Gayet İyi
Grafik
7.5
10
Ses / Müzik
7.5
10
Oynanabilirlik
7.5
10
Atmosfer
7.5
10
Optimizasyon
7.5
10

İlgili İçerikler