Silent Hill Transmission: Ne bekledik, ne bulduk?

2022 yılının sonlarında bir Silent Hill gösterimi yapılmış ve bu gösterimde geliştirilmekte olan beş farklı yapım tanıtılmıştı. Bunlardan bir tanesi ikinci oyunun uyarlaması olan live-action film, bir tanesi interaktif animasyon dizisi ve üç tanesi de video oyunuydu.

En çok konuşulan ise Bloober Team’in geliştirdiği, ikinci oyunun yeniden yapımı olan Silent Hill 2 Remake olmuştu. Aradan geçen yaklaşık iki yıldan sonra “Silent Hill Transmission” adı altında ikinci bir Silent Hill gösterimi olacağı duyuruldu ve geçtiğimiz gün bu gösterim gerçekleşti. Geliştirilmekte olan Silent Hill yapımlarıyla ilgili neler öğrendiğimize gelin bu yazıda beraber bakalım.

13 Dakikalık Silent Hill 2 Remake Oynanış Videosu

Transmission, Silent Hill serisinin yapımcısı Motoi Okamoto’nun sunuculuğu ile başladı ve Okomoto tarafından Silent Hill 2 için 13 dakika uzunluğundaki oynanış görüntülerinin gösterileceği açıklandı. Ek olarak bundan önce State of Play’de kısa bir fragman gösterilmişti.

Wallbang Gaming Network
Silent Hill Transmission: Ne bekledik, ne bulduk? 8

İlk olarak sisli ve ıssız Silent Hill sokakları karşımıza çıktı, sonrasında ise Mary Sunderland’in mektubundan kesitler dinledik. Mary bundan üç yıl önce ölmüştü. James Sunderland ise ölmüş karısından, Silent Hill’daki özel yerlerinde beklediğine dair bu mektubu almıştı ve ortadaki gizemi çözmek için Silent Hill kasabasına gelmişti.

James’ın Düşmanla İlk karşılaşması

James Sunderland’in kasabaya vardıktan sonra düşmanla ilk karşılaşma anı da gördüklerimiz arasındaydı, ancak orijinal oyuna göre bu sahnede farklılık bulunuyor. Düşman yeniden yapımda bir tünel yerine, bir evde karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra aynı yerde radyonun bulunması ve James’ın yakınlardaki bir tahta parçasını kırıp yakın dövüşte kullanması gibi detaylarla aslına sadık kalındığını gösteriyor.

Maria, Angela ve Laura Orijinal oyunda da yer alan Maria, Angela ve Laura karakterlerini sonunda net olarak görebildik ve bulundukları bazı ikonik ara sahnelere yer verildi. Ayrıca James’ın yüz modelinin değiştiği de dikkat çeken detaylar arasındaydı.

Silent Hill
Silent Hill Transmission: Ne bekledik, ne bulduk? 9

Psikolojik korku başlığının vurgulandığı bu oynanış videosunun devamında, Silent Hill sokaklarına ek olarak Brookhaven Hastanesi de videoda yer aldı.

Yakın Dövüş ve Silahlar

James’ın, yakın dövüş saldırısında geri çekilerek kaçınma yapabildiği ve düşmanı sersemletebildiği gösterildi. Buna karşın hemşirenin saldırıyı savuşturabildiği ve seri ataklar yapabildiği de gösterilenler arasındaydı. Yakın dövüşün dışında; handgun ve shotgun ile saldırılar da silah çeşitliliği açısından oynanış videosunda tanıtıldı.

Wallbang Gaming Network
Silent Hill Transmission: Ne bekledik, ne bulduk? 10

Eğer James düşman saldırısından kaçınamazsa hasar alıyor ve oyun ekranı çerçevesi kanlı bir görünüm kazanıyor. Hasar almış olan James ise bir sağlık bulana kadar bitkin bir şekilde yürüyor.

Geliştirici Ekibin Yorumları

Oynanış görüntülerinden sonra Bloober Team üyelerinin yeniden yapımla ilgili yorumlarına yer verildi.

Baş Yapımcı Maciej Głomb, en büyük zorluğu, hem orijinalini oynamamış yeni oyuncuları çekebilmek hem de 20 yıl önceki oyuncuların hatırladığı oyunu koruyabilmek olarak tanımladı.

Wallbang Gaming Network
Silent Hill Transmission: Ne bekledik, ne bulduk? 11

Geliştiriciler, hikayenin büyük ölçüde aynı kaldığını ancak bazı yönlerini genişlettiklerini paylaştılar.

Oyunun Teknik Yönetmeni Mariusz Szaflik, ele alınması gereken en önemli unsurun ise sis olduğunu söyledi. Bunu, orijinal oyunda oyuncuyu daha da izole hissettiren önemli bir etmen olduğu ile açıkladı.

Karakterleri Canlandırma

James’ı canlandıran Luke Robert ve Maria/Mary karakterlerini canlandıran Salome Gunnarsdottir de oyun hakkında konuştu.

Roberts, ikonik bir karakteri oynarken orijinale saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda James’ın bir aksiyon kahramanı olmadığını, bunun yerine kaybolmuş bir adam olduğunu söyledi.

Gunnarsdottir ise karakterleri canlandırırken en çok dikkat ettiği şeyin orijinal oyun olduğunu dile getirdi. “Ben yeni bir şey yaratmıyorum, ben bir şey aktarıyorum” sözleriyle bunu açıkladı.

Oyunun Sürümleri

Silent Hill 2 Remake için 8 Ekim 2024 çıkış tarihi olarak gösterildi ve hem Steam’de hem de PlayStation Store’da ön siparişe açıldı. Steam’de Mena bölgesi için $32.99, PlayStation fiyatı ₺1749 olarak belirlendi.

Wallbang Gaming Network
Silent Hill Transmission: Ne bekledik, ne bulduk? 12

Silent Hill 2’nin iki farklı sürümü tanıtıldı. Standart Sürümü erken sipariş ederseniz Mira the Dog ve Robbie the Rabbit maskesine (PlayStation Özel) sahip olabilirsiniz. Deluxe sürümünde ise ek olarak Pyramid Head maskesi bulunuyor.

Wallbang Gaming Network
Silent Hill Transmission: Ne bekledik, ne bulduk? 13

Deluxe sürümü erken sipariş ettiğinizde 6 Ekim’de (48 saat önce) erken erişiminiz olacak. Silent Hill serisinin ünlü bestecisi Akira Yamaoka’nın yeni ve düzenlenmiş bestelerinin yer aldığı Dijital Soundtrack ve serinin ünlü tasarımcısı Masahiro Ito’nun 130’dan fazla tasarımının bulunduğu Dijital Artbook da deluxe sürümünün içinde yer alıyor.

İkinci Oyunun Filmi Geliyor: Return to Silent Hill

Silent Hill adıyla daha önce iki film uyarlanmıştı. İlk film ilk oyuna odaklanırken, ikinci film üçüncü oyunu konu almıştı. 2022’deki Silent Hill gösteriminde “Return to Silent Hill” adıyla üçüncü filmin geliştirildiği ve ikinci oyuna odaklanacağı doğrulandı.

Wallbang Gaming Network
Silent Hill Transmission: Ne bekledik, ne bulduk? 14

İlk Filmin Yönetmeni Geri Döndü

İlk filmin yönetmeni Christophe Gans, üçüncü filmde de yönetmen koltuğunda yer alıyor. Gans, bu uyarlamayı bir tutku olarak yaptığını açıkladı. Sonrasında serinin ilk dört oyununun kendi gözünde bir başyapıt olduğunu belirtti.

Film setinden görüntüler aktarılırken, Jeremy Irvine’nin James Sunderland, Hannah Emily Anderson’un Mary olarak başrolde olacağı gösterildi.

Yaratık figürlerinin, dansçılar ve akrobatlar tarafından oynandığı görüntüler videoda yer aldı. Ayrıca Gans, besteci Akira Yamaoka’nın da filmin yapımında bulunduğunu ve bunun kendisi için çok önemli olduğunu söyledi.

Silent Hill Transmission’da, daha önce tanıtılan Silent Hill f ve Silent Hill Townfall ile ilgili bir şey gösterilmedi. Gösterim bu şekilde sonlandı.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler