Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar

State of Play sunumu, Türkiye saati ile 1 Şubat 01.00’da gerçekleşti. 40 dakika süren sunumda 15’den fazla oyun gösterildi.

Helldrivers 2

Arrowhead Game Studios tarafından geliştirilen Helldrivers 2 sunumda gösterilen ilk oyun oldu. Fragmanda çeşitli karakter özelleştirmeleri ve gemi geliştirmeleri tanıtıldı. Ayrıca tabanca, makinelı tüfek, roketatar ve keskin nişancı tüfeği gibi çeşitli silahlarda gösterilenler arasındaydı. Aksiyon-nişancı türündeki yapım 8 Şubat tarihinde PlayStation 5 ve PC için piyasaya sürülecek.

Helldrivers 2’yi bekliyorsanız PlayStation Store’dan ₺999’e ve Steamden ise $39.99’a ön sipariş verebilirsiniz.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 18

Stellar Blade

Fütüristik bir hack-and-slash oyunu olarak gösterilen Stellar Blade, Unreal Engine 4 motoru ile Shift Up tarafından geliştiriliyor. Oyun, dünya dışı bir koloniden inen Eve isimli bir savaşçının Naytibas adlı düşmanla savaşarak dünyayı kurtarma hikayesini konu ediniyor. Eve, Xion isimli son insan şehrinde hayatta kalanlarla birlikte çalışır. Xion ise keşfedilmeyi bekleyen Wasteland ve Great Desert adındaki yarı açık dünya bölgelerine bağlıdır.

Altı dakikadan uzun fragmanda oynanışa oldukça yer verilmesinin yanı sıra envanter, yetenek ağacı, kostümler, aksesuarlar ve saç stilleri gibi kozmetikler de gösterildi.

Stellar Blade 26 Nisan 2024 tarihinde PlayStation 5 özel olarak geliyor. Ön siparişe ise 7 Şubat tarihinde açılacak.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 19

Sonic x Shadow Generations

State of Play etkinliğinde Sonic Team’in geliştirdiği Sonic Generations’ın yenilenmiş versiyonu Sonic x Shadow Generations resmi olarak duyuruldu. Yenilenmiş sürümde, Black Doom’un dünyayı ele geçirmesini önlemeye çalışan Shadow the Hedhegog için yeni bir hikaye de bulunuyor. Oyun tıpkı 2011 sürümü gibi 2D ve 3D tasarımı harmanlayarak bir oynanış sunuyor.   

Sonic x Shadow Generations; PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X|S, Xbox One, PC ve Nintendo Switch için 2024 sonbaharında piyasaya sürüleceği biliniyor. 

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 20

Zenless Zone Zero

miHoYo tarafından geliştirilen oynaması ücretsiz aksiyon rol yapma oyunu Zenless Zone Zero ile ilgili kısa bir fragman gösterildi. Gösterilen fragmanda farklı mekanlar ve karakterlerin özellikleri ön plandaydı.

Oyunun Android, iOS, PC ve PlayStation 5 için 2024 yılında çıkması bekleniyor.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 21

Foamstars

State of Play sunumunda gösterilen bir diğer oyun da 6 Şubat tarihinde PlayStation 4 ve PlayStation 5 için piyasaya sürülmesi beklenen Foamstars’dı.

Köpüğün arenada stratejik bir kaynak olarak kullanıldığı Foamstars için oynanış olarak Splatoon’u andırdığını söyleyebiliriz. Foamstars dörde dört oynanan nişancı türündeki bir oyun olmanın yanı sıra, düzenli yeni içerik vaat eden bir canlı servis oyunudur. Her beş haftada bir yeni sezon geleceği bilinen Foamstars’ın birinci sezonunun adı Starry Pop olarak açıklandı.

Dağıtıcısı Square Enix olan oyun, 6 Şubat ile 4 Mart arasında PlayStation Plus üyelerine yönelik aylık oyunlar kütüphanesinde yerini alacak.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 22

Dave the Diver with Godzilla

2023 yılında en iyi bağımsız oyun ödülüne aday olan Dave the Diver bu sefer PlayStation oyuncuları ile buluşuyor. Gündüzleri denize dalarak keşif yaptığımız, geceleri ise bir restoran işlettiğimiz yapım oyuncular tarafından çok fazla ilgi toplamıştı.

Dave the Diver nisan ayında PlayStation 4 ve 5 için gelirken, mayıs ayında da oyuna ünlü dev canavar Godzilla eklenecek. Eğer türü seviyorsanız PlayStation Store’dan istek listenize ekleyebilirsiniz.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 23

V Rising

Bir vampir olarak oynadığımız aksiyon-rol yapma ve hayatta kalma türündeki V Rising, erken erişim olarak 17 Mayıs 2022 yılında PC’ye çıkmıştı. Atmosferi ve keyifli oynanışı ile birçok oyuncuyu kendine çekmeyi başarmıştı.

State of Play etkinliğinde gösterilene göre V Rising, 2024 yılı içerisinde PlayStation 5 oyuncuları ile buluşuyor. Oynamayı düşünen oyuncular için şu an istek listesine ekleme özelliği açıldı.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 24

Silent Hill Short Message

Silent Hill Short Message’ın, State of Play sunumunda gösterilmesiyle beraber sadece PlayStation 5 için çıktığı ve oyunun tamamının ücretsiz olduğu duyuruldu. İlk olarak oyun bundan iki yıl önce Güney Kore Oyun Derecelendirme ve Yönetim Komitesi’nin listesinde görülmüştü ve çeşitli söylentilere yol açmıştı. Short Message, o günden beri ilk defa resmi bir duyuru ile karşımıza çıktı.

Super Bomberman R geliştiricisi olarak tanıdığımız HexaDrive ortaklığıyla geliştirilen Short Message için “Yeni, modern bir Silent Hill yapmak istedik. Bunun bir parçası olarak da çağdaş sorunları nasıl ekleyeceğimizi araştırdık.” açıklaması yapıldı. Bu nedenle oyunda internet ve telefon psikolojik korku ögesi olarak kullanılmış.

Serinin üne kavuşmasını sağlayan ilk dört oyundan farklı olarak birinci şahıs kamera açısına sahip olması dikkat çekiyor. Hem bu yönden hem de fragmanda gösterilen birkaç düşman tasarımına bakılırsa Layers of Fear ile iptal edilen Silent Hill P.T. projesine benzer bir şey yapılmak istenmiş. Başarılı bir Silent Hill oyunu olup olmadığını kendiniz görmek istiyorsanız PlayStation 5 konsolunuzla şu an ücretsiz olarak deneyimleyebilirsiniz.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 25

Silent Hill 2 Remake

Silent Hill 2 Remake’in geliştirildiği, 2022’nin sonlarında bir fragman ile duyurulmuştu. Oyunu Layers of Fear’ın ve The Medium’un yaratıcısı Bloober Team’in geliştirmesi bu süreçte Silent Hill hayranları tarafından sosyal medyada oldukça tartışıldı ve bu nedenle uzun zamandır oynanış fragmanı bekleniyordu. Diğer yandan bu yeniden yapımda orijinal oyunda da görev alan düşman tasarımcısı Masahiro Ito ve besteci Akira Yamaoka’nın bulunması umut vaat ediyordu.

Nihayet State of Play sunumunda yeni bir Silent Hill 2 fragmanıyla oynanışa göz atabildik. Yeniden yapımda yarı hareketli ve nispeten karakterden daha uzakta yer alan kamera açılarının yerine Resident Evil 4’ü andıran omuz üstü kamera tercih edilmiş. Orijinal oyundan tanınan mekanları, Silent Hill sokaklarını ve ara sahneleri yeni nesil grafiklerle görmek her ne kadar güzel olsa da oynanış tarafında 2001 oyununa göre atmosferin yakalanamaması ve oynanışın zayıf gözükmesi hayranlar tarafından tepki gördü.

Ölen eşinden bir mektup alan James’ın hikayesi ile efsaneleşen Silent Hill 2’nin yeniden yapımının hala çıkış tarihi belli değil. PlayStation 5 ve PC platformlara gelecek oyunu şu an PlayStation ve Steam mağazasından istek listenize ekleyebilirsiniz.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 26

Judas

Bioshock serisi ile tanıdığımız Ghost Story Games  -eski adıyla Irrational Games-  tarafından geliştirilen ve yayımlanan tek oyunculu, birinci şahıs nişancı türünde bir oyun olan Judas da sunumda gösterildi.

Oyunun şimdilik net bir çıkış tarihi bulunmasa da PC, Xbox Series X|S ve PlayStation 5 için çıkacağı biliniyor.  

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 27

Metro Awakening

Dimitri Gluhovski tarafından yazılmış Metro kitaplarından uyarlanan Metro oyunu serisine yeni bir oyun katıldı. Vertigo Games ve Deep Silver işbirliği ile geliştirilen Metro Awakening’i diğer Metro oyunlarından ayıran en önemli özellik ise VR için geliştirilmiş olmasıydı. PSVR2’ye gelecek olan Metro Awakening için etkileyici ve korkutucu bir atmosfer yansıtılırken ayrıca aksiyon ve gizlilik içeren oynanış sekansları da gösterildi.

2024 yılında çıkması planlanan yapımı PlayStation Store ve Steam’den istek listenize ekleyebilirsiniz.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 28

Legendary Tales

PSVR2 için gelecek başka bir oyun daha tanıtıldı: Legendary Tales. Birinci şahıs, aksiyon-rol yapma oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oynanış fragmanında birçok ortaçağ silahına hatta silah yükseltmesine yer verilmiş. Oyun dört kişiye kadar eşli oynanabilirken ayrıca sihir yeteneğimiz de bulunuyor.

Legendary Tales 2021 yılındaki PC’ye çıkışından sonra şimdi de 8 Şubat tarihinde PSVR2 için geliyor.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 29

Dragons Dogma 2

Capcom tarafından geliştirilen Dragon Dogma 2 aksiyon-rol yapma türünde fantastik bir dünyada geçiyor. Sunumda oyunun büyüleyici dünyasından ve oynanış sekanslarından görüntüler gösterildi. Ejderha, dev ve trol gibi birçok düşmanın oynanış mekanikleri ile birlikte farklı oynayış tarzına sahip büyücü, okçu ve savaşçı gibi karakterler de tanıtıldı.

22 Mart 2024 yılında çıkacak olan Dragons Dogma 2’yi PlayStation Store’da ₺1879, Xbox mağazasında ₺1349 ve Steam’de $49.99 fiyatı ile ön sipariş verebilirsiniz.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 30

Rise of the Ronin

Nioh, Ninja Gaiden, Dead or Alive 6 ve Wo Long: Fallen Dynasty gibi yapımlardan tanıdığımız Team Ninja’nın yeni oyunu Rise of the Ronin 14 Eylül 2022’de duyurulmuştu. Oyun 19. yüzyılın sonlarında geçen Boshin savaşını anlatıyor. Yokohama, Kyoto ve Edo gibi tarihi şehirler de oyunda bulunuyor.

Rise of the Ronin için diğer oyunlardan da tanıdığımız fırlatma kancası oyunun en önemli eşyalarından biri gibi duruyor. Kanca ile yüksek yerlere tırmanabiliyor, düşmanlarımızı çekebiliyor ve saldırabiliyoruz. Kancanın dışında havada süzülmemizi sağlayan bir planörümüz de bulunuyor. Oynanış kısmı kendini savun ve doğru an geldiğinde saldır şeklinde ilerlerken parry yani doğru anda savunma yapmak da oyunun önemli özelliklerinden biri gibi görünüyor. Oyunda yakın dövüş silahları dışında uzun menzilli silahlar da var. Alev silahı ile kalabalık gelen düşmanlarımızı yakabilirken, uzun mesafeye ateş edebilen bir tüfek sayesinde de uzaktaki düşmanları öldürebiliyoruz. Ayrıca tüfeği yakın mesafedeki düşmanlara karşı savunma aracı olarak da kullanabiliyoruz.

Rise of the Ronin 22 Mart 2024 yılında PlayStation 5 özel oyunu olarak oyuncular ile buluşacak. PlayStation Store’dan ₺1999 fiyatına ön sipariş verebilirsiniz.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 31

Until Dawn

Etkileşim tabanlı bir hayatta kalma-korku oyunu olan Until Dawn, Supermassive Games tarafından geliştirilip PlayStation 4 özel oyunu olarak 2015 yılında piyasaya sürüldü.

State of Play sunumunda Ballistic Moon tarafından yeniden yapılandırılan Until Dawn’ın PlayStation 5 ve PC için 2024 yılında geleceği duyuruldu. Oyun, duyuru ile birlikte hem Steam hem PlayStation Store’da yerini aldı. Until Dawn’ın mağaza sayfasındaki bilgilerine göre Unreal Engine 5 ile geliştirildiği de doğrulanmış oldu. Ayrıca yeni üçüncü şahıs kamera modu, yeni toplanabilir ögeler, yeni müzikler ve elden geçirilmiş ses efektleri de Until Dawn’a eklenecekler arasında bulunuyor.

Sekiz arkadaşın macerasını anlatan ve seçilen her eylemin ileride farklı sonuçlara yol açabildiği bu hayatta kalma-korku oyununun şu anlık sadece 2024 yılında geleceği biliniyor.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 32

Death Stranding 2

Bir Hideo Kojima oyunu olan Death Stranding açık dünyada kargo taşıdığımız bir oyun gibi dursa da kargo taşımayı hikaye anlatımı için araç olarak kullanan bir yapım. 8 Kasım 2019 yılında çıkan Death Stranding yılın oyunu ödülünün adaylarından biriydi. Kojima Productions tarafından geliştirilen Death Stranding’in devam oyunu Death Stranding 2 On the Beach’in yeni görüntüleri gösterildi.

Fragmanda birbirinden farklı atmosfere sahip bölgeler ve bu bölgelerde yaşanan çeşitli doğa olayları gösterildi. Oyun içerisinde kullanacağımız çeşitli araçlar ve düşmanlar da etkinlikte gösterilenler arasındaydı. Ayrıca ilk oyundan farklı olarak yolculuk boyunca bize eşlik edecek bir kuklamız da bulunuyor. Norman Reedus ile birlikte Lea Seydoux, Elle Fanning, Shıoli Kutsuna, Troy Baker ve birçok ünlü isim de Death Stranding 2 içerisinde yer alıyor.

Death Stranding 2, 2025 yılında PlayStation 5 için çıkacak.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 33

Final Fantasy VII Rebirth

Final Fantasy VII’nin devamı olan Final Fantasy VII Rebirth etkinlikte detaylı bir şekilde gösterilmedi. Bunun yerine bir özel gösterim olacağı açıklandı. 6 Şubat tarihinde yapılacak özel gösterimde yeni oynanış detayları ve bir çok içerik gösterileceği söylendi.

Wallbang Gaming Network
Sony PlayStation State of Play Etkinliğinde Gösterilen Oyunlar 34

Etkinliğin tamamını izlemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler