Starfield korkusu, Microsoft’a Bethesda’yı satın aldırmış

Her gün farklı bir haber ile adım adım ayak seslerini yükselten Starfield için bugün ilginç bir detay ortaya çıktı. Phil Spencer’ın söylediğine göre, Microsoft’un Bethesda’yı ve onun ana firması olan ZeniMax Media’yı almasının arkasında yatan sebeplerden biri, “Sony’nin Starfield’ı süreli olarak PlayStation 5’e özel bir yapım haline getirmek için adım atmasından korkmaları”ymış.

Aslında bu korkunun yersiz olduğunu söylemek yanlış olur. Microsoft’un Bethesda ve ZeniMax’i almasından kısa süre önce Sony tarafında Deathloop ve Ghostwire: Tokyo için süreli olarak PlayStation’a özel olma durumuna dair anlaşmalar devreye girmişti. Hatta oyunların geliştiricilerinin Bethesda ve ZeniMax anlaşmasıyla beraber Xbox stüdyolarının bünyesine alınmasından sonra dahi bu anlaşmalar herhangi bir şekilde sekteye uğramamıştı. Spencer, bu bağlamda aynı olayın Starfield ile yaşanabilme ihtimalinden çekindiklerini belirtti.

Starfield korkusu, Microsoft'a Bethesda'yı satın aldırmış
Starfield korkusu, Microsoft'a Bethesda'yı satın aldırmış 2

Starfield da aynı “tehlikeye” girmiş

Spencer, açıklamasında “ZeniMax’i almamızdaki önemli etkenlerden biri, Sony’nin Deathloop ve Ghostwire: Tokyo için Bethesda ile bu oyunları Xbox’a çıkarmamaya dair bir anlaşma yapmış olmasıydı. Starfield konusu açıldığında da benzer bir senaryonun yaşanacağını duyduk ve bu noktada içerik sahipliğinde daha da geriye düşmemek adına bu içeriklerin tarafımızda kalmasını bir şekilde sağlamamız gerektiğini düşündük.”

Bu açıklama, Sony’nin 2020 yılında oyunun süreli olarak özel platforma çıkarılması yönünde bir anlaşma istediğini belirten raporları doğrular nitelikte. Öyle ki, Microsoft ekibi ZeniMax ve Bethesda’yı satın alırken dahi bu hızlı takip devam etmekteydi. Görünen o ki, yakın zamanda “Starfield’ı PlayStation 5’e özel yapın” diye imza toplayan oyuncular başka bir gerçeklikte istediklerini alma ihtimaline sahip olabilirlermiş. Son dönemde ortaya çıkan 30FPS limiti bile belli ki bu arkadaşları yıldırmaya yetmemiş.

Öte yandan halen çok uzak tarihlerle konuşulan The Elder Scrolls 6 için Xbox tarafında oyunun Xbox’a özel olup olmayacağına dair bir karar verilmediği de söylenenler arasında.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler