Blizzard, DDoS saldırılarından nihayet kurtuldu

Dün akşam saatlerinde Blizzard, Battle.net’i etkileyen dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırısının sona erdiğini duyurdu. Blizzard ilk olarak saldırıyı Twitter’da doğruladı ve Kotaku‘dan gelen habere göre oyuncuları saldırıyla ilgili olarak oyun içinde bile uyardı, ancak Diablo subredditindeki gönderilerde, oyunun dün gece erken saatlerden itibaren ciddi sorunlar yaşadığı anlaşılıyordu.

Tüm Blizzard oyunları etkilendi

Dün geç saatlerde, Diablo subredditinde oyuncular giderek artan yoğunluklarda sunucu durumunu sorgulamaya başladılar. Birçok oyuncu duyurulmamış sunucu kesintisi gibi görünen sorunlardan şikayet ederken, oyunculardan MustaKotka adlı kullanıcı Diablo 2 Resurrected’in da bağlantı sorunları yaşadığını belirtti. Overwatch 2 tarafında ise MageWithoutMP adlı kullanıcı tarafından Overwatch subredditinde paylaşılan bir gönderiye göre bu oyun da saldırılardan benzer şekilde etkilenmişti.

Saldırının arkasında kimin olduğu ve neden sona erdiği belirsizliğini koruyor. Blizzard tarafından gelen “DDoS saldırıları sona erdi” açıklaması, saldırganların kendi kararları itibariyle saldırıyı durdurduğunu düşündüren bir tona sahipti. 

DDoS saldırısı, bir sunucuyu “aşırı yükleme” amacıyla enfekte cihazlardan oluşan bir ağı kullanır ve hedefleri bireysel kullanıcılardan büyük çevrimiçi hizmetlere kadar uzanabilir. Saldırının hafta sonunda gerçekleştirilmesi ise maksimum sayıda Battle.net kullanıcısını etkilemek için özellikle ayarlanmış gibi görünüyor.

Diablo 4 (Blizzard)
Blizzard, DDoS saldırılarından nihayet kurtuldu 2

Diablo 4’ün canlı hizmete dayalı ve sürekli çevrimiçi olarak tasarlanan sistemi, oyuncuların saldırının bitişini beklemekten başka bir çareleri olmadığını gösterdi. Diablo 4’ün çevrimdışı bir modu yok ve bağlantı sorunları ve DDoS saldırıları olmasa dahi bu durum serinin eski oyunlarından oldukça farklı bir deneyimle karşılaşmamıza yol açıyor. Özellikle yılların efsanesi Diablo 2’nin en sevilen yanlarından biri, nereye giderseniz gidin rahatlıkla oyunu oynayabilmenizdi.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler