Call of Duty hile koruma ekibi bu kez “hayali düşmanlar” getiriyor

Call of Duty için çalışan hile koruma sistemi geliştiricileri her geçen ay biraz daha ilginç ve yaratıcı çözümlerle oyuncuların karşısına çıkıyorlar. Son gelen güncellemede Team Ricochet tarafından yapılan açıklamaya göre oyunda tespit edilen hileciler artık “hayali düşmanlar” görecekler. 

Daha önce de benzer şekilde “Mitigation” adı verilen önleme yöntemlerini kullanan farklı metodlar oluşturan Ricochet ekibi, örnek olarak hilecileri tespit ettikten sonra bu oyuncuların rakiplerini “öldürme” becerisini elinden alıyordu. Bir başka örnekte de oyuncunun kontrollerini bozan ve anlamsız hareketler yaparak ölmelerine sebep olan farklı bir metod kullanıldığını görmüştük. Genel olarak Mitigation mantığı hile kullanan oyuncuların oyun dinamiklerini tamamıyla hileyi ve aynı zamanda oyunu oynamayı anlamsızlaştıracak bir dizi önlem alma üzerine kurulu.

call of duty hile
Oyuncular, hile kullananların ekranında normal bir oyuncu gibi görünecek. (Kaynak: Activision)

Call of Duty, hilelerle uzun zamandır boğuşuyor

Hileciyi doğrudan banlamak yerine bu şekilde huzursuz etmek aslında birkaç yönden faydalı. İlk olarak hile kullanan oyuncu tespit edilip edilmediğini asla bilmiyor, bu da tekrar bir hesap açıp hile kullanmaya devam etmesini geciktiriyor. Öte yandan Call of Duty için hile yazılımları satan üçüncü parti oluşumlar da burada finansal olarak dolaylı yoldan kayba uğruyorlar. Oyun esnasında hilecinin diğer oyuncuları rahatsız edemeyecek duruma gelmesi de temiz oyuncuların deneyimini korumakta oldukça faydalı görünüyor.

Bu hayali düşmanlar sadece “hileci” tarafından görülebilecek. Oyun, şüpheli oyuncuların çevresine bu düşmanları gerçek birer oyuncu gibi yerleştirerek onların tepkilerini görecek ve duruma göre kendilerini açığa çıkarmalarına sebep olacak. Hile yazılımları da bu oyuncuları standart oyuncu gibi görecek ve fark etmeleri mümkün olmayacak. Temiz statüdeki oyuncular ise bu düşmanları görmeyecekler, herhangi bir şekilde etkileşime giremeyecekler. 

Call of Duty hilelerini önlemeye çalışan Team Ricochet departmanı, öte yandan yakın geçmişte kullandıkları “quicksand” metodunu kaldırdığını duyurdu. Bu metodda oyuncunun yavaşlaması, dondurulması, kontrollerinin bozulması gibi yöntemler mevcuttu ve bu durum deneyimi aşırı bozduğu için amacın dışında etkiler yarattığı için kullanımdan kaldırılmış.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler