MultiVersus, tam sürüm çıkışından önce ara döneme girdi

MultiVersus, 11 ay süren açık beta sürecinin ardından resmi olarak çevrimdışı duruma geçti ve tam sürümünün 2024 yılında geri dönmesinin beklendiği açıklandı. Geliştirici Player First Games, oyunu Nisan ayında Steam mağazasından kaldırmadan önce Mart ayında kapatma kararını duyurmuş ve Haziran 25’te kapanana kadar içeriğini kademeli olarak azaltmıştı.

Nisan 4’ten önce oyunu satın alan ve indiren oyuncular, oyunun bu ara döneminde eğitim ve lokal çok oyunculu modlarını oynamaya devam edebilecekler. Battle Pass, mağazadaki tüm karakterler ve diğer kozmetik öğeler tamamen kullanıma açık olarak oyuncularda kalmaya devam edecek. Ancak oyun yeniden çevrimiçi olduğunda, bu dönemden önce kilidini açtığınız karakterlerin ve kozmetiklerin olduğu konuma geri dönecek. Player First Games, 2024 başlarında tam bir çıkış ile geri dönmeyi ve yeni karakterlerin, haritaların ve modların içerik yayını süreçleri; ağ kodu ve eşleştirme iyileştirmeleri; ilerleme sistemi güncellemeleri ve çok daha fazla değişiklik yapmayı planladığını ifade etti.

Ücretsiz oynanabilen bu oyunun üst sürümlerine, premium para birimine, mağaza öğelerine veya Battle Pass sistemine para harcayan oyunculara iade yapılmayacağı da verilen bilgiler arasında. Kullanılmayan para birimi de dahil olmak üzere satın alınan her şey, oyun tam bir lansmanla geri döndüğünde kullanılabilir olacaktır.

MultiVersus ilginç bir süreçten geçiyor

MultiVersus’un geçici olarak kapatılması ve bu süreç etrafındaki işleyiş biraz garip oldu diyebiliriz. Bir yıldan kısa bir süre önce oyunun 100 dolarlık sürümlerinin satıldığını ve iki Battle Pass sezonu ile premium para birimi olduğunu düşünürsek, maddi açıdan oyunu desteklemeye hazır olan oyuncuların bu şekilde boşluğa düşürülmesi biraz “hileli” bir durum gibi hissettiriyor. Ayrıca, bazı sorunlarına rağmen MultiVersus iyi bir platform dövüş oyunuydu. Öyle ki, piyasaya çıkışından sadece birkaç ay sonra 100.000 dolarlık turnuvalar yapmaktan bahsediliyordu ve ciddi bir destek vardı.

Öte yandan MultiVersus’un açık beta sürecinde olduğu SSS bölümünde her zaman net bir şekilde belirtilmiş olsa da, kimse böyle bir şey beklemiyordu. Oyunun bundan sonraki sürecinde neler olacağı da şimdiye kadar yeterli şeffaflıkla belirtilmiş değil. Mart ayındaki haberler dışında çevrimdışı olacağına dair bir konuşma dahi geçmedi. Umuyoruz ki oyunun bu geçiş süresi sorunsuz tamamlanır ve bu kadar harika bir altyapıyı harcamazlar.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler