Starfield üzerinde yaşanan fiziksel disk krizi çözüldü

Dün sizlerle Starfield üzerinde fiziksel ürün satışlarında yaşanan disk krizini paylaşmıştık. Olayı kısaca hatırlamamız gerekirse Bethesda destek kanalından atılan bir yanıt tweet’inde oyuncuların fiziksel disk tedariğiyle ilgili sorularına “Starfield için herhangi bir fiziksel disk olmayacak” yanıtı verilmişti. Bu yanıtın hızla yayılmasının ardından oyuncuların genelinde “boş kutuya mı para veriyoruz” benzeri bir infial yaşanınca Bethesda konuya el attı ve bir süre sonra olayın aslının dün kaynaklarımızdan aldığımız bilgilerden farklı yönde ilerlediği ortaya çıktı.

Nihayet Bethesda tarafından gelen bilgiyle bazı sürümlerde fiziksel disk olacağı doğrulandı. Verilen bilgilere göre oyunun Xbox platformları için satılan Standard Edition sürümünde fiziksel disk bulunacak. Ancak PC oyuncuları için satılan Standard Edition sürümünde disk bulunmayacak, bu oyuncular yine kutuda bulunan kod ile indirme ve yükleme işlemlerini yapacaklar. Premium ve Constellation Edition adlı iki üst sürümde ise hiçbir şekilde fiziksel disk bulunmayacağı belirtildi. Bu sürümlerde koleksiyon eşyasının üzerine kazınmış olarak ürün kodu bulunacak.

Starfield oyuncuları halen huzursuz

Bu bilgilerin ardından bazı endişeler ortaya çıktı, bunlardan biri daha önce Halo Infinite ile yaşanana benzer şekilde Starfield disklerinde de oyunun “tam” olarak bulunmaması. Halo Infinite için satılan fiziksel sürümlerden çıkan disklerde oyunun bütün olarak yüklenmesi mümkün değildi, zira oyunun ciddi bir kısmını yine indirmeniz gerekiyordu. Benzer bir senaryonun Starfield için geçerli olup olmayacağı şu an bilinmiyor. 

Öte yandan son dönemde çıkan oyunlar için gerçekleştirilen birçok fiziksel ürün satışında olduğu gibi oyuncuların “70 doları boş kutuya mı veriyoruz” isyanı yükselmeye başladı. Bu durum gerçekten fazlasıyla can sıkıcı olabiliyor, zira Game Pass sistemi üzerinden de oynanabilecek bir oyun için elini cebine atan hayranlar bir miktar üzülebilirler. Ancak durumun nasıl sonuçlanacağı şimdilik tamamıyla netlik kazanmış olmadığından bu konu çok daha şahsi ölçekte yorumlanacak bir pozisyonda.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler