NBA 2K23 İnceleme

NBA 2K serisi, nba 2k23 ile eksiklerini gidermiş mi, yoksa önceki oyunların bir kopyası mı, gelin beraber bakalım.

NBA 2K23 ile yeni bir NBA macerasına atılıyoruz. Son yıllarda basketbol oyunu denince karşımıza çıkan tek seçenek olan NBA 2K serisi, yıllardır oyuncuların şikayet ettiği konuları dikkate alıp iyi bir oyun ortaya koymuş mu yoksa Michael Jordan’ın adını arkasına alarak önceki oyunlardan farksız bir kopya mı hazırlamış diye merak ediyorsanız, incelememize hoşgeldiniz.

Wallbang Gaming Network
NBA 2K23 İnceleme 8

İncelemeye başlamadan önce bazı kısımları açığa kavuşturalım, 2K hala daha oyunu oynamak için cüzdanınızı ekrana doğru tutmanızı tavsiye eden sistemden vazgeçmemiş. AAA fiyatı verdiğiniz oyun size sürekli olarak “bak şurdan biraz VC alırsan ikimiz de daha çok eğleniriz” demeye devam ediyor. Bu tarafta çok büyük bir gelişme yok, o yüzden önden belirteyim dedim. İnceleme boyunca oyunun geri kalan kısımları hakkında konuşacağız.

Tarihin En Büyük Basketbol Oyuncusu

NBA 2K23 ile ilgili bir inceleme yapmayı geçtim, oyunu oynamak için herhangi bir motivasyona bile sahip değilken, kapak yıldızı olarak seçtiği Michael Jordan’ı (normal sürümde Devin Booker var) ve oyun içerisinde sunacağı Jordan Challenge modunu görünce “Bir deneyelim ne olacak” diyerek oyuna atladım. Her ne kadar serinin çoğu modu “Haydi cüzdanları görelim” modunda olsa bile, sadece basketbol maçları oynamak isteyen oyuncular için güzel bir içerik sunan bir oyun ve MJ’in öne çıkması benim gibi eski basketbolseverler açısından cezbedici. 

Wallbang Gaming Network
NBA 2K23 İnceleme 9

Oyunun bana göre en ilgi çekici kısmı olan Jordan Challenge, Jordan’ın kariyerinden 15 farklı önemli anı kontrolümüze veriyor ve tekrar yaşamamızı sağlıyor. Bu mod sayesinde tekrar yaşadığımız önemli anlar, o yılların efektleri ve özel yorumcular sayesinde gerçekten havaya girmemizi sağlıyor. Tüplü televizyonda maç izliyormuş gibi oynamanın ayrı bir keyfi var. Üstelik Phil Jackson ve Kenny Smith gibi MJ’in geçmişinden önemli isimler tarafından yapılan yorumlar ve özel röportajlar da çok güzel olmuş. Yaklaşık 12 saatlik bir oynanış sunan Jordan Challenge 2K’in bu seri için yaptığı en güzel işlerden biri olmuş. Bu modu oynadıktan sonra “Last Dance izleyeyim tekrardan” diye düşünmeye başlayabilirsiniz.

Kendi Kariyerimizi Oluşturuyoruz

Kendi oyuncunuzu oluşturup NBA kariyerinizin basamaklarını tırmandığınız MyCareer modu bu yıl da mevcut. Geçtiğimiz yıl kariyer modu hakkında “kötü bir hikaye” demiştim ama bu yıl çizgiyi biraz daha uzağa çekmeyi başarmışlar. Geçen yıl hikaye iyiymiş. Bu yıl bizim karakterimizden önce seçilen ve şehrin çok sevdiği bir oyuncu olan rakibimize üstünlük kurup herkesin favorisi olmaya çalışmak üzerine. Bu sırada rap mücadeleleri, broşür dağıtma ve Dr. Disrespect ile reklam dolu bir mücadele gibi görevlere giriyoruz.

Wallbang Gaming Network
NBA 2K23 İnceleme 10

MyCareer görevleri konusunda çok fazla söylenebilirim. Diyaloglar, hikaye akışı, saçma sapan yan görevler ve “ne yapıyorum ben şu an?” dedirten ayak işleri ile dolu, üstelik şehirde bunları yapmak için sürekli sağa sola koşuyoruz, ya da go kart ile falan gidiyoruz. Ama gördüğüm kadarıyla insanlar bundan memnun, Dr. Disrespect görevini çok beğenenler bile var. Ben onlardan değilim, yalnızca basketbol oynamak isteyen bir oyuncuyum. MyCareer ise bunu bile “gerçek para harcarsan daha çabuk oynarsın” seviyesine getirmiş.

Wallbang Gaming Network
NBA 2K23 İnceleme 11

Oyuna MyCareer ve MyTeam modlarının yanında MyNBA Eras adında yeni bir mod daha eklenmiş. Bu modda geçmişe dönüp tarihi tekrar yazıyor ve kendi “What If?!” hikayenizi oluşturabiliyorsunuz. Magic vs Bird Era, Jordan Era ve Kobe Era gibi seçenekler arasından istediğinizi seçip kendi hikayenizi yazabiliyorsunuz. Menajerlik oyunlarının eski sürümlerini oynamak gibi bir hissiyatı var, çok keyifli şeyler yapabiliyoruz.

MyNBA Eras modunun bir diğer güzelliği ise o dönem basketbol tarzını yansıtması. Sadece görsel olarak karşımıza çıkan farklılıklardan bahsetmiyorum, eski oyun stilleri ve taktikler de döneme uygun şekilde geliyor. Jordan dönemini oynarken neden eskiden basketbol izlemekten daha fazla keyif aldığımı da hatırladım. Bu modu da beğendim, üstelik yine “cüzdan lazım değilse alıyorum” tarzı söylemler olmadan oynamak mümkün.

Mükemmel Bir Üçlük

Oynanış konusunda NBA2K23 eski oyunlardan farklı değil gibi gözüküyor ama çeşitli değişiklikler var. Örneğin bu yıl şut çekerken daha az problem yaşadığımı farkettim. Zamanlama tutturmak hala önemli ama eskisine göre daha rahat geldi. Kimi zaman bastığım anda algılamıyor hissiyatı devam ediyor ama.

Wallbang Gaming Network
NBA 2K23 İnceleme 12

Karakter animasyonları geliştirilmiş, özellikle daha ünlü oyuncularda dikkatimi çeken bir doğallık var. Yeni gelen adrenaline boost ile birlikte rakibi karşınızda oynatırken güzel görüntüler çıkıyor. Ama sonra başka bir oyuncuya pas verip beli tutulmuş gibi hareket ettiğini görünce kafalar biraz karışıyor. Yine de gelişme olduğunu görmek sevindirici.

Wallbang Gaming Network
NBA 2K23 İnceleme 13

Adrenaline Boost demişken, yeni mekanikten bahsedelim. Stamina barının yanına eklenen bu yeni sistem ile ribaunda çıkmak ya da rakip karşısında top sürmek gibi daha fazla enerji isteyen hareketlerde kullanabileceğimiz özel bir değer. Her oyuncuda 3 bar olarak bulunan adrenalinin tamamı kullanıldığında top tuttuğumuz sürece hız ve yetenek açısından düşüş yaşıyoruz. Güzel bir sistem ama her oyuncunun 3 hakkı olması biraz garip, adil olsun istemişler ama güç farkının bu hareketler için ortadan kalkmasına sebep olmuş.

Son Saniye Basketi

NBA2K23 yine bildiğimiz gibi ve yine iyi bir basketbol oyunu oynamak isteyenlerin tek tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Sanki F2P ya da ucuz bir “game as a service” oyunumuş gibi sürekli olarak “VC?” diye önüme engeller koyması, MyCareer ilerlememi “git para bul gel” diyerek durdurması canımı sıkıyor, hikayesinin kötü olması canımı sıkıyor, her yanın sponsorlarla dolu olması ve bir şekilde gözüme sokulan mini reklamlar olmasını, “Bu marka öyle herkese gelmez, sen kimsin?” demesini para vermiş bir oyuncu olarak hoş bulmuyorum.

Wallbang Gaming Network
NBA 2K23 İnceleme 14

Saydığım şeyler oyunun daha popüler olan karakter oluşturma, takım oluşturma gibi kısımlarında, biraz daha şans oyunlarına yakın sistemler konusunda karşılaştığımız problemler. MyNBA Eras, Jordan Challange gibi harika içerikler için hiç şikayetim yok. Takımınızı seçip tek bir maç yapabileceğiniz modlar, takipçileri için öncekine göre daha özenli bir şekilde hazırlanmış olan WNBA modu ve çok daha fazlası hala daha oyun içerisinde mevcut.

Oyuna başlarken “Geçen yılın aynısı ama Jordan var” diye düşünüyordum ama çok daha fazlasını getirmeyi başarmışlar. Üstelik en yüksek sürümü alırsanız (Championship Edition) 1 yıllık “NBA League Pass” sahibi olup bütün NBA maçlarını da izleyebiliyorsunuz ki oyun fiyatı ile birlikte gayet uygun bir seçenek.

Şu ana kadar incelemede bahsettiğim her şey yeni nesil konsollarda geçerli. Ben Playstation 5 sürümünü oynadım, Xbox Series S/X için de anlattıklarım geçerli. Oyunun PC sürümünün tam fiyattan çıkıp hala daha Playstation 4 ve Xbox One versiyonlarıyla gelmesinin ise mantıklı bir açıklamasını göremiyorum. Eğer eski nesillerde ya da PC’de oynamayı düşünüyorsanız bu incelemede gördüğünüz her şey olmayabilir çünkü farklı bir sürüm ile karşılaşacaksınız.

NBA 2K23 İnceleme

SON KARAR

İyi bir basketbol oyunu oynamak isteyenlerin tek tercihi de olsa, NBA 2K23'ün daha iyi bir deneyim sunmak için oldukça fazla alanı var.

Artılar

  • Jordan Challenge ve MyNBA Eras gibi ilgi çekici modlar
  • Geliştirilmiş oynanış ve animasyonlar
  • Geçmiş oyunlara göre daha iyi içeriklere sahip

Eksiler

  • Mikro ödeme hala yolunuza çıkıyor
  • MyCareer hikayesi kötü
  • Kariyer kısmındaki alakasız görevler
  • Eski problemlerin çoğu devam ediyor
7.5
Gayet İyi
Grafik
7.5
10
Ses / Müzik
7.5
10
Oynanabilirlik
7.5
10
Atmosfer
7.5
10
Optimizasyon
7.5
10

İlgili İçerikler