Starfield, fiziksel kopyalarında disk bulundurmayacak

Starfield, diskleri geride bırakan en büyük oyun olma yolunda ilerliyor. Bethesda destek ekibi tarafından geçtiğimiz günlerde doğrulandığı üzere, Starfield’ın fiziksel kopyaları sadece bir kutuda bir kod olarak gelecek. Bu durum, oyunun fiziksel kopyasını satın almayı Xbox mağazasından satın almaktan farksız hale getiriyor.

İşin daha da tehlikeli kısmı şu ki, birçok çevrimiçi mağaza şu anda buna dair bir uyarı görüntülemiyor. Bu yüzden fiziksel bir kopya için önceden sipariş veren herkes çıkış gününde büyük ihtimalle tatsız bir sürprizle karşılaşacak. Bu haberi duyan hayranlar ciddi anlamda hayal kırıklığına uğramış durumda. Üstelik bu haberi Starfield’ın yakın zamandaki tanıtım etkinliklerinden değil de Bethesda destek Twitter hesabındaki bir yanıttan almış olmak tatsızlığı kendi başına ikiye katlayan bir detay.

Bethesda destek ekibi tarafından atılan ilgili tweet daha sonra silindi, ancak oyuncular çoktan bu cevabı görüp ortalığı yangın yerine çevirdiler bile. Bethesda bunu çıkışa daha yakın bir zamanda duyurmayı planlıyor olabilir, lakin durum böyleyse bile şu an yaşanan kaosu toparlamak biraz zor olacak gibi.

starfield
Starfield, fiziksel kopyalarında disk bulundurmayacak 2

Yakın zamanda Alan Wake 2’nin de hiçbir fiziksel kopyası olmayacağı duyurulmuştu, çünkü oyun endüstrisi artık fiziksel materyalleri yavaş yavaş terk etmeye başladı. Bu durum da oyuncuların aslında oyunlarının tam anlamıyla sahibi olmayacaklarını, sadece oyunları indirme hakkını satın aldıklarını ve ileride çevrimiçi mağazaların kapanmasına kadar bu yeteneği kullanabileceklerini gösteriyor.

Starfield bu konuda sorun yaşayan ilk Bethesda oyunu değil

Bu konuda Bethesda’nın daha önce de sorun yaşadığını hatırlıyoruz, nitekim önceden Redfall’un da disk sürümünün olmayacağı duyurulmuştu. Ancak daha sonra stüdyo bu kararı geri aldı ve bu durumun yalnızca PC sürümü için geçerli olacağını söyledi. Eğer yine bir iletişim hatası yaşandıysa, yine ortalık karışacak gibi görünüyor.

Bütün bu konuşulanlar bir yana, Bethesda’nın Starfield ile birlikte yalnızca dijital oyunlara geçmesi pek de şaşırtıcı olmaz. Oyun Game Pass’e özel olarak sunulacak ve birçok oyuncunun oyuna erişeceği platform Game Pass olacak. Öte yandan oyun Xbox’a özel bir oyun ve birçok kişi konsolun disk olmayan daha ucuz versiyonuna sahip. Bu açıdan, Bethesda’nın fiziksel kopyaların dijitale göre fazla satılmamasını bekleyip, kutulara dijital indirme kodları koymak gibi daha ucuz bir seçeneği tercih etme ihtimali anlaşılabilir bir karar.

Haftalardır gündemden düşmeyen Starfield ile ilgili yakın zamanda ortaya çıkan ilginç bir gelişme ise, Microsoft’un bu dev projeyi elinde tutabilmek için Bethesda’yı satın almış olmasıydı. Görünen o ki, 6 Eylül tarihine kadar her gün bu oyuna dair farklı bir haber ile karşılaşmamız muhtemel.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler