Blizzard, “Hardcore” Diablo 4 karakter ölümleri için planlar yapıyor

Diablo serisinin belki de en ünlü ve heyecanlı olaylarından birisi kesinlikle “hardcore” karakterlerin ölümleri. Normal modda karakterin ölümü sadece deneyim puanı ve altın kaybı ile sınırlıyken hardcore modda öldüğünüzde karakterinize sonsuza dek veda ediyorsunuz. Bu durum bazen bağlantı sorunlarının veya oyunda nadir de olsa rastlanan hataların sıklıkla oyuncuların karakterlerini haksız yere kaybetmelerine sebep oluyor.

Blizzard her ne kadar oyunculara hardcore modda bir karakter açtıklarında kısa bir “tüm riskleri kabul ediyorum” anlaşması imzalatsa da bağlantı sorunlarının 2023 yılında halen böyle bir problem yaratması giderek daha fazla keyif kaçırmaya başlıyor. Öte yandan bazı ışınlanma sorunları da oyuncuları hiç beklemedikleri anlarda yakalıyor ve onlara herhangi bir kaçış yolu sunmadan tamamıyla haksız yere karakterlerinin ölümüne sebep olabiliyor.

Her ne kadar ikinci videoda ünlü yayıncılardan Kripparian zindan modlarından yıldırımların hardcore modda kullanılmasının “aptalca bir risk” olduğunu düşünüyor olsa da zindanı tamamlamış olan ve şehre geri dönmek üzere portaldan geçen bir karakterin bu şekilde ölmesi kesinlikle can sıkıcı. 

“Hardcore ama değil gibi”

Blizzard, bu tür ölümlerin önüne geçmek maksadıyla hardcore modda bulunan “Scroll of Escape” adlı eşyaya bağlantı kopması tespit edildiğinde kullanılmak üzere otomatik bir tetik ekleyeceğini duyurdu. Bu eşya, her nerede olursanız olun kullandığınız anda sizi şehre taşıyan tüketilebilir bir parşömen. Bu sayede ileriye dönük olarak bağlantı kopmasından kaynaklı ölümlerin önüne geçilmesi planlanıyor. Öte yandan akla ilk gelen ihtimal olarak oyuncuların kasıtlı şekilde ethernet kablolarını çekmeleri gibi durumların önüne geçmek amacıyla sistemi kompleks bir şekilde tasarladıklarını söylüyorlar

Bu değişikliğin oyuna dahil edilmesini bekledikleri tarih ise Sezon 2 olarak ifade ediliyor. Sezon 1 henüz başlamadı, ancak üç ay süreceği ve Temmuz sonlarına doğru başlayacağı biliniyor. Bu bağlamda söz konusu değişikliğin en erken Ekim sonu gibi oyunda olacağını söylemek mümkün.

Öte yandan bazı veri madencilerinin bulgularına göre oyunun zorluğu bugün gördüğümüz haliyle kalmayacak ve Blizzard tarafından ilerleyen süreçlerde Diablo 4 için yeni World Tier seviyeleri getirilecek. Öyle görünüyor ki bu yıl sonuna kadar Diablo haberlerinin ardı arkası kesilmeyecek.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler