Tekken 8’de görmek için heyecanlandığımız 10 karakter

Tekken 8 şimdiden aldığı yüksek notlar ve övgüler ile dövüş oyunları arasında yerini sağlamlaştırmaya aday olacak gibi. Hatta incelemelerden gördüğüm kadarıyla bu yıl çıkacak oyunlar arasındaki “Yılın Oyunu” adayları arasında bile sağlam bir yeri olabilir.

Tekken 8 yeni nesil dövüş oyunları arasında en kalabalık dövüşçü kadrosuna sahip isim olarak da dikkat çekiyor. Street Fighter 6 çıkışında 18 karakter (+4 DLC karakteri) sunarken, beklediğimiz seviyede olmasa bile iyi bir çıkış yapan Mortal Kombat 1 ise 22 oynanabilir dövüşçüye (+6 DLC karakteri) sahipti.

Tekken 8 tam 32 karakterlik dev kadrosu ile dikkatleri diğer oyunlardan kendi üzerine çekmeyi başarıyor. Üstelik bu karakterler “aynısının laciverti” seviyesinde kopya tipler değil. Yıllardır bize eşlik eden ya da uzun süredir gözükmeyen dövüşçülerin yanı sıra yepyeni ve ilgi çekici karakterler de bu oyunda karşımıza çıkacak. Ben de Wallbang ekibinin Tekken sevenlerini bir araya getirdim ve oynamak için sabırsızlandığımız 10 karakteri belirledik.

Başlamadan önce belirletim, oyuna DLC olarak gelecek olan ilk karakter Eddie Gordo’yu bu listeye almadık. Sadece çıkış karakterleri üzerinden konuşuyoruz.

Reina

Wallbang Gaming Network
Tekken 8'de görmek için heyecanlandığımız 10 karakter 11

Birinci sırayı hem görüntüsü hem de stili ile oldukça ilgimi çeken yeni dövüşçümüz Reina’ya veriyorum. The Purple Lightning lakaplı Reina “Mishima Polytechnical School’da bir öğrenci ve hakkında bildiğimiz tek bilgi de bu. Bu okulun eski öğrencileri arasında Jin Kazama ve Ling Xiaoyu bulunuyor.

Heihachi’nin kayıp olması ve bu oyunda bulunmaması sebebiyle Mishima tarzı dövüşçülerin azalacağını düşünüyordum ama Reina’nın hareketleri Mishima tarzını da barındırıyor. Hareketliliği yüksek ve güçlü bir karakter olacak gibi. Karakterin görünüşü ve Asami Seto tarafından seslendirilmesi (Jujutsu Kaisen – Kugisaki Nobara) bu karakterin en çok beklediğim dövüşçü olmasında biraz etkili olmuş olabilir.

Hwoarang

Wallbang Gaming Network
Tekken 8'de görmek için heyecanlandığımız 10 karakter 12

Güney Kore’li Teakwondo dövüşçüsü Hwoarang, Jin Kazama ile yaptığı, neredeyse kazanmak üzereyken Union of Nations tarafından kesilen dövüşünü tamamlamak istiyor.

Tekken 3 ile kadroya dahil olan Hwoarang, o günden beri serinin tüm ana oyunlarında kendine yer bulmayı başardı ve bu geleneği sekizinci oyunda da devam ettiriyor. Hızlı komboları ve tamamen saldırı odaklı oyunlara olan yatkınlığı ile ileri seviye oyuncuların elinde harikalar yaratacak bir dövüşçü gibi gözüküyor.

Victor Chevalier

Wallbang Gaming Network
Tekken 8'de görmek için heyecanlandığımız 10 karakter 13

Union of Nations’ın Raven isimli bağımsız ekibinin kurucusu yaşayan efsane, Fransa’dan katılan Victor Chevalier. Eskiden kendisine “Phantom Raven” kod adı ile sesleniliyormuş. Şu anki lakabı ise “Rafine Şİddet” olarak geçiyor. Bir diğer oynanabilir karakter olan Raven’da dahil, ekibinin tüm üyelerini kendisi eğitmiş.

İlk defa Tekken 8 ile tanıştığımız Victor, yalnızca stili ve “Rafine Şiddet” lakabı ile bile ilgimi çekmeyi başaran bir karakter. Özellikle karşı saldırı (CH) konusunda uzmanlaşmış gözüken Victor, orta seviye oynanış zorluğu ve karizması ile listemizde yer alıyor. John Wick’in Tekken şubesi adeta.

Nina Williams

Wallbang Gaming Network
Tekken 8'de görmek için heyecanlandığımız 10 karakter 14

İlk oyundan sonuncusuna kadar, hiç turnuva kaçırmadan dövüşen Nina Williams, İrlanda’dan gelen bir suikastçi. Tekken 8’de Mishima Zaibatsu adına çalışan Nina, G Corporation güçlerinin komutanı olarak doğrudan Kazuya’ya rapor veriyor.

Yakın menzilde oldukça ölümcül saldırılara sahip olan ve rakibi duvardan duvara vurma konusunda uzman olan Nina, rakip kendinden uzaklaştıkça daha etkisiz hale geldiğinden, ileri seviye oyuncuların ellerinde tehlikeli bir dövüşçü.

Kuma

Wallbang Gaming Network
Tekken 8'de görmek için heyecanlandığımız 10 karakter 15

Kuma benim özellikle beklediğim, serinin komedi tarafını Paul ve Law ile birlikte sırtlayan karakterlerden birisi. Tekken Force’un üyesi ve Heihachi Mishima’nın evcil hayvanı olan Kuma, sahibinin ortadan kaybolmasının ardından Heihachi’nin stilini öğreniyor ve efendisi dönene kadar Mishima Zaibatsu’yu korumaya and içiyor. “Efendi Heihachi dönene kadar savaşacağım… son ayakta kalan kişi ben olsam bile!”

Aslında Panda ile benzer dövüş stillerine sahip olan Kuma hem yeni görüntüsü hem de Heat sistemi ile birlikte aktif olan Heihachi tarzı stili ile dikkatimi çekiyor. Oynanış olarak en kolay karakterlerden birisi olan Kuma, hem geniş menzile sahip hem de hareketlerini uygulamak diğer karakterlere göre daha rahat. Fakat kendisinin ayı olması sebebiyle bir hitbox dezavantajı var. Rakip size karşı çok yaratıcı şekillerde kombolar başlatabiliyor.

Alisa Bosconovitch

Wallbang Gaming Network
Tekken 8'de görmek için heyecanlandığımız 10 karakter 16

Alisa Bosconovitch, Tekken 3’ün gizli karakteri ve bir çok oyuncuyu hayattan bezdiren Doctor B.’nin geliştirdiği, tek amacı Jin Kazama’yı korumak olan bir android. Seri boyunca gerçekleşen olayların ardından özgür iradesine sahip olan Alisa, artık isyancı grubun bir parçası ve kendilerine katılan Jin ile birlikte savaşa devam ediyor.

Alisa oynaması ve alışması kolay olan, rakibi havaya kaldırma ve sürekli dürtme konusunda başarılı bir karakter. Tam bir sivrisinek gibi, sürekli rakibi dürtüp hasardan kaçan, düşük ama düzenli hasar verirken rakipten kaçınabilen bir karakter. Oynamak için biraz da sabırlı olmak şart.

Asuka Kazama

Wallbang Gaming Network
Tekken 8'de görmek için heyecanlandığımız 10 karakter 17

Japonya’nın bağrından, Osaka’dan kopup gelen Asuka Kazama, The King of Iron Fist Turnuvası sırasında genç varis Lili’yi yenmiş ve ardından aralarında ilginç bir arkadaşlık ilişkisi başlamıştı. Lili’nin Asuka’nın dojosunu satın alması ve kendisinden eğitim almaya başlaması ile devam eden ilişkileri bu oyunda biraz daha ilerlemiş gözüküyor. Tabi çözmeleri gereken G Corp gibi bir problem mevcut.

Tekken 5 ile dövüşçüler arasına katılan Asuka, Jun’un dövüş stiline yakın hareketleri ile favorilerim arasındaydı. Öğrenmesi ve oynaması daha kolay hareketlere sahip olan Asuka, özellikle ofansif rakipleri güçlü bir şekilde cezalandırmaya yarayan stiliyle dikkat çekiyor. Asuka ile en çok zorlanacağınız oyuncu tipi ise saldırmak yerine sizin ona saldırmanızı bekleyen ve bu sebeple “punisher” saldırıları yapamayacağız oyuncular olacaktır.

Azucena Milagros Ortiz Castillo

Wallbang Gaming Network
Tekken 8'de görmek için heyecanlandığımız 10 karakter 18

Kahve? Peru’dan gelen yepyeni karakterimiz, Kahve Kraliçesi Azucena ile tanışın. Kendisi hem Ortiz Farm kahvelerinin varisi hem de MMA şampiyonu! Amacı dünyanın en iyi kahve imalatçısı olmak ve bunun için Amerika MMA sahnesine dahil olup kendi markasının “Azucena Blend” isimli ürününün promosyonunu da yapıyor. Dünyadaki tüm gözler yeni The King of Iron Fist turnuvasına çevrilmişken Azucena’nın bu fırsatı kaçırması ise mümkün değil.

Azucena orta zorlukta bir karakter gibi gözüküyor. O kadar kahvenin etkisi ile aşırı seri ve saldırgan bir dövüş stiline sahip. Farklı stance saldırıları ile rakibi sürekli olarak baskı altında tutabilen ve gerektiğinde punish yapmayı da başaran bir karakter. Hızlı tepki verebilen oyuncular için rakibi sağlam bir şekilde cezalandırma şansı sunarken, daha geç tepki veren oyuncuların biraz zorlanacağı bir dövüş tarzı var gibi gözüküyor.

Paul Phoenix

Wallbang Gaming Network
Tekken 8'de görmek için heyecanlandığımız 10 karakter 19

İlk oyundan beri bizimle olan Paul Phoenix, aynı zamanda en şanssız karakterlerden birisi. Tekken 3’te Ogre’yi bile dövüp turnuvayı kazandığını sanan ama True Ogre’yi görmeyen, Tekken 7’de son rakibi Panda’yı yendiği halde seyirciler tarafından yuhalanan, hak ettiği parayı bir türlü alamayan bir karakter. Biz onu ateri salonlarındaki “OHAAA” saldırısı ile tanıdık ama kendi tarzı ile geliştirdiği Judo stiliyle serinin en güçlü isimlerinden birisi.

Orta seviye zorlukta kabul edebileceğimiz Paul, yüksek hasar verebilen, rakibin hatalarını affetmeden cezalandıran, hatta tek darbede tüm canı alıp götürecek ölümcül saldırıları bile olan bir karakter. Tam bir powerhouse olan Paul, kendisini düzgün kullanan oyuncuların elinde oldukça tehlikeli bir dövüşçü.

Jun Kazama

Wallbang Gaming Network
Tekken 8'de görmek için heyecanlandığımız 10 karakter 20

Tekken 2 ile tanıştığımız Jun Kazama’nın, köyüne saldıran Ogre ile olan dövüşte öldüğü sanılıyordu. Tekken Tag oyunları haricinde karşımıza kendisini hiç görmedik. Tekken 8 ile Jun geri dönüyor ve bu defa aile için kavgayı sonlandırmaya kararlı.

Rakibi dürtüp ufak hasarlar vermek, sürekli olarak diken üzerinde tutmak ve karşı saldırılarına ideal cezaları vermek konusunda başarılı olan Jun, yüksek hasar verme kabiliyeti ve heat ile aktif olan kombolarıyla oynaması çok keyifli bir karakter olacak gibi gözüküyor. Tıpkı Asuka gibi Kazama stilini kullanan Jun’u tecrübe etmek için sabırsızlanıyorum.

Tekken 8 – Diğer Karakterler

Tekken 8’in 32 karakterinden yalnızca 10 tanesini seçmek biraz zor oldu ama bizim beklediklerimiz bu şekilde. Yoksa King, Jin, Kazuya ve Devil Jin gibi denemek istediğimiz bir sürü karakter var. Ayrıca Zafina’nın sol kolunda hapsolan ve yeniden doğmak için gün sayan Azazel’in akıbeti ne olacak, bu oyunda ek olarak Azazel’i de görecek miyiz diye merak ediyorum. Tekken 6’da kendisi bana yetmişti, bu oyunda görmesek de olur diye düşünüyorum.

PAYLAŞ

İlgili İçerikler